A pattanások megjelenése a test különböző pontjain nem csak a tinédzsereket érinti, hanem a felnőttek jelentős része is szenved tőlük. Kétségbeejtő lehet, amikor már minden - pattanásos bőrre kifejlesztett - kenceficét kipróbáltunk, de a gyulladt, makacs pöttyök továbbra is újra és újra megjelennek, mintha mi sem történt volna.
A hormonális ingadozások gyakran vezetnek pattanások kialakulásához, ugyanis a hormonok befolyásolják a faggyúmirigyek működését. A hormonváltozásokhoz a mindennapi stressz erősen hozzájárulhat.
A zsíros krémek, parfümök, a sok smink, a komedogén anyagokat tartalmazó kozmetikumok és a nem megfelelő bőrtisztítás mind hozzájárulnak a pattanások kialakulásához. Éppen ezért kell nagyon tudnunk, hogy mivel mosakodjunk, ha hajlamos a bőrünk a pattanásokra. Sokszor a kifejezetten pattanásos bőrre készült termékek túl agresszívek és nagyon erősen szárítják a bőrt, ami végső soron fokozott faggyútermelésre készteti a szervezetet. Használjunk inkább enyhe hatóanyag tartalmú, megbízható, márkás termékeket, amelyek olyan összetevőket tartalmaznak, mint az aloe vera, ceramidok, glicerin, bisabolol vagy a panthenol. Ezek az összetevők segítenek megerősíteni a bőrgátat, és megvédik a bőrt a nedvességvesztéstől – ugyanis a nedvesség különösen fontos a zsíros és pattanásos bőr számára.
Amikor izzadunk, nedves réteg alakul ki a bőrön, ami nem csak a szagok kialakulásának, hanem a pattanásoknak is kitűnő táptalaja. Az erőteljes izzadás eltömíti a pórusokat, ami szintén pattanások kialakulásához vezethet. Az izzadást természetesen nem lehet elkerülni, de ha sokat izzadsz, célszerű rendszeresen szárazra törölni a dekoltázsodat, és amint hazaérsz, azonnal megtisztítani gyengéd arctisztítóval.
A szintetikus anyagból készült ruházat, amely nem szellőzik megfelelően, felerősítheti az izzadást. Érdemes tehát jól szellőző, természetes anyagból készült ruhákat választani, például pamutot.
Az étrendünk egyértelműen hatással van arra, hogy a bőrünk mennyire egészséges – így, ha sok rajtunk a pattanás, nem árt konzultálni egy dietetikus szakemberrel. A fehér liszt, a cukor, az alkohol és a cigaretta felerősítheti a pattanások megjelenését – ugyanúgy, mint a laktóz, a glutén és a túlzott húsfogyasztás is. Fogyasszunk kevesebb feldolgozott élelmiszert és együnk helyette több rostot, zöldséget, gyümölcsöt, keressük azokat az ételeket, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
Zuhanyzás vagy fürdés előtt célszerű megtisztítani dekoltázsunkat tonikkal, vagy micellás vízzel, ez segít eltávolítani a szennyeződéseket és a felesleges faggyút.
A hámlasztás különösen fontos, mivel segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, amelyek eltömíthetik a pórusokat. Nem érdemes kifejezetten pattanásos bőrre ajánlott bőrradírokat használni, mert ezek sokszor szárítják a bőrt – válasszunk inkább biológiai vagy kémiai hámlasztókat.
A kifejezetten pattanásos bőrre kifejlesztett pakolások nagyon sokat segíthetnek. Ezek közé tartoznak a rózsaszín agyag, a zöld tea és méz, a teafaolaj, vagy a kurkumás pakolások.
A pattanásos bőr hidratáltsága és fényvédelme kulcsfontosságú. Válassz könnyű textúrájú hidratálókat, amelyek gyorsan felszívódnak és nem tömítik el a pórusokat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.