Kannibalizmus Lengyelországban? Sokkoló dolgokra derült fény!

Shutterstock - Vladimir Mulder
jégkorszak kannibalizmus ősember
Lehet, hogy minden, amit eddig a prehistorikus Európai kultúrákról hittünk, hamis. Egy dél-lengyelországi barlangban kannibalizmusra utaló leleteket találtak.

Az európai késő-paleolit emberek kultúráját és életét még napjainkban is csak töredékeiben ismerjük. Nemrég egy Lengyelország déli részén lévő barlangból olyan csontleletek kerültek elő, melyek kannibalizmusra utalnak. Ez merőben új megvilágításba helyezi a prehistorikus kultúrákat.

kannibalizmusra utaló leletek kerültek elő
A lengyel Maszycka barlangból kannibalizmusra utaló leletek kerültek elő.
Foto-Darek-Bobak-Smithsonian-Magazine

Harc a jégkorszak alól felszabadult területekért

A legutóbbi jégkorszak zenitje mintegy 19000 évvel ezelőtt ért véget a Pleisztocén korban, amikor a jégtakaró elkezdett visszahúzódni. A megmaradt emberek között azonnal megindult a versengés a felszabadult területekért, a mai Francia és Spanyol területekről kiindulva.

Ők a magdaléna kultúra emberei, akiknek többek között a pompás Altamirai és Lascaux-i barlangrajzokat köszönhetjük.

Azonban a régészeti leletek jóval sötétebb titkokat rejtenek a barlangrajzoknál: kannibalizmusra utaló jeleket találtak egy dél-lengyelországi barlangban.

A Maszycka barlang titka

Krakkótól mintegy 20 km-re található a Maszycka barlang, ahol a rendkívüli leletek előkerültek. Az első ásatásokat még 1883-ban kezdték meg, de még az 1960-as években is jelentős leletanyag került elő. Már a 90-es években találtak kannibalizmusra utaló vágásnyomokat az emberi csontokon, de a technológia korlátai miatt a feltételezést elvetették.

Nemrégiben újabb vizsgálatok alá vetették alá a csontokat, amik bebizonyították a kannibalizmus tényét.

A vágásnyomok alapján ugyanis a húst szándékosan leválasztották a csontokról, a legtáplálóbb testrészekhez próbáltak hozzáérni. A barlangban ezen felül olyan csontszilánkokat találtak, amik arra engednek következtetni, hogy a csontvelőt is elfogyasztották.

utolsó jégkorszak
Az utolsó jégkorszak visszahúzódásával megindult a versengés a táplálékforrásokért.
Forrás:  Getty Image

Miért vetemedtek őseink kannibalizmusra?

A temetkezési kannibalizmus bevett szokás volt a magdaléna kultúra tagjai között, amikor azért fogyasztották el szeretteiket, hogy megkíméljék az elbomlástól és magukba szívják bölcsességüket. Azonban a lengyel barlangban lévő csontokkal ugyanolyan cudarul bántak, mint az állatcsontokkal.

Ez alapján versengés okán ölték meg az áldozatokat. Érdekes tény, hogy a radiokarbonos kormeghatározás alapján az emberi csontleletek egyidősek.

Valószerűtlen, hogy táplálékszerzés okán pusztították volna el az embereket, mivel a jégkorszak után a környék tele volt nagyvaddal. Elképzelhető, hogy rivalizálás, háborús rítus részeként ették meg ellenségeiket, a megaláztatás részeként. Ezt erősíti meg az a tény, hogy a lemészárolt emberek távoli barlangokból származtak genetikai vizsgálatok szerint.

Abban a korban drámai felmelegedés volt tapasztalható és keserves versengés indult a táplálékforrásokért az ősemberek között. Elképzelhető, hogy mind a gyilkosok, mind az áldozatok vadászó-gyűjtögető életmódot folytattak, és a versengés különösen kegyetlen erőszaka torkollt.

Ez megváltoztatja azt, amit az emberről gondoltunk: 115 ezer éves lábnyomokat találtakHihetetlen felfedezés látott napvilágot: ez az apró állat árulta el, mikortól hord ruhát az emberSzőrtörténelem: Így jutottunk el az intim csupaszságig

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.