A túl sok tusolás többet árt, mint használ: szakértő mondja meg, naponta hányszor fürödjünk

Enjoy,Cool,Shower.,Woman,Washing,Long,Hair,Under,Water,Jet
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Prostock-studio/Shutterstock. No use without permission. - Prostock-studio
bőr higiénia zuhanyzás
Amikor a hőmérő higanyszála 30 fok fölé kúszik, szinte kényszert érzünk rá, hogy naponta többször is lezuhanyozzunk. Ám érezzük magunkat bármilyen izzadtnak és mocskosnak, nem biztos, hogy jót tesz, ha naponta többször is megfürdünk. A túl sok tusolás többet árthat, mint amennyire felfrissít.

Az esti lefekvés előtt és reggeli ébredés utáni frissítő zuhany szinte mindenki számára természetes. Ha melegebb az idő, strandolás, medence, a tenger vagy a Balaton hullámai között hűsölünk, majd a fürdőzés után is lezuhanyzunk. Ám lehet, hogy így már a túl sok tusolás csapdájába esünk: egyfelől jól esik a kánikulában a többszöri alapos fürdés, másfelől a túlzott vízfogyasztás mellett, ami nem tesz jót a környzetnek, az egészséges hámrétegnek sem használ. 

túl sok tusolás
A túl sok tusolás és szappan árthat a bőrnek
Forrás: Shutterstock

Létezik olyan, hogy túl sok tusolás?

Majdnem mindenki zuhanyozik, de mindannyian különböző toleranciaszintekkel rendelkezünk, és az, hogy valaki hogyan zuhanyozik, fontosabb lehet, mint az, hogy milyen gyakran teszi. Bőrgyógyász szakember állítja, hogy míg a legtöbb ember jól bírja a napi többszöri zuhanyzást, azok az emberek, akiknek száraz a bőre, már kevésbé tűrik jól, és a tusolás és ekcéma súlyosbodása is összefüggést mutat. 

Ugyanis a bőr, amelynek sok különböző rétege van, felszív egy bizonyos mennyiségű vizet, a legtöbbet meg is tartja, majd veszít belőle. Az ekcémás emberekből azonban hiányoznak bizonyos fehérjék, vagy olyan tulajdonságokkal rendelkezik a bőrük, amelyek miatt több vizet veszítenek, mint a legtöbben. A bőrük kiszárad, viszketni kezd, ezért vakaróznak, de ettől csak romlik a helyzet. 

A legfrissebb kutatások szerint veszélyeket rejt a túl sok tusolás

Összefüggés van a tusolás és bőrfertőzések veszélye között is. Különösen száraz bőrűeknél, a zuhanyzás gyengítheti a bőr természetes nedvesség-szabályozó képességét, különösen a forró víz károsíthatja a bőrgátat, ami fokozza a bőrszárazságot. 

A száraz bőr megrepedezhet, lehetővé téve a mikroorganizmusok bejutását, ami egyenes út a fertőzésekhez.

 Nem véletlenül szerepel a bőrgyógyászok tusolási javaslatai között az is, hogy ne forró vizet használjunk, mivel minél magasabb a hőmérséklet, annál jobban szárít: az ideális vízhőmérséklet a langyos. A zuhanyozást tartsuk 10 perc alatt, és csak kevés szappant használjunk. További tanács, hogy akinek nem szükséges, ne használjon antibakteriális szappant, ami tovább szárítja a bőrt. A legjobb, ha minél kevesebb és csak természetes összetevőből áll egy szappan.

Mennyit tusoljunk, hogy ne sérüljön bőrünk felső hámrétege?

Általános szabályként elmondható, hogy ha a hét több napján naponta egy-két alkalomnál többször zuhanyozol, akkor túl sokat fürdesz. De mivel a zuhanyzás másképp hat a különböző bőrtípusokra, és az emberek más-más életmód szerint élnek, nem lehet biztosan megmondani, hogy mennyi a sok. Ezért a legjobb, ha hagyod, hogy a tested döntsön: ha a bőröd száraznak, dehidratáltnak, vörösnek, irritáltnak vagy gyulladtnak tűnik, zuhanyozz kevesebbet.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.