Feszül itt, ropog ott: ismerős tünetek? Gyakran bizonyos mozdulatok közben érezzük a fájdalmat, amelynek oka sokszor a kevés mozgásban keresendő. Az otthoni és a munkahelyi tennivalók mellett gyakran nem szánunk időt egy kis sportra sem. Pedig ha egy kicsit átgondoljuk az időbeosztásunkat, könnyen beiktathatnánk azt a napi 20-25 perc mozgást, ami elegendő lenne az ízületi betegségek megelőzéséhez! Az ízületi fájdalom enyhíthető! Olvasd el, hogyan!
Tünetei: A fájdalmon kívül nincs különösebb elváltozás. Az időjárás-változás okozta nyomáskülönbség vagy egy más helyről az ízületbe sugárzó fájdalom is kiválthatja. Például egy nyaki porckorong-probléma erős vállfájdalmat okozhat.
Tünetei: A fájdalom hosszabb ideig tartó ülés vagy pihenés után, elinduláskor jelentkezik, ám ha az ízület „bejáratódik”, enyhül. Ennek oka, hogy a csontok felszínét borító porc a kopás miatt feltöredezik, így a mozgás nehézkessé válik, az ízület pedig merevvé válhat vagy deformálódhat. Kiváltó tényező lehet az ízület korábbi sérülése, a mozgásszegény életmód, a jelentős elhízás, valamint az egyoldalú terhelés is.
Tünetei: Pihenés közben intenzív fájdalom jelentkezik, amely mozgatásra egy idő után enyhül. Jellemző még az ízület melegsége, vörössége vagy duzzanata. Előfordulhat, hogy csak egyetlen ízület érintett, de gyakran több is gyulladásban van egyszerre. Ilyenkor alapos kivizsgálásra van szükség, mivel súlyos immunológiai, belgyógyászati vagy egyéb megbetegedés is állhat a háttérben.
„Ropogó” térd: Ez a testrész igencsak kényes: a túl kevés mozgás és az öregedés miatt hamar „elrozsdásodik”, és a védelmet nyújtó porcok rugalmassága csökken. A fájdalom eleinte csak terheléskor, később azonban már nyugalmi állapotban is jelentkezik. A fájdalom ellenére bizony rendszeresen mozgatnom kell a térdem, hogy újra „beolajozódjon” az ízület
Minden nap érdemes átmozgatni az ízületeket, hogy megelőzzük a merevséget. A karok, lábak, térdek és csípők finom, körkörös mozgatása segíthet növelni az ízületi folyadék mennyiségét, amely "beolajozza" az ízületeket.
Lassú és óvatos nyújtásokkal növelhetjük az ízületek rugalmasságát.
Például: Ülj le egy székre, nyújtsd ki az egyik lábad, és próbáld elérni a lábujjaidat. Tartsd meg ezt a pozíciót 15-30 másodpercig, majd válts lábat.
A vízben végzett mozgás kiváló az ízületek kímélésére, mivel a víz felhajtóereje csökkenti az ízületekre nehezedő nyomást.
Tipp: Vízben végezz könnyű sétát, lábkörzéseket, vagy egyszerű karhajlításokat.
Napi 20-30 perces séta csodákra képes. Segít növelni az ízületek rugalmasságát és erősíti az izmokat, amelyek stabilizálják az ízületeket. Fontos, hogy kényelmes cipőt viselj, és egyenletes tempóban sétálj.
A kerékpározás alacsony terhelést jelent az ízületek számára, miközben javítja a térd és csípő mozgékonyságát. Kezdd alacsony ellenállással, és fokozatosan növeld az időtartamot.
Ezek a mozgásformák lassú, kontrollált mozdulatokat és nyújtásokat tartalmaznak, amik javítják az ízületi mozgékonyságot és az izomerőt.
Próbáld ki a „macska-tehén” pózt a gerinc és a csípő átmozgatására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.