Ez a 8 hely a lakásban a baktériumok igazi tanyája – Te mikor takarítottad utoljára?

tisztaság baktérium kolónia higiénia
Mindenki takarít időnként. A hétvégi kisebb takarítások mellett egy-egy nagytakarítás is becsúszik, így azt gondolhatná az ember, hogy a lakása patyolat tiszta. Eközben a baktériumok ott lapulnak a figyelmen kívül hagyott területeken. És nem, nem csak a kanapé alatt és a vécécsésze mögött – sokkal hétköznapibb, de annál alattomosabb helyeken.

Ha a baktériumok beszélni tudnának, valószínűleg azzal hencegnének, hogy milyen gondtalanul élnek a távirányítón, a kilincseken vagy a mobiltelefonon. A fürdő takarítás alap, a padló felmosása szintén, és néha-néha az ablakokat is lemossuk, a konyhapultot pedig éjjel-nappal sikáljuk. Mégis, van néhány „rejtekhely” a lakásban, amely minden takarításnál érintetlen marad. Na, ott élnek vidáman a nemkívánatos kórokozók.

A lakás rejtett zugai, ahol a baktériumok élnek
A te lakásodban is boldogan élnek a baktériumok? 
Forrás: Shutterstock

Megmutatjuk, melyik az a 8 hely az lakásodban, ahol tobzódnak a baktériumok

1. Kapcsolók, fogantyúk és gombok – VIP-elhelyezés a baktériumok számára

A baktériumok számára a két kezünk olyan, mint egy közlekedési csomópont — minden rajtuk keresztül megy át. A bejárati ajtó kilincsétől a fürdőszobai villanykapcsolóig, mindent megérintünk a lakásban, és az érintéseink nyomai a baktériumok számára igazi melegágyak. A megoldás? Rendszeres fertőtlenítés, amire alkalmas az antibakteriális spray, de a mikroszálas törlőkendő is (ha új vagy csak tiszta vízzel volt öblítve) — így a kilincsek felszabadulnak a mikrobák uralma alól.

2. Hűtőgép szellőzője – és ami mögötte van

A hűtő takarítása közben sok mindenre gondol az ember, de arra, ami mögötte van, biztosan nem. Pedig a hűtőszekrényed mögött nem csak elveszett hűtőmágnesek és régi számlák rejtőznek... A szellőzőnyílások gyakran eltömődnek a portól, hajtól és igen, a penésztől is. Ez nemcsak a hűtőszekrény teljesítményét csökkenti, hanem a konyhai levegő minőségét is befolyásolja. A megoldás? Húzd ki a hűtőt a helyéről, ragadd meg porszívót, és takarítsd ki vele a szellőzőt.

3. Mobiltelefonok és billentyűzetek – a mikrobák digitális kolóniája él rajtuk

Ha lenne otthon mikroszkópod, és alá tennéd a kütyüidet, nagyon valószínű, hogy többé nem használnád a telefonodat. Ezek a készülékek igazán meghitt otthonai a baktériumoknak — melegek, zsírosak és mindig kéznél vannak. Tanulmányok szerint több baktérium van rajtuk, mint egy átlagos vécéülőkén. A megoldás: alkoholos törlőkendő vagy egy rongy és némi fertőtlenítőszer. Rendszeresen.

 mosogatógép a baktériumok kedvenc szórakozóhelye is
A mosogatógép nemcsak az egyik leghasznosabb gép a lakásban, de a baktériumok kedvenc szórakozóhelye is
Forrás: Shutterstock

4. Mosogatógép – nemcsak tisztít, de tisztítani is kell

Az évszázad paradoxona: a gép, amelynek takarítania kellene, maga is takarításra szorul. A mosogatógép belsejében lévő párás és meleg környezet olyan, mint egy mindenre kiterjedő üdülőhely a baktériumok és a penészgomba számára. Ha ételmaradék vagy zsír kerül bele, az nem csak a szagok miatt problémás. A megoldás? Tisztítsd meg rendszeresen a szűrőket, majd magas hőmérsékleten, tisztítószerrel indíts el egy programot üresen, és a végén töröld át a tömítéseket. Az edényeid is megköszönik majd. Ugyanezt a mosógép takarítása közben, annak szűrőivel is megteheted, hidd el, ugyanúgy ott vannak a „hol található a legtöbb baktérium”-listán.

5. A távirányító – a legkiválóbb baktériumtanya

A távirányítót úgy adjuk kézről-kézre, mint egy olimpiai váltóbotot, gyakran zsíros ujjakkal, a higiéniáról való gondoskodás nélkül. Közben a gombok közötti résekben felhalmozódnak a morzsák, a zsír és... a többit el tudod képzelni. Mi a megoldás? Túl sok vizet nem visel el, ezért egy gyors áttörlés alkoholos törlőkendővel vagy enyhe fertőtlenítőszeres enyhén nedves ruhával. 

6. Szemetes kuka – kívül tiszta, de sci-fit forgathatnának benne

Valószínűleg rendszeresen üríted, de mikor volt utoljára, hogy belülről alaposan kitakarítottad? A szemetesed belseje, különösen a fedél és a szélek körül, menedéket nyújt a baktériumoknak, amelyek szeretik az ételmaradékokat és a nedvességet. A megoldás? Hetente legalább egyszer mosd ki forró vízzel és fertőtlenítőszerrel. Nem kellemes munka, de mindenképpen szükséges.

7. Zuhanyfüggöny – a fürdőszobai higiénia szabotőre

A zuhanyfüggönyök gyakran nedvesek, nyirkosak és... kimaradnak a takarításból. És pontosan ez az, ami miatt a penész áldozatává válnak. Akár műanyag, akár szövet, nyugodtan dobd be a mosógépbe néhány törülközővel együtt. Adj hozzá ecetet vagy szódabikarbónát a természetes antibakteriális hatás érdekében. 

8. Szivacsok és rongyok – a tisztaság paradoxona

Tudjuk, irónia a javából - a tisztálkodáshoz használt tárgyak gyakran a legpiszkosabbak. A mosogatószivacsok olyanok, mint a mikrobiológiai farmok. Nedvesek, porózusak és folyamatosan használatban vannak. A megoldás? Gyakran cseréljük őket. A szivacsokat bedobhatod néhány percre a mikrohullámú sütőbe (nedvesen!), vagy kimoshatod a mosógépben. A kendőket, konyharuhákat gyakran és 60°C-os programon mosd ki.

Az alattomos baktériumok munkája: A tisztaság nem csak az, amit látunk

Ne hagyd, hogy a fényes padló és az illatos terek megtévesszenek - a baktériumok áldatlan munkája a színfalak mögött zajlik. Szánj egy napot az elhanyagolt helyek alapos fertőtlenítésére, hogy az otthonod ne csak tisztának tűnjön, hanem az is legyen, hiszen a tárgyakon megtelepedő baktérium fertőzést okozhat.

Ne állj neki a fürdőszoba-takarításának, amíg nem ismered ezt az 5 nagyszerű tippet!Gusztustalan: mit tehetünk a rózsaszín penész ellen?Takarítás tipp: soha ne akaszd a mosogatórongyot a csapra, nagy bajt okozhat!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.