A szexuális úton terjedő HPV-vírus a fertőzött személy szervezetében akár 1-2 évig is tünetmentesen lappanghat, szerencsés esetben azonban az immunrendszer képes leküzdeni a fertőzést. Ha azonban nem, úgy 5–20 éven belül a vírus jó- vagy rosszindulatú bőr- és nyálkahártya-elváltozások megjelenéséhez vezethet.
Egyes típusok szemölcsöket okoznak, a magas kockázatú csoportba soroltak azonban a méhnyakrák, hüvely- és szeméremtestrák, hímvesszőrák, végbélrák és szájüregi rákos daganatok kialakulásában játszanak szerepet.
A HPV-vírus majdnem 100%-ban okolható a méhnyakrák kialakulásáért,
85%-ban felelős a végbélnyílás körüli rákért, 15%-ban pedig a fej-nyaki daganatok (pl. garatrák) megjelenéséért. A mellrák után a méhnyakrák a második leggyakoribb rosszindulatú daganat a 45 éven aluli nők körében.
Dr. Benczik Márta szerint ennek ellenére a nők többsége csak 30 év felett gondolkodik el a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságán.
A klasszikus, nőgyógyászati rákszűrésen is kérhető HPV-vizsgálat mellett ma már elérhető az otthoni, úgynevezett önmintavételes HPV-teszt is.
A tesztről bővebben a Napidoktor.hu-n olvashatsz ide kattintva.
Megelőzhető, mégis százak halnak bele
Magyarországon évente négyszázan halnak bele egy olyan alattomosan fejlődő betegségbe, amelyet nem is lenne olyan nehéz megelőzni. A méhnyakrákot szinte kizárólag a HPV-vírus okozza, amely ellen már létezik védőoltás, szűrővizsgálattal pedig felfedezhetők a korai elváltozások. A Life.hu szakértő segítségével járt utána a megelőzés lehetőségeinek: kattints ide a cikkért!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.