Hihetetlen felfedezés látott napvilágot: ez az apró állat árulta el, mikortól hord ruhát az ember

öltözködés
Shutterstock - Gorodenkoff
öltözködés ember régészet ősember
Az ember evolúciója során egy adott ponton ruhákat kezdett el viselni. A kutatókat évszázadok óta foglalkoztatja, hogy az öltözködés mióta része az életünknek. A rejtély most megoldódni látszik.

Annál, hogy az ember miért kezdett el ruhát viselni már csak az érdekesebb kérdés, hogy ez mikor következett be. A régészek évszázadok óta próbálják megfejteni a rejtélyt, a válasz viszont egészen váratlan helyről jött. Írásunkban felfejtjük az öltözködés kezdeteinek fonalát.

öltözködés
Az öltözködés korai formái mér barlangrajzokon is megjelentek.
Forrás: Leemage via AFP

Miért kezdett ruhát hordani a modern ember?

Számos elmélet kering arról, hogy az ember miért veszítette el szőrzetét, de talán az egyik legmeggyőzőbb teória az, hogy az emberelődök a hatékonyabb hőszabályozás, illetve hőleadás miatt lettek „csupaszok”. Afrikában, az emberiség bölcsőjében meleg időjárás van, így ez logikus lépése volt az evolúciónak.

Azonban a csupaszságnak van egy olyan hátránya, hogy közszemlére teszi az intim részeket és kitetté teszi az embert a természet erőinek. Ruhát elsősorban a hideg elleni védekezés és a szeméremtest takarása miatt kezdhették viselni elődeink.

Régészeti leletek az öltözködés történetéből

Számos lebilincselő régészeti lelet látott már napvilágot az öltözködésről, a kormeghatározás alapján pedig régebben viselt ruhát az ember, mint hinnénk. Mivel a ruhadarabok régen teljesen lebomló, természetes anyagokból készültek, kevés lelet áll rendelkezésünkre, de így is a felszínre kerültek figyelemre méltó dolgok.

ruha
A legrégebbi egészben megmaradt ruha Egyiptomból származik.
Forrás: Wikipedia
  • A legrégebbi egészben megmaradt ruha az egyiptomi sivatag forró homokjából került elő, egy lenvászon ing, mely a radiokarbonos kormeghatározás alapján 5000 éves.
  • Az oregoni Fort Rock barlangban került feltárásra az a zsályamadzagból szőtt lábbeli, ami a maga 10.000 évével a legrégebbi cipő címet birtokolhatja. 
  •  A legrégebbi festett szövetet egy grúz ásatáson fedezték fel, melynek kora több, mint 35.000 év
  • Egy csontból készült varrótű 61.000 év körüli, Dél-Afrikából került elő.
  • Ékszerek közül pedig egy 140.000 éves darab került elő Marokkóból

Mikor kezdett el az ember öltözködni? Kérdezd a biológust!

Létezik egy élőlény a világon, ami még az emberél is jobban rá van szorulva a ruházatra: ez pedig a ruhatetű. Ha meg akarjuk határozni, hogy az ősember életének mikor lett szerves része az öltözködés, elég megvizsgálni a ruhatetű genetikáját.

A ruhatetű genetikáját vizsgálva megállapítást nyert, hogy a ruhatetű mintegy 170.000 éve különült el genetikailag a fejtetűtől.

Ez alapján nagy bizonyossággal lehet arra következtetni, hogy az ősember ekkortájt kezdett el rendszeresen ruhát viselni, hogy egy élőlénynek megérje hozzá alkalmazkodni. Ez az év egybecseng azzal, hogy körülbelül abban a korban került a modern ember hűvösebb éghajlatú helyekre vándorlásai során.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.