Ez az esti szokás alvászavart okozhat: akár 48 perccel is megrövidítheti a heti alvásidődet

Shutterstock - Stock-Asso
rossz szokás alvásminőség egészség
Nincs annál frusztrálóbb, mint amikor este végre lefekszünk aludni, de ahelyett, hogy elnyomna minket az álom, csak forgolódunk a sötétben. Pedig lehet, hogy nem is a stressz vagy a kávé okozza az alvászavart, hanem valami más, amit nap mint nap csinálunk – teljesen rutinszerűen – mégsem sejtjük róla, hogy káros lehet az alvásunkra.

Egy friss kutatás szerint egy egészen hétköznapi szokás elég ahhoz, hogy tönkretegye az alvásminőségünket – és sajnos a legtöbben mégis rendszeresen ezt csináljuk. Az Amerikai Rákszövetség kutatói több mint 122 ezer embert vizsgáltak az Egyesült Államokból és Puerto Ricóból. Arra voltak kíváncsiak, mit csinálnak az emberek közvetlenül lefekvés előtt – különösen azt figyelték, mennyit használják a mobiljukat vagy a tabletjüket az utolsó ébren töltött órában. Az eredmények elég beszédesek: akik rendszeresen a képernyő előtt töltik ezt az időt, hetente átlagosan 48 perccel kevesebbet alszanak, és sokkal rosszabbnak érzik az alvásuk minőségét. Sokaknál ez már kifejezetten alvászavar formájában jelentkezik – elalvási nehézségekkel, éjszakai felébredésekkel, vagy épp azzal, hogy reggelente fáradtan ébrednek. És ez sajnos nemcsak a tinédzserekre igaz – a felnőttek is érintettek. Csak ők ritkábban vallják be, hogy problémájuk van.

telefonozás, alvászavar
Az elalvás előtti telefonozás jelentősen növeli az alvászavar kialakulásának esélyét
Forrás: Shutterstock

Miért okozhat alvászavart az esti mobilozás?

A tudósok szerint a képernyőkből áradó kék fény felborítja a természetes alvási ciklusunkat, ugyanis gátolja a melatonin termelődését. Ez a hormon felelős azért, hogy estére elálmosodjunk – ha viszont mesterséges fény éri a szemünket, az agy azt hiszi, hogy még mindig nappal van. Ennek a következménye: később alszunk el, felszínesebben pihenünk, és fáradtabban ébredünk.

Ráadásul nemcsak a fény, hanem a tartalom is számít. Pörgeted az Instát? Csekkolod az e-maileket? Vagy csak egy kis TikTok „pihenésként”? Ezek az ingerek stimulálják az agyadat – miközben te pont az ellenkezőjét szeretnéd: kikapcsolni.

Kik vannak a legnagyobb veszélyben?

A kutatás azt is kimutatta, hogy a későn fekvők – a „baglyok” – különösen érzékenyek a képernyőhasználat negatív hatásaira. Ők ugyanis alapból nehezebben illeszkednek a korai munkakezdéshez vagy iskolai időbeosztáshoz, a képernyőhasználat pedig még jobban eltolja az alvásidejüket. Az eredmény: szociális jetlag, azaz teljes kimerülés.

háton alvás
Ha folyton fáradtnak, ingerlékenynek vagy szétszórtnak érzed magad, érdemes megnézni, hogy mit csinálsz az elalvás előtti órában
Forrás: Shutterstock

5 egyszerű lépés a pihentető alvásért

A jó hír az, hogy nem kell örökre lemondanod a Netflixről vagy az esti chatelésről – de érdemes tudatosabban kezelni az esti rutinodat. Íme néhány egyszerű, de hatékony tipp:

  1. Kapcsold ki a kijelzőket legalább 1 órával lefekvés előtt. Ez segít a testednek átkapcsolni alvó üzemmódba.
  2. Olvass papíralapú könyvet vagy hallgass nyugtató zenét. Ezek nem zavarják a melatonintermelést.
  3. Használj „éjszakai módot” vagy kékfény-szűrőt a mobilodon. Nem tökéletes megoldás, de jobb, mint a semmi.
  4. Készíts lefekvés előtti rutint. Egy csésze gyógytea, egy meleg fürdő vagy légzőgyakorlat sokat segíthet.
  5. Hagyd a telefonod egy másik szobában. Így nem lesz kísértés kézbe venni „csak egy percre”.

Egy kis tudatosság – és jön a pihentető alvás

Az alvás nem luxus, hanem alap. Ha folyton fáradtnak, ingerlékenynek vagy szétszórtnak érzed magad, érdemes megnézni, hogy mit csinálsz az elalvás előtti órában. Néha elég egy apró változtatás – például egy kis digitális csend – ahhoz, hogy végre tényleg kipihend magad.

És ki tudja? Lehet, hogy a következő reggelt már úgy indítod, hogy nem a kávé ébreszt fel, hanem a kipihent tested és az éber elméd.

Menopauza alatt jól aludni? Lehetséges!Reggeli rutin: ez az 5 gyakorlat a pszichológusok titkos módszere5 nagyon furcsa ok, amiért folyamatosan fájhat a fejed

 

 


 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.