Megtörtént az Amerikai Egyesült Államok 47. elnökének beiktatása. Donald Trump amerikai elnök mellett a first lady, azaz Amerika első hölgye, Melania Trump lett, immáron második alkalommal, aki egy különleges sötétkék-fehér szettben jelent meg a ceremónián. Az elnöki beiktatás régóta alkalmat ad arra, hogy a first lady azonnal benyomást keltsen, gyakran a nappaltól estig tartó eseményre választott szettjein keresztül. Most végignézzük a legmeghatározóbb first ladyket, és hogy megjelenésükkel, mit fejeztek ki.
Mamie Eisenhower tisztában volt a sajtó erejével (és a hírverés fontosságával). 1953-ban, annak ellenére, hogy az újságok sürgették a beiktatási ruhájának részleteit, szándékosan visszatartotta a sajtóközleményt és a fotókat egészen az esemény előtti hétig. A Nettie Rosenstein által tervezett ruhát több mint 2000 kézzel varrt strassz díszítette, és hozzáillő opera-kesztyű, strasszokkal kirakott táska, valamint hármas soros gyöngy nyakék egészítette ki. Ruhájának színe egy árnyalat volt, amelyről már ismertté vált – a sajtóközlemény ezt így írta le: „egy finom, de határozott Renoir-rózsaszín.” Eisenhower lágy rózsaszín ruhája más formában is visszatért: hivatalos portréjához, amelyet Thomas Edgar Stevens festett, a ruhában pózolt, mellette tavaszi virágokkal díszítve.
Férje második elnöki ciklusához Eisenhower a sajtóközleményen túl egy kis önreklámot is bevetett: gyöngyökkel, kristályokkal és topázzal hímzett, csillogó ruháját (szintén Rosenstein tervezésében) egy táskával egészítette ki, amely egyik oldalán az „M,” a másikon pedig az „1957” felirat szerepelt.
Jackie Kennedy nem az első volt ebben a first lady szerepben, aki a divatot „soft power” eszközként használta. Bár hagyományosan az esti beiktatási bál volt az a hely, ahol a grandiózus belépőket meg lehetett tenni, Kennedy napjának legemlékezetesebb választása a pilótasapka volt: egy modern, elegáns sziluett, amelyet a feltörekvő kalapkészítő, Halston tervezett figyelemfelkeltő púderkék színben. A first lady aznap viselt öltözékei – beleértve az estélyi bálra választott ujjatlan, elefántcsontszínű selyem muszlinruhát és a hozzáillő köpenyt – megerősítették őt, mint új erőt a divatvilágban, és támogatták John F. Kennedy elképzelését az elnökség új, átalakító korszakáról.
A kalap formájának egyedi jellegzetessége véletlenül alakult ki: a kis horpadás az igazítás során keletkezett, amit széles körben lemásoltak, hogy tisztelegjenek Jackie Kennedy ikonikus megjelenése előtt.
Rosalynn Carter hivatali ideje után Nancy Reagan 1981-ben azzal tette egyértelművé szándékait, hogy a beiktatási bálon egy drága, egyvállas, gyöngyökkel és csipkével díszített fehér estélyi ruhát viselt. Ez „egy nyilatkozat volt arról, hogy a divat fontos” – írta a New York Times a ruha tervezőjének, hosszú távú együttműködő partnerének, James Galanosnak a nekrológjában. A ruha fehér opera-kesztyűvel és elegáns francia kontyba tűzött hajjal párosult, és az új first lady kifinomultságot és luxust sugárzott, bár ő sem kerülhette el a sajtó kritikáit, ezúttal extravagáns ízléséért bírálták.
Aznap korábbi megjelenésében Reagan bemutatta azt az árnyalatot, amelyet férje két elnöki ciklusa alatt leginkább vele azonosítottak: Reagan-pirosat, amelyet négy évvel később, férje második beiktatásán is viselt.
Michelle Obama first ladyként töltött két ciklusa alatt következetesen emelte a feltörekvő amerikai tervezők hírnevét, olyan hazai tehetségeket választva, akik mélyen összhangban álltak az értékeivel, és ezt Jason Wuval kezdte, aki megtervezte az ő 2009-es beiktatási báljára viselt, egyvállas, virágokkal és kristályokkal díszített fehér ruháját. Azonban egy kiegészítő, amelyet aznap korábban, csillogó Isabel Toledo kabátjával viselt, keltette fel igazán a közönség figyelmét: zsályazöld J. Crew kesztyűje, amelyet sokan politikai értelemben vett, az emberekhez közeli, kapcsolódó megközelítésének korai szimbólumaként értelmeztek.
Obama J. Crew iránti rajongása nem egyszeri eset volt, hanem egy hosszú távú „szerelmi viszony” kezdete a márka bolti kínálatával. 2017-ben a Time elismerte spóroló szokásait, mint a J. Crew elkötelezett híve, mondván: „Az egész országban nők azonosulni tudtak a first lady vonzalmával egy aranyos pulóver és egy jó ajánlat iránt.”
2021-ben Dr. Jill Biden az egység szellemiségét népszerűsítette finom szimbolikával: egy egyedi elefántcsontszínű ruhát és kasmírkabátot viselt Gabriela Hearsttől, amelyet az Egyesült Államok összes államának és területének szövetségi virágaival hímzett ki.
Négy évvel korábban Melania Trump egy Ralph Lauren által tervezett, halványkék árnyalatú kasmír ruhát és magas nyakú, rövid kabátot viselt, amely Jacqueline Kennedy volt first lady képét idézte meg, azzal a divatos presztízzsel együtt, amelyet az ő alakja keltett.
2025. január 19-én immár második alkalommal lett first lady Melania Trump, akinek szemeit szinte teljesen eltakarta a gyapjúból készült, boater-stílusú kalap karimája. A New York-i kalapkészítő, Eric Javits által tervezett kalap szigorú, mégis elegáns kiegészítője volt Trump rendezett, katonai stílusú öltözetének. Tengerészkék selyemgyapjúból készült, derékban szűkített, kétsoros gombolású kabátot viselt, amelyhez meztelen lábakat és tűsarkú cipőt párosított. Megjelenése rejtélyes volt. Ahogy nyilvános személyisége kialakult, továbbra is vágyott a magánéletre, amit a ruhái is tükröznek. Sziluettjei hosszú ujjúak lettek, derékban szűkítettek, kemény vállakkal, szinte katonai hangulatot idézve.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.