Korhatártalanul... Tőled hallottam először!
E. J.: A húgomtól származik az elnevezés, és azért tetszett, mert nem lezárást sugall, hanem nyitottságot – határtalanul. Akkor találtuk ki, amikor elindítottuk az 50+-os programunkat. Ahogy teltek az évek, az is megfogalmazódott bennem, hogy akárhány évesekre igaz lehet, hiszen egy mai harmincas is küzdhet ugyanolyan gondokkal az élete változása kapcsán.
V. J.: Coachként is ezt tapasztalom. Már nemcsak az ötvenesek hajlamosak „leírni" magukat, hanem a negyvenesek, sőt a 35+-osok is, mert úgy érzik, hogy elszaladt felettük az élet, és valamit nem értek el. A gondolataink a viselkedésünkre is kivetülnek, mint önmagukat beteljesítő jóslatok. Előteremtjük az önigazolást: „Ez se sikerül, az se sikerül, nem tudok új életet kezdeni, képtelen vagyok új irányba menni!" Ha ilyenkor megkérdezem, hogy mit szeretett volna gyerekkorában csinálni, akkor előcsalja az emlékezetéből a választ. És akkor azt mondom: „Figyelj, 30–40 év van még előtted, annyi mindent lehet még csinálni! Csak akarni és tenni kell!"
Benned is mocorogtak ezek a gondolatok? Te is áthangoltad az életed...
E. J.: Épp az életem közepén jártam, amikor úgy döntöttem, hogy egy elég szép pályát magam mögött hagyok, tehát eljöttem a televízióból. Akkor kezdtem azt érezni, hogy jó, oké, de akkor mit is fogok most csinálni?
Azt tudjuk, hogy honnan távolodunk, de vajon mi felé tartunk?
E. J.: Igen, ez a nehéz. Én nagyon szorgalmas és nyitott vagyok, szívesen tanulok új dolgokat, állandóan jár az agyam, tehát gyorsan kitaláltam egy csomó mindent a könyvkiadástól a közösségszervezésig, az egyesületek létrehozásáig. A saját bőrömön tapasztaltam – plusz kilókkal, ősz hajszálakkal, ráncokkal szembesülve –, hogy az idő múlik, de ez számomra nem a végét jelenti a dolgoknak, hanem egy csomó új dolog kezdetét. Én született optimista vagyok, és azért ez nagy segítség.
Kirepülnek a gyerekek... Bizonyos feladatok, felelősségek kikerülnek a mindennapokból. A kérdés az, hogy ezt egy tátongó űrként vagy pedig új lehetőségként éli meg az ember.
E. J.: Nekem lehetőségek sorát jelenti. Mostanában többször megfogalmaztam, és bízom benne, hogy a gyerekeim nem sértődnek meg érte, de alig vártam, hogy Nórám is végre beköltözzön Budapestre, és elkezdje az egyetemet. Eljön az én időm...
V. J.: Azt látom, hogy kétféle szülői típus létezik: az egyik tragédiaként éli meg, amikor a gyerekek kirepülnek, és utána nem tud mit kezdeni magával. A másik az, amilyenek mi is vagyunk – lehetőségként éljük meg a dolgot. A gyerekek önállósága persze nem azt jelenti, hogy teljesen leválnak, de már nincs annyi dolgunk a logisztikával, és felszabadul egy csomó idő...
Coachként hogyan segítesz valakinek, aki épp nem találja a helyét a változásban?
V. J.: Először is megkérdezem, hogy mi az, ami érdekli, mi az, amit sose tudott megcsinálni az életében eddig. Az én fejemben például húsz éve ott él a vágy, hogy majd egyszer patchworközni fogok. Most itt a lehetőség... Mint ahogy számtalan másik is.
Elő kellene kotorni a gyerekkori érdeklődéseinket, álmainkat? Mindazt, amit szerettünk, csak esetleg nem maradt rá időnk?
V. J.: Pontosan így van. Tettük a dolgunkat a gyerekeinkért, és talán néha átfutott az agyunkon a gondolat: jaj, de jó lenne ez meg az! Színházba, moziba járni, ide-oda menni, programokat csinálni... Az a tapasztalatom, hogy nagyon sokan hajlamosak belelustulni az otthonlétbe. Azt gondolom – és Judit is mondta –, hogy a célkitűzés nagyon fontos, hisz anélkül nem tudjuk, hogy merre haladjunk. Nem távlati, hanem közeli célokra bizony szükség van.
