A Mayo Clinic kutatói kifejlesztettek egy egyszerű módszert a biológiai életkor megállapítására. A biológiai kor nem feltétlenül mutat egyezést a kronológiai korral – a különbség személyenként eltérő lehet és több tényező is befolyásolja. A biológiai kor azt mutatja meg, hogy a testünk milyen állapotban van – mennyire nevezhetjük „öregnek” vagy „fiatalnak” – tehát a sejtek, szövetek, az izomzat, és a különböző szervrendszerek mennyire használódtak el az idő során, vagy éppen mennyire maradtak egészségesek és fittek.
A Mayo Clinic kutatói szerint az az időtartam, ameddig egy adott személy képes egy lábon egyensúlyozni, megmutatja, hogy milyen állapotban van az ideg-, a csont- és az izomereje.
A módszer kifejlesztéséhez 40 egészséges, 50 év feletti személy segítségét kérték. A kísérletben közreműködő egyéneknek az volt a feladatuk, hogy különböző egyensúlyteszteken vegyenek részt, amelyek során a kutatók az alanyok térderősségét vizsgálták. A vizsgálatban nem vettek részt túlsúlyos, illetve olyan betegséggel küzdő személyek, amelyek befolyásolják az egyensúlyt. Dr. Kenton Kaufman, PhD, a tanulmány vezetője szerint:
Az egyensúly fontos mérőszám, mert az izomerőn kívül a látás, a vestibuláris rendszer és a szomatoszenzoros rendszerek közreműködését is igényli.
A vestibuláris rendszer felel az egyensúlyérzékért és a térbeli tájékozódásért a mozgás során; míg a szomatoszenzoros rendszer a test érzékelésével összefüggő rendszer, amely a test felszínével érintkezésbe kerülő ingereket dolgozza fel.
A kísérlet során a résztvevőknek 30 másodpercig kellett erőmérő lemezeken egyensúlyozniuk. Ezeknek az eszközöknek a segítségével a kutatók azt mérték, hogy az alanyoknak mennyi energiát kellett kifejteniük az egyensúlytesztek elvégzéséhez. A résztvevőknek különböző testhelyzeteket kellett felvenniük a vizsgálatok során: két lábbal a földön nyitott szemmel, majd két lábbal a földön csukott szemmel. Ezek után egy lábon – a domináns lábon – egyensúlyozva nyitott szemmel, utána csukott szemmel, majd a nem domináns lábon szintén nyitott és csukott szemmel.
Az eredmények szerint a nem domináns lábon történő egyensúlyozás képessége mutatta a legnagyobb mértékű csökkenést az életkor előrehaladtával. Minden évtized elteltével 2,2 másodperccel csökkent az az időtartam, ameddig az adott személy egyensúlyozni tudott. A domináns láb esetében pedig 1,7 másodpernyi csökkenés volt megfigyelhető.
Az kutatók azt is megállapították, hogy az izomtömeg 30 éves kor felett akár 8%-kal is csökkenhet és ez az arány 60 éves kor felett egyre nő. A tanulmány szerzői azt remélik, hogy a teszt arra ösztