Ne csodálkozz, hogy gyakran megkínálnak rágóval, ha elköveted ezeket a szajhigiéniai bakikat

egészség, szájhigiénia, szájápolás
Shutterstock - Antonio Guillem
egészség szájhigiénia szájápolás
A szájhigiénia nemcsak az egészség szempontjából fontos, hanem azért is, hogy a környezetünkben lévők gázálarc nélkül is túléljék a mindennapokat. Ez azonban nehezen fog menni, ha elköveted az alábbi bakikat.

Minden nő vágya a tökéletes, gyönyörű mosoly, ehhez a kulcs pedig a szájhigiénia.

egészség, szájhigiénia, szájápolás
A szájhigiénia sokszor trükkös lehet. 
Forrás: Shutterstock

Szájhigiéniai bakik, amik kellemetlen leheletet eredményeznek 

A láthatatlan gyilkos

Lehet, hogy magabiztosan jársz-kelsz a világban, és nem is sejted, miért tartanak tisztes távolságot tőled az emberek: lehet, hogy a szájhigiéniáddal van baj. Ami persze mindenkivel előfordul néha (na jó, minden reggel), de ha tartósan fennáll a probléma, akkor ott valami nem stimmel. Ne aggódj, nem hagyunk magadra a bajban, együtt kiderítjük, hogy mi lehet a bibi. 

1. Mandulakövek

Könnyen előfordulhat, hogy még nem hallottál a mandulakövekről, pedig ezek okozhatnak kellemetlen szájszagot. 

Biztosan észrevetted már, hogy ha elkapsz valamilyen fertőzést, a mandulád begyullad: ezek a szerveid ugyanis felismerik a baktériumokat és vírusokat, ezért felvértezik magukat fehérvérsejtekkel és antitestekkel a betolakodók elleni küzdelem érdekében.

Igen ám, de közben az élelmiszerek is érintkeznek a mandulával, ez a kombináció pedig olykor elmeszesedhet és mandulaköveket eredményezhet, ez pedig kellemetlen szájszagot. Ebben az esetben érdemes fül-orr- gégészhez fordulnod.

2. Étrend

Jó, azt nyilván tudod, hogy egy jó lilahagymás zsírosdeszka után érdemes bekapni egy rágót, de az étkezésnek lehet olyan mellékhatása is, amire még nem gondoltál, kiváltképp a ketogén diétának. 

Ugyanis, ha a tested szénhidrát helyett zsírsavakat éget el energiáért, aceton szabadul fel, ami savanykás, kellemetlen illatú.

 Ezen kívül a koffein és az alkohol is hozzájárulhat a rossz lehelethez, de az is, ha kevés folyadékot iszol. 

3. Szájszárazság

A szájszárazság, avagy xerostomia szintén okozhat kellemetlen leheletet, ugyanis ha a szád nem termel elég nyálat, nem tudja eltávolítani az ételből visszamaradt részeket a fogaid közül, így nem tud megtisztulni. Sok minden okozhatja ezt a tünetet, többek között: 

  • antihisztaminok, antidepresszánsok
  • kiszáradás
  • dohányzás
  • túl sok koffein, alkohol
  • fűszeres ételek
  • szájlégzés
  • alvási apnoé

4. Nyelvtisztítás

Míg azt mindannyian tudjuk, hogy az alapos fogmosás elengedhetetlen, a nyelvünk tisztaságáról valamiért hajlamosak vagyunk elfeledkezni. 

Pedig a nyelvben számos hasadék van, amelyek kedvező környezetet biztosítanak a baktériumok szaporodásához.

Ezért minden fogmosás után használj nyelvkaparót és antibakteriális szájvizet. 

5. Régi fogkefe

Ha túl sokáig használsz egy régi fogkefét, kevésbé lesz hatékony a tisztító hatása, mivel a sörték meghajlanak és eltelítődnek baktériumokkal, így minden mosással tisztítás helyett újabb baktériumokat juttathatsz a szádba.

 Sőt, ha több évig ugyanazt a fogkefét használod, akár penészmaradványok is keletkezhetnek rajta, amik szabad szemmel észre sem vehetőek. 

Ezért kell azonnal levenned a zoknit alvás előtt – Sokan nem is sejtik, mit okozEzek a hírességek kibírhatatlanul büdösekFülhallgató tisztítása: így szabadulj meg a baktériumoktól és a kosztól!

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.