Naspolya Nassolda
Bárányos Réka és Novák Ádám számára a Naspolya hivatás, hobbi és szenvedély: "Hisszük, hogy a nassolásnak az élet szeretnivaló dolgai között van a helye! Kizárólag olyan finomságokkal várunk benneteket, amelyeket mi magunk is nap mint nap fogyasztunk – így a legjobb szívvel tudjuk kínálni nektek. Földünk csodálatos növényi táplálékok sokaságát kínálja – mi belőlük alkotjuk desszertjeinket. A nyers gyümölcsök, zöldségek és magvak beltartalmi értékei felbecsülhetetlenek, ezért mi főzés-sütés-párolás, azaz hőkezelés nélkül dolgozunk, az alapanyagok teljes tiszteletben tartásával. Desszertjeink így nemcsak finomak, hanem vitaminokban, tápanyagokban és élő enzimekben is gazdagok. A Naspolya műhelye egész más, mint egy hagyományos cukrászdáé: egy desszertkonyhától szokatlan a liszt, tojás, tej és tejtermékek teljes mellőzése. Külön hangsúlyt helyezünk a biogazdálkodásokból származó hozzávalók és a szezonális gyümölcsök beszerzésére, valamint a helyi termelők preferálására. Csak így készíthetünk élő, éltető, könnyű és valóban egészséges finomságokat nektek."
Datolyagolyó
Fejenként vajon mennyi kókuszgolyót ehettünk meg életünk során? Ennek a műfajnak egy naspolyás verziója a datolyagolyó. A pofonegyszerű alapreceptet gazdag fantáziával ízesíthetjük, például fahéjjal, karobbal vagy mézben áztatott narancshéjjal. Érdemes vele kísérletezni, nagyon hálás alaprecept.
Hozzávalók:
Elkészítés:
A datolyát vágd egészen apró darabokra, a magokat őröld meg. Kézzel gyúrd össze először csak a feldarabolt datolyát, egy ragacsos masszát fogsz kapni. Ezt dolgozd össze egynemű állagúvá az őrölt mandulával, fűszerezd kedved és ízlésed szerint, majd gyúrj belőle neked tetsző méretű golyócskákat. Ha úgy tartja kedved, nyújtsd ki a masszát és kiszúróforma segítségével készíts karácsonyi "aprósüteményt" belőlük!
Sovány vigasz
A Sovány vigasz megálmodói, Csurpek Klaudia és Barbara maguk is gluténérzékenységgel küzdenek. Barbara ráasául a laktózra, a fruktózra és a keményítőre is érzékeny. Az édességet persze mindketten imádják. "Mi nem elsősorban a kalóriaszegény süteményekre specializálódtunk. Számunkra az a legfontosabb, hogy az ételallergiával küzdők is élvezhessék a hagyományos, megszokott ízeket. Nem a klasszikus cukrászsüteményeket készítjük, sokkal inkább a házias jellegű sütiket favorizáljuk. Ami még igazán a specialitásunk, az az, hogy nagyon szeretünk különböző édességeket, csokikat átalakítani sütemények formájára. Ilyen például a snickers torta, a Kinder Maxi King szelet és hasonlók. Ezek az ízek, amiket mindenki szeret, általunk a gluténérzékenyekhez is eljuthatnak."
Mézes krémes
Karácsonyra mi a mézes krémes piténk receptjét ajánljuk fahéjas alma fedővel.
Hozzávalók:
(12 személyes pitéhez)
Krémhez:
A sütemény tetejéhez:
A pite hozzávalóit gőz felett 6 perc alatt kikeverjük. Levesszük a gőzről, és hozzáadunk 80 dkg rizslisztet. Összegyúrjuk, és a háromnegyedével kibélelünk egy pitetálat. A maradékot kinyújtjuk, és karácsonyi formákat szaggatunk belőle. Kisütjük a tepsi alsó felén a pitét és a formákat is. Vigyázz, nem kell keményre sütni! Ezután elkészítjük a krémet.
