Belépsz egy szobába, és elfelejted, miért jöttél? A tudomány megmagyarázza!

Shutterstock - NeoLeo
memória kutatás feledékenység
Eltűnődtél valaha azon, hogy, miért felejted el a célodat, amint átléped egy szoba küszöbét? A tudomány szerint az "ajtóhatás" állhat a háttérben. Merüljünk el ennek a furcsa memóriazavarnak a részleteiben!

Mindannyian ismerjük a helyzetet: elindulunk egy szobába valamiért, de amint belépünk, hirtelen elfelejtjük, miért is jöttünk. Ez a bosszantó jelenség nem a véletlen műve, hanem egy jól dokumentált pszichológiai folyamat eredménye, amelyet „ajtóhatásnak” neveznek. De nézzük, mit kell tudni erről a hatásról! 

Az ajtóhatás pszichológiája nem is olyan bonyolult, mint elsőre gondoljuk.
Az „ajtóhatás” pszichológiája nem is olyan bonyolult, mint elsőre gondoljuk. 
Forrás: Shutterstock

Az „ajtóhatás” pszichológiája

Az „ajtóhatás” lényege, hogy amikor átlépünk egy ajtón, az agyunk ezt egyfajta „eseményhatárként” érzékeli, amely elválasztja az előző tevékenységet az új környezettől. Ez a folyamat megnehezíti az előző szobában hozott döntések vagy tervek felidézését.
A Notre Dame Egyetem kutatói, Gabriel Radvansky vezetésével, kísérletekkel igazolták ezt a jelenséget. A résztvevőknek különböző tárgyakat kellett memorizálniuk, miközben virtuális szobákon haladtak át. Az eredmények azt mutatták, hogy az ajtón való áthaladás jelentősen rontotta a tárgyak felidézésének képességét. 

Ez a memóriazavar nem csupán a virtuális térben figyelhető meg. A mindennapi életben is tapasztalhatjuk, hogy egy másik helyiségbe lépve elfelejtjük, miért is indultunk oda. 

Az agyunk ugyanis az ajtón való áthaladást egy új esemény kezdeteként értelmezi, és az előző információkat „elcsomagolja”, hogy helyet adjon az új környezethez kapcsolódó információknak.

A Queenslandi Egyetem kutatói tovább vizsgálták az „ajtóhatást”, és megállapították, hogy a memóriazavar mértéke függ a környezeti változásoktól. 

Ha két szoba nagyon hasonló, az „ajtóhatás” kevésbé érvényesül. Azonban jelentős környezeti különbségek esetén az agyunk hajlamosabb „új fejezetet” nyitni, ami megnehezíti az előző események felidézését.

Mit tehetünk tehát, hogy elkerüljük ezt a bosszantó feledékenységet? 

A szakértők szerint a legjobb módszer, ha tudatosan fókuszálunk a célunkra, miközben áthaladunk az ajtón. Ha például a nappaliban eszünkbe jut, hogy szükségünk van valamire a konyhából, ismételjük el magunkban többször is a célt, miközben átmegyünk a másik helyiségbe. Ez segíthet megerősíteni az emléket, és csökkenteni az „ajtóhatás” okozta feledékenységet.

Az „ajtóhatás” tehát egy természetes, bár néha bosszantó jelenség, amely az emberi memória működéséből fakad. Bár teljes mértékben nem tudjuk kiküszöbölni, tudatos odafigyeléssel és egyszerű technikákkal csökkenthetjük a hatását, és talán kevesebbszer találjuk magunkat tanácstalanul állva egy szoba közepén, azon tűnődve, miért is mentünk be.

Miért nem emlékszünk a babakori életünkre? Az ok meglepőbb, mint gondolnádSzakember árulta el: aki ezzel az állapottal küzd, annál nagy eséllyel alakul ki a demenciaSzenzációs kutatás: a te fűszereid között is ott van az, ami visszafordíthatja az Alzheimer-kórt

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.