10 furcsa tulajdonság, amiről nem is tudtad, hogy örökölhető

genetika, örökölhető, tudomány
Shutterstock. - Owlie Productions
genetika tudomány örökölhető
A világon minden egyes ember egyedi, de külső és belső sajátosságaink nagyban függnek attól, hogy mily örökölhető tulajdonságokat sikerült összeszednünk a szüleinktől. Ezek közül mutatunk egy párat, ami meglephet.

Tudjuk, hogy örökölhető a pisze orr, a magas vérnyomásra való hajlam, de akár még a jó humorérzék is, de mi van azokkal az ismertető jegyekkel, amire senki nem gondol?

genetika, örökölhető, tudomány
Meglepő tulajdonságok örökölhetőek a szüleinktől.
Forrás: Shutterstock

5 tulajdonság, amiről soha nem hitted volna, hogy örökölhető  

1. A játékos nyelv

Biztosan neked is van az ismeretségi körödben legalább egy ember, aki mindenféle akrobata mutatványokra képes a nyelvével és úgy tesz, mintha ez egy olyan skill lenne, ami minimum egy diplomával ér fel. Nyugodtan világosítsd fel az illetőt, hogy játékos nyelvének semmi köze sincs a valós tudáshoz, csupán egy öröklött tulajdonság.

 Alfred Sturtevant genetikus szerint a nyelvhajlítás a mendeli öröklődés egyik tipikus példája, ami azt jelenti, hogy az adott tulajdonságot csak az egyik szülő adja tovább a gyermeknek, nem pedig a két szülő génkészletének keverékéből származik. 

Ilyen még egyébként a szemszín és a szeplőkre való hajlam is. 

2. Kézfogás

Valószínűleg nem is vagy tudatában, de amikor összekulcsolod a kezeidet, ugyanazt a technikát alkalmazod, mint valamelyik szülőd. Ez akár lenyűgöző is lehetne, ha nem csupán két variáció volna: vagy a jobb kezed van felül, vagy a bal. Most bizonyára kipróbáltad, a mi kérdésünk pedig csak annyi lenne: hogy döntöd el, melyik kezed van felül? 

3. Hajhullás

genetika, örökölhető, tudomány
A hajhullás is örökölhető. 
Forrás: Shutterstock

Általánosan ismert, hogy a férfiak kopaszsága az anyától örökölt génekhez köthető. Az anya X-kromoszómája tartalmazhat genetikai hajlamot a kopaszodásra, bár kár lenne automatikusan őket hibáztatni, ugyanis nem ez lehet az egyetlen ok.

 Az apától örökölt gének is közrejátszhatnak, bár nagyobb az esélye annak, hogy a „hibás gént” az anya adta át ott, ahol a kopaszodás 40 éves kor előtt jelentkezik.

Fontos azonban kiemelni, hogy a hajhullást környezeti tényezők is okozhatják, különösen a dohányzás és az alkoholfogyasztás.

4. Hosszú lábujj

A Morton lábujj egy olyan örökletes állapot, amelyben a második lábujj hosszabb, mint a nagylábujj. Az állapotot egy ortopéd sebészről nevezték el és a lakosság 3-20 százalékát érinti és szintén valamelyik szülő által öröklődik. 

Morton úgy vélte, hogy ez a rendellenesség egy visszaugrás lehet az ember előtti korszakba, amikor a majomszerű énünk a lábujjait használta kapaszkodásra, vagy akár azokkal fogta meg az ételt is.

Vicces tény, hogy a Szabadság-szobor is Morton lábujjakkal büszkélkedhet, azt viszont sajnos nem tudjuk, melyik szülőjétől örökölte. 

5. Fülcimpa

genetika, örökölhető, tudomány
A cimpa mérete és alakja is örökölhető.
Forrás: Shutterstock

A fülek egyediek: úgy gondolják, hogy nincs két teljesen egyforma fül (kivéve esetleg a fejed másik oldalán lévő). A fülcimpa formáját az allél gén határozza meg, amelyből, mint minden génből, két példányt kapunk: minden szülőtől egyet.

A fülcimpáknak 2 fő típusa van, szabad és csatolt: a szabad cimpák nem tapadnak a fejhez és sokan gondolják úgy, hogy egy domináns gén eredményei. A csatolt cimpák pedig általában kisebbek és nem lógnak szabadon.

Hogy bármelyik típusnak van-e valamiféle előnye, az a mai napig rejtély. 
 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.