Egy kocka Liga vajat (laktózmentes) kikeverünk ízlés szerint (kb. 150 g) xilittel vagy porcukorral. Fél liter tejben nagyon sűrű tejdarát főzünk rizsdarából. Ha kész, kihűtjük, és hozzákeverjük a cukros vajat. Beletesszük a pitetésztába a krémet, és elkészítjük az almaréteget.
1,5 kg almát kockára vágunk, ízlés szerint egy kis cukorral a lábosban összefőzzük kb. fél óra alatt. Teszünk bele fahéjat. Felverünk 2 tojásfehérjét, amit összekeverük az almával, tepsibe tesszük, és 180 fokon 15 perc alatt megsütjük. Rákanalazzuk a pite tetejére, befedjük a kiszaggatott és előre megsütött formákkal. Majd hűtőbe tesszük 24 órára. Karamellel díszíthetjük.
Barna konyhája
Életmódváltása miatt került igazán közel a gasztronómiához Kiss Barna: "Egy médiavállalatnál vagyok felelős egy partneri üzletág működéséért, és emellett a szabadidőm nagy részét a gasztronómia iránti érdeklődésem tölti ki. Közel két évvel ezelőtt elhatároztam, hogy életmódot váltok úgy, hogy beépítem a mozgást a napi elfoglaltságaimba és odafigyelek arra, mit eszem. A kezdeti lépések nem voltak könnyűek egyik téren sem, de most már elmondhatom, hogy megvalósítható. Az étkezésem újragondolásakor rá kellett jönnöm arra, hogy biztosan csak arról az ételről tudom, valójában milyen összetevőket tartalmaz, amit én készítek. Így nem nagyon volt más választásom, mint hogy saját magam kezdjek el napi szinten főzni és sütni. Így kerültem közelebbi kapcsolatba a gasztronómiával. Az ételek elkészítésénél számomra fontos szempont, hogy egészségesek legyenek: igyekszem cukor és fehér liszt használata nélkül sütni-főzni. Más összetevők esetében viszont néha megengedő vagyok."
Édesburgonya-torta
A hagyományos karácsonyi kekszek és sütemények mellé ajánlok egy tortakülönlegességet, aminek legfontosabb összetevője az édesburgonya.
Hozzávalók:
(250 ml-es csészével, 18 cm-es tortaformához)
A tortához:
A krémhez:
Elkészítés:
Az édesburgonyát (kb. 1 kg) megtisztítjuk, kockára vágjuk és 13-15 perc alatt puhára főzzük. A hőkezelt édesburgonyát villával összetörjük, vagy krumplinyomóval kinyomjuk, és hagyjuk kihűlni. Ha már langyos, akkor turmixgépbe tesszük a pürét, a vizet, mézet, balzsamecetet, vaníliát, tojást, és alaposan összeturmixoljuk. (Botmixerrel is kiválóan össze lehet dolgozni az alapanyagokat.)
Egy tálba összeszitáljuk a száraz alapanyagokat, és hozzáadjuk a leturmixolt masszát. Alaposan összekeverjük. Ha nagyon sűrűnek tűnik a tészta, akkor néhány kanál tejjel folyósabbá tehetjük. Egy 18 cm átmérőjű tortaformát sütőpapírral kibélelünk, és 180 Celsius-fokosra előmelegített, légkeveréses sütőben kb. 23-25 perc alatt, illetve tűpróbáig készre sütjük, majd hagyjuk teljesen kihűlni.
Amíg a tészta sül, elkészítjük a krémet. Mogyoróvajat házilag viszonylag egyszerűen készíthetünk: tegyünk sózatlan mogyorót egy aprítóba és addig aprítsuk, amíg krémes mogyóróvajat nem kapunk. Ha ez kész, az összes hozzávalót tegyük egy turmixgépbe, és addig turmixoljuk, amíg teljesen sima, krémes nem lesz. Botmixerrel itt is helyettesíthetjük a turmixgépet. Az elkészített krémet felhasználásig hűtőbe tesszük. Ha a torta kihűlt, kenjük rá a krémet, és díszítsük ízlés szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.