Az első jama elv az ahimsza, azaz erőszakmentesség, nem ártás.
Sokan egyenlőségjelet tesznek az ahimsza és vegetarianizmus között, a jógában azonban nincsenek abszolút szabályok.
Mindenki a saját tapasztalataiból építi fel a világot, amely szükségszerűen szubjektív. A döntéseinket saját elveink, belső meggyőződéseink szerint kell meghozni, nem pedig külső kényszerből.
Számos jógarendszerben a jóga nem összeegyeztethető a húsevéssel, és tény, hogy aki rendszeresen jógázik, nagyobb eséllyel mond le az állati eredetű táplálékról. Vegaként könnyebb az áhított meditációs tudatállapot elérése és megtartása, ezt magam is tapasztaltam. A gazdasági megfontolások mellett ez a másik oka, hogy a régi és az új idők jógimesterei általában támogatják a vegetarianizmust, de voltak és vannak, akik szerint nem ez a lényeg. Az Ájurvédában például a hús terápiás étel. Van olyan baj, amire a hús orvosság, és a panasz megszűnéséig kifejezetten javallott a fogyasztása.
A jóga éppen arra a tudatosságra tanít, hogy ne elvárások mentén hozd meg a döntéseidet, hanem szabadon: tedd azt, ami neked és másoknak is jó.
A helyes válaszhoz: mérlegelj!
Ne feledd, hogy az ahimsza (nem ártás, erőszakmentesség) nemcsak a táplálkozásodban nyilvánul meg, hanem a tetteidben, szavaidban és gondolataidban is. A lényeg a szándék - ami soha ne legyen ártó!
Life.hu tipp
E heti ingyenes JógaKlikk-videónk egy otthonról is elvégezhető gyakorlatsor, ami a meditációra vezet rá. A meditáció lecsendesíti az elmét, segít jól élni és helyesen mérlegelni. Klikkelj a 30 perces videóért!Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.