Tehát a szabadsággal akkor tudok élni, ha közben látom, hogy merre tartok.
V. J.: Igen, hogy mit szeretnél!
E. J.: Én azért nem vagyok az a nagyon céltudatos ember, aki évtizedekre betáblázza az életét. De az tény, hogy ha valamibe belekezdek, azt végigviszem. Egy könyv megírása vagy a Korhatártalanul programunk is ilyen. Rengeteg teendőnk van még. Ilyen értelemben mégiscsak céltudatos vagyok. Most például megígértem a kisebbik lányomnak, hogy legalább egy picit megtanulok angolul, hogy ne szégyenkezzen, amikor ugyanazt az ötven szót variálom valahol a világban. Aztán alig várom, hogy újra művészettörténettel foglalkozhassak... A húszas éveimben nagyon szerettem azzal bíbelődni, de akkor még csak albumokat nézegettem, amik aztán felkerültek a polcra...
Amikről most beszélünk azok a saját magunkkal szemben támasztott elvárásaink. Vagyis egy váltás, hiszen az ember az életében sokáig rengeteg külső elvárásnak igyekszik megfelelni. Lehet, hogy az ellustulás mögött ott lapul a kérdés, hogy „ugyan, minek, kinek?".
V. J.: A belső szabadság ideje jön el, hiszen eddig szinte mindig valamit bizonyítani szerettünk volna. Én azt mondom, hogy ebben a korban már megengedhetjük magunknak, hogy azt csináljuk, amit mi szeretnénk, még akkor is, hogyha nincs értelme.
E. J.: Gondolhatják azt, hogy na, ja, már megint itt ül két energiabomba, két pozitív nő, persze nekik könnyű! Valahogy a vágyat kellene mindenkinek felébresztenie magában. A cselekvés vágyát. Ezt Jutka tanítja, és a könyvben is ír erről, hogy igenis elsajátítható a pozitív gondolkodás. Mi magunk döntünk arról reggel az ágyból kikelve, hogy örülünk a napsütésnek, vagy nem érdekel... Ezek tanulható dolgok.
V. J.: Ha el mered hinni magadról, hogy valamit meg tudsz csinálni, akkor nyert ügyed van. Az „Igen, de..." kezdetű mondatokat el kell felejteni. A rossz gondolatokat le kell írni, és áthúzni egy nagy X-szel. De el is égetheted a papírt. Ez nem mágia, hanem egy apró rítus.
...vagy írhatunk egy sor pozitív állítást helyette...
V. J.: Igen, az is egy gyakorlat lehet, hogy a negatívak mellé leírod a mondataidat átfogalmazva pozitívvá. Ha valaki abszolút sötétnek látja a világot, akkor fogjon egy kis füzetet, és esténként írjon le három olyan eseményt, ami aznap jó volt. Persze a pozitív gondolkodást ne keverjük össze a hurrá optimizmussal! Nem jó, ha baj történik az emberrel, de ha valamit feladatnak fogsz fel, az megoldásra sarkall – ha viszont problémának látod, az lebénít...
E. J.: Hadd mondjak még egy ötletet. Eddig az egyénről beszélgettünk. De én mindenkinek javaslom, hogy keressen, vagy ha nincs, teremtsen egy kis közösséget magának! Mi ezt Szentendrén, a mi kis hölgyszalonunkkal megteremtettük.
...és jótékonykodtok is!
V. J.: Nagyon jó érzés, amikor adhatunk végre! Meg kell találni az energiaforrásokat. Legyen ez adományozás, mások segítése, az én esetemben az oktatás, legyen bármilyen tevékenység, ami feltölt.
E. J.: A borítóra is kitettem ezt a gondolatot, hogy „életet adni az éveknek". Közhelynek hangzik, de van igazsága. Nem az számít, hogy száz évig akarok élni, hanem hogy az éveim olyanok legyenek, hogy én jól érezzem magam, és a szűkebb-tágabb környezetem is jól érezze magát velem. És ez az, ami nem korfüggő...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.