Az interjúban Grosan Cristina kiemelte, hogy A nemzet lánya nemcsak egy történelmi dráma, hanem egy fiatal lány felnövésének története is. A sorozat célja, hogy friss szemlélettel, humorral és iróniával közelítse meg a 19. századi Csehország történelmi eseményeit. A beszélgetésből egyebek mellett kiderül, miért kívánkozott a vászonra a XIX. századi Csehország Diana hercegnéjének története.
„Amikor először meséltek nekem erről a történetről Matej Chlupácek és Maja Hamplová cseh producerek, egy fiatal lány nagyon sajátos felnövéstörténete fogott meg. Zdenka egy olyan fiatal lány, aki korán árva lett, és egy híres apa árnyékában nőtt fel. Karel Havlícek Borovsky a csehek számára olyan jelentős személyiség, mint a magyaroknak mondjuk Kossuth Lajos. Egy történelmi alak, akiről minden cseh diák tanul az iskolában" – fogalmaz az Origónak Grosan Cristina azzal kapcsolatban, miért gondolták úgy, hogy Zdenka Havlícková élete filmre kívánkozik.
A rendező szerint kevesen tudják, hogy Borovskynak volt egy lánya, aki bár nagyon fiatalon, 24 éves kora előtt meghalt, élete tele volt fordulatokkal. A kor politikusai a nemzet lányát akarták faragni belőle, hogy példaképként állítsák a cseh nők elé, miközben ő csak a fiatalságát szerette volna megélni. A nyilvánosság előtt kellett felnőnie úgy, hogy mások diktálták a szabályokat. Ezt a belső feszültséget és kettősséget szerették volna átadni a nézőknek.
Grosan Cristina arra is rámutat, hogy A nemzet lányában számára a főgős fejlődéstörténetet a legfontosabb, amelyben a fiatal lány először találkozik a szerelemmel, együtt lóg az iskolából a kortársaival, és a bálra készül.
„Mi, alkotók, a történelmi karakter alapján alkottuk meg a saját Zdenka-verziónkat. A valóságban a történet több mint 16 évet ölel fel, de a mi sorozatunk másfél évet fog át. Teret adtunk a fikciónak, miközben igyekeztünk megőrizni mindazt, amit a valódi karakter esszenciájának gondolunk" – fogalmaz, hozzátéve: Zdenka valódi története csak kiindulópontként szolgált, az alkotók egy kicsit másképp szerettek volna mesélni erről az időszakról, kortárs szemlélettel, humorral, iróniával és váratlan fordulatokkal. Azt mondja, A nemzet lányával egy romantikus vígjáték-drámát szerettek volna létrehozni, amely friss szemlélettel közelít a történelmi témához.
Egy kicsit provokálni akartunk, és kizökkenteni a nézőt a komfortzónájából.
Hogy jut el egy magyar–román rendező odáig, hogy egy cseh történelmi sorozatot készítsen?
„Ez egy nagyon cseh történet, de ha belegondolok, aradi lányként nem kell messzire mennem, hogy kapcsolódási pontokat találjak – hiszen mi is a Magyar–Osztrák Monarchia részei voltunk 1871-ben" – mutat rá a rendező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.