Vannak olyan állatok, amik allergiásak az emberre: ezeknél a fajoknál jelentkezett a tünet

Azt hinnénk, hogy az allergia kizárólag az ember kiváltsága, pedig bizony állatoknál is felüti a fejét a jelenség, nem is akárhogyan. Egyes állatfajok ugyanis az emberre allergiásak. Vajon milyen állatfajok érintettek, és hogy alakul ki a jelenség?
Elsősorban állatkertek lakóinál, fogságban tartott állatoknál figyelték meg az emberallergiát, amit az emberi tevékenység okoz. Ugyanis ezek az állatok a természetesnél jóval sterilebb környezetben élnek, így immunrendszerük nem lesz kellően ellenálló, melyek következtében még ártalmatlan anyagokra is túl érzékenyen reagál a szervezetük.
Legutóbb a Lincoln Park állatkert jegesmedvéje, Siku produkált allergiás tüneteket: viszketett a bőre, ketrece rácsaihoz dörzsölte magát, bundája foltokban hullani kezdett.
Allergiavizsgálatok során kiderült, hogy többek között allergiás a pollenre, házi porra, valamint az emberi korpára. Érzékenységét azonnal kezelték, ételébe allergéneket kevertek, így immunrendszere tudott hozzájuk alkalmazkodni, mostanra ki is nőtte allergiáit. Meglepő módon viszont nem a jegesmedve az egyetlen állat, mely az emberre allergiás.
Talán ez a két háziállat él a legsterilebb környezetben, különösen, ha a túltenyésztett fajtákból származnak. Számos alkalommal megfigyelték, hogy a kutya vagy macska allergiás lehet az ember bőrsejtjeire, mely légzőszervi problémákban, valamint bőrirritációkban nyilvánulhat meg.
Nem csupán a házi macska, de az állatkertben tartott szavannákról származó rokona, az oroszlán is küszködhet allergiával az ember miatt. Gyakori náluk, hogy az emberi kozmetikumok, illatszerek szaga allergiás reakciót vált ki az oroszlánból, ami a természetben megölné.
A bronxi állatkertben tartott nőstény indiai orrszarvú és borja súlyos kiütésekkel, véres fekélyekkel és gennyedző fertőzésekkel reagáltak az ember által környezetébe szállított pollenre és porra.
Szintén a Lincoln Park Állatkert munkatársai figyelték meg, hogy egyes fogságban élő Japán makákók bőre viszketéssel, irritációval reagált az emberi hámsejtekre.
Meglepő módon a fogságban élő cetek is lehetnek emberallergiásak: delfinek esetén figyelték meg, hogy az emberi bőrre kent kozmetikumok és naptejek bőrirritációt okoznak a tengeri emlősöknél.
Ez már csak azért is aggasztó, mert bizonyos turistaparadicsomokban megváltozott a tenger kémiai összetétele, a sok ember bőréről leázott napvédő krémektől.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.