Az allergiák az utóbbi évtizedekben egyre több embert érintenek. Legyen szó állatszőrről, ételekről, pollenről vagy más irritáló anyagokról, a tünetek jelentősen befolyásolhatják a mindennapi életünket. Az allergia felismerése és kezelése ezért elengedhetetlen ahhoz, hogy minimalizáljuk a kellemetlen panaszokat, és fenntartsuk jó közérzetünket.
Tüsszögőrohamot, bőrviszketést és nehézlégzést is kiválthat belőlünk, ha egy kutya vagy egy macska tartózkodik a közelünkben.
Mit tegyünk? A legjobb megoldás, ha nem kerülünk kapcsolatba az allergiát kiváltó állattal. Ha ez nem lehetséges, naponta alaposan portalanítsuk és porszívózzuk ki a szőnyegeket és a kárpitokat. Szabjuk meg, mely helyiségekben tartózkodhat az állat, és semmiképpen se engedjük be a hálószobánkba!
Ne keverjük össze az ételintoleranciával! Nem könnyű eldönteni, melyiktől szenvedünk, mert a tüneteik hasonlóak, sőt akár azonosak is lehetnek, de mások a kiváltó okok. Míg az ételallergia az immunrendszer kóros válasza, addig az ételintolerancia nem köthető az immunrendszerhez. Leggyakrabban a hal, a tojás, a csokoládé, a tej, a szója, a mogyorófélék váltanak ki ételallergiát.
Mit tegyünk? Figyeljük meg, hogy bizonyos ételek elfogyasztása után milyen tünetek jelentkeznek! Erről vezessünk naplót, így kiszűrhetjük a gondot okozó összetevőt.
A növénypollenekre érzékeny embereknél az adott növényhez genetikailag közel álló zöldségek és gyümölcsök fogyasztása is beindíthatja a kellemetlen immunreakciókat. Fontos megjegyezni, hogy csak a nyers étel okoz keresztallergiát!
Mit tegyünk? Informálódjunk, hogy bizonyos élelmiszerek fogyasztása milyen keresztallergiás reakciót válthat ki! Ehhez adunk némi segítséget:
Rengeteg pollenfajtát ismerünk, ezek a tavaszi–nyári időszakban megtöltik a levegőt. Így a kellemetlen tünetekért a füvek, a virágok, a fák és a bokrok, de még a gabonák és a gyógynövények is felelősek lehetnek. Minden ötödik ember pollenallergiától, más néven szénanáthától szenved. Néhányunk csak egyféle virágporra reagál hevesen, a többségünk azonban egyszerre többre is érzékeny.
Mit tegyünk? Lehetőleg éjszaka szellőztessünk. Ha gépkocsival közlekedünk, ne húzzuk le az ablakot, használjuk inkább a belső levegőkeringtetést és a légkondicionálót. Segíthet az is, ha hetente akár kétszer tiszta ágyneműt húzunk. Minél sűrűbben mossunk hajat! Ha hazaérünk, azonnal öltözzünk át, sok allergén ugyanis megtapad az utcai ruhán. Fogyasszunk kevesebb tejterméket, mert ezek a váladékképző hatásuk miatt fokozzák az orrfolyást.
Allergiateszt
Ez az allergének beazonosításának egyik módja, melynek során – az alapos kikérdezés után – különböző allergének kivonatát helyezik el a bőrünkön. Első lépésként tollal jelzik az alkaron, hova milyen allergén került, majd az egy-egy cseppnyi kivonat alatt tűvel felsértik a bőr legfelső rétegét, hogy az anyag mélyebbre hatolhasson. Ha a szervezetünkben ellenanyag termelődik az allergénnel szemben, a bőr az adott ponton megduzzad, kipirosodik, viszketni kezd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.