Horkolás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. Az éjszakai horkolás nemcsak a pihenést zavarhatja meg, hanem számos társadalmi és pszichológiai következménnyel is járhat. A horkolás gyakran vezet elégtelen alváshoz, mind a horkoló, mind az alvótárs számára, ami nappali fáradtságot, ingerlékenységet és csökkent koncentrációképességet eredményezhet. Az alvászavarok hosszú távon hozzájárulhatnak komolyabb egészségi problémák kialakulásához is, mint például a magas vérnyomás vagy a szív- és érrendszeri betegségek. Az alvótársak számára pedig az éjszakai zajforrás kimerítő és frusztráló élmény, amely akár a kapcsolatra is negatív hatással lehet.
A horkoló hang a garat szöveteinek, elsősorban a nyelvcsapnak és a lágy szájpadnak vibrációja, rezgése miatt jön létre. Alvás közben az izmaink – így a garat izmai is – ellazulnak, aminek hatására a garat összeszűkül. A szűkebb járaton áramló levegő az arra hajlamos egyéneknél megremegteti a szöveteket és horkoló hangot gerjeszt. A jelenség önmagában is zavaró, ám a hangos horkantás az éjszaka közepén különösen veszélyes. De vajon miért is horkol, aki horkol?
Az orrsövényferdülés, az orrpolip, az allergiás nátha vagy megfázás miatti orrdugulás is oka lehet a horkolásnak, mivel a gátolt orrlégzés miatt a levegővétel szájon át történik, így a szájpadlás rezonáltatja az alvás közbeni légvétel. Az orrspray-k, orrcseppek megfázásos tünetek, orrdugulás esetén igazi megkönnyebbülést jelenthetnek: nyugodtabb alvást és jobb közérzetet biztosíthatnak. De a hetek óta fennálló, vagy időszakosan, az év adott hónapjaiban jelentkező panaszok esetén mindenképp forduljunk orvoshoz.
A horkolás mögött légzészavar, alvászavar is állhat. Az alvási apnoé egy olyan súlyos alvászavar, ami alvás közbeni rendszeres légzéskimaradással jár, a felső légutak elzáródnak, a beteg nem kap levegőt. Annak ellenére, hogy az apnoé okozta tünetek elsőre ártalmatlannak tűnhetnek – nem járnak fájdalommal, a beteget nem készteti arra, hogy orvosi segítséget kérjen –, számos szervi, elsősorban szív – és érrendszeri szövődmény (érelmeszesedés, magas vérnyomás, stroke, szívinfarktus) okozója lehet.
Az alvási apnoéra való hajlamot, az anatómiai adottságokat általában örököljük, a betegség előfordulása a kor előrehaladtával nő, de kialakulásának más rizikófaktorai is vannak, mint például az alkoholfogyasztás, gyógyszerek és a dohányzás. A legnagyobb kockázati tényező azonban a túlsúly. Elhízás esetén ugyanis nem csak a hasunkra rakódik plusz zsír: a garatizmok és a garatnyálkahártya közé is lerakódhatnak zsírsejtek, amelyek nehezítik a levegő szabad kiáramlását.
Horkolást okozhat többek között még:
Amennyiben egyedül alszol, úgy a következő jelek esetén kell gondolnod erős horkolásra, légzéskimaradásra:
• sokszor felébredsz az éjszaka közepén vagy nyugtalanul alszol
• szokatlanul fáradt vagy napközben (melyre nem találsz egyéb kézenfekvő magyarázatot)
• éjszakai leizzadásra ébredsz
• romló memóriát, koncentrációs zavarokat, emlékezetkihagyást tapasztalsz
• reggeli szájszárazságot érzel
• állandóan fáj a torkod
• gyakori fejfájások gyötörnek
Mikor szükséges orvoshoz fordulnod?
Ha az érintett horkolása enyhe, nem zavarja a környezetét, nem okoz komolyabb egészségügyi romlást, úgy az egyszerű életmódváltással, a testsúly csökkentésével sok esetben megszüntethető, de legalábbis mérsékelhető. Ha azonban a horkolás állandó, minden testhelyzetben jelentkezik, és komolyabb tüneteket idéz elő, mindenképpen fontos fül-orr-gégészeti szakvizsgálatot kérni. Az alvási problémák hátterében ugyanis bizonyos egyszerűen kezelhető, az orr vagy a garat elzáródásához vezető betegségek is állhatnak. Ilyen lehet az orrpolip, az orrsövény ferdesége, egyes esetekben a megnagyobbodott ínyvitorla vagy a szájpadi mandula problémája, ami elsősorban műtéti kezelést igényel.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.