1926. december 3-án este 9 körül Agatha Christie, a híres krimiíró eltűnt otthonról és 11 napig senki sem tudta hol van. Egy kis bőröndöt, jogosítványát, kislnya fényképét és készpénzt vitt csak magával Morris Cowley típusú autójában, amiben útnak indul Berkshire-ben, Angliában. Másnap reggel az autóját egy mészkőbánya mellett találták meg, mindössze a csomagjával és a bundájával, miközben a fényszórók még égtek. A 36 éves írónő azonban nyomtalanul eltűnt.
11 napon át tartó keresés kezdődött, amely globális médiafelhajtássá nőtte ki magát napok alatt. Mintegy 15 000 önkéntes kutatott az angol vidéken az írónő után. Az elméletek az öngyilkosságtól a gyilkosságon és idegösszeomláson át egészen egy szándékos PR-trükkig terjedtek. A legutóbbi teória különösen érdekes, mert Christie hat éven belül hat krimit írt, szerény sikereket ért el, de még nem volt világhírű, az eltűnése viszont azzá tette.
Christie-t végül 220 mérföldre találták meg december 15-én, a Harrogate-i Swan Hydropathic Hotelben, Yorkshire-ben. Álnéven bejelentkezve tartózkodott ott, látszólag amnéziában szenvedett, miközben egy újságot olvasott, amelyben saját eltűnése szerepelt a címlapon. Amikor férje érte ment, az írónő felismerte ugyan, de nem tudta beazonosítani. A két ember egy feszengő vacsorát töltött együtt, miközben a riporterek szorgalmasan jegyzeteltek a másnapi újság számára.
Ugyan az írónőt megtalálták, de egy évszázaddal később még mindig találgatások övezik az esetet, miközben Christie életrajzírói és valós detektívek próbálják megfejteni, hogy pontosan miért tűnt el 11 napra.
Archibald Christie, a sármos első világháborús pilótával az írónő 12 éve volt házas, és volt egy hétéves kislányuk, aki a Rosalind nevet kapta. Archie szerint házasságuk boldog volt, legalábbis ezt mondta a nyomozóknak, akik kezdetben úriembernek és háborús hősnek tartották. Azonban egy fontos nyom gyanút ébresztett: a férfi azt állította, hogy felesége hagyott egy búcsúlevelet, de azt ő már elolvasta és megsemmisítette.
Archie alibije igazolt volt, ugyanis az adott hétvégén barátoknál tartózkodott. Amit azonban elhallgatott, hogy az alkalom egy eljegyzési parti volt, amit fiatal szeretője, Nancy Neele tiszteletére tartottak, aki hamarosan a második felesége lett.
Agatha már tudott férje viszonyáról, és veszekedtek is miatta a nő eltűnésének napján.
Agatha 1977-es önéletrajzában idézte férjét: „Beleszerettem Nancybe, és szeretném, ha minél előbb elválnál tőlem.” Erről a rendőrség persze semmit nem tudott.
Elképzelhető, hogy az írónő azért tűnt el, hogy meghiúsítsa az ünnepséget, és gyilkossággal gyanúsítsák meg a férjét? Számos életrajzíró gondolta már így. Agatha eltűnése tökéletes időzítéssel azonnali visszatérésre kényszerítette Archiet, tönkretéve az ünnepet, miközben nyilvánosan arra kényszerítette, hogy boldog házasságot színleljen.
A fent leírt terv éles és tiszta gondolkodást igényelt volna, amely valószínűleg nem állt rendelkezésére. 1926 nem volt könnyű év Agatha Christie számára; édesanyja meghalt, legjobb barátnője, Charlotte elutazott, férje pedig nem hogy támogatta volna gyászában, hanem inkább külföldön töltött több időt.
„Életemben először igazán beteg voltam” – írta Christie önéletrajzában, könnyezést, feledékenységet és álmatlanságot említve, mint „az idegösszeomlás kezdetét”. Az eltűnés éjszakáján Charlotte-nak írt levelében (amelyet a rendőrségnek átadtak) Christie arról írt, hogy „el kell mennie innen”, mert „ez így nem igazságos”.
Christie önéletrajza sok titokra választ ad, ám teljesen kihagyja eltűnésének részleteit. Erről nyilvánosan csak egyszer beszélt, hogy megvédje magát viharos válása során, akkor is azt mondta, valami kétségbeesett dolgot tervezett tenni, mert úgy érezte, hogy nincs más út.
A „kétségbeesett dolog” öngyilkosságot is jelenthetett volna, ám ezt tagadta, mivel az öngyilkosság bűncselekménynek és bűnnek számított, amely miatt az elvált asszony elveszíthette volna lánya felügyeleti jogát. Azonban az írónő drámai jelenetet írt le: „Az autó hirtelen nekiment valaminek, és megállt. A kormánykeréknek csapódtam, a fejem pedig valamibe beleütközött. Eddig a pillanatig Mrs. Christie voltam.” És utána? Állítása szerint az ütés átmeneti amnéziát okozott. Laura Thompson életrajzíró a helyszínre látogatott, és szerinte esélyes, hogy Agatha öngyilkosságot tervezett.
Eltűnése idején Christie már sikeres írónak számított, de még nem volt irodalmi szenzáció és világhírnévre sem tett szert. Férje említette is a vele készült interjúban, hogy Agatha többször tervezte, hogy hosszabb időre elmegy a munkája miatt. Az, hogy az egész eset egy hírnévteremtő reklámfogás volt, a mai napig népszerű vélemény, és ha igaz, akkor valóban bevált. Az újságok az eltűnéséről szóló hírek mellett közölték regényeinek folytatásos változatait, és könyvei eladása azonnal megduplázódott. Szerény, kis kiadóktól származó jogdíjainak napjai véget értek, amikor 1930-ban egy rendkívül előnyös, hatkönyves szerződést írt alá.
Minden más rejtéllyel ellentétben, amit Agatha Christie a világnak adott könyveiben, ez az egyetlen nem ér véget azzal, hogy Hercule Poirot határozottan megfejti, mi történt. Nem csoda, hogy vannak, akik még mindig fejtegetik az esetet, hogy minden bonyolult szereplő, csavaros cselekmény, titkos indíték és megtévesztő nyom ellenére Christie szándékosan hagyta meg legnagyobb rejtélyét, saját történetét, örökre megoldatlanul.
Ha úgy érzed, segítségre lenne szükséged, hívd a krízishelyzetben lévőknek rendszeresített, ingyenesen hívható 116-123 vagy 06 80 820 111 telefonszámot! Amennyiben másvalakiért aggódsz, ezt az oldalt ajánljuk figyelmedbe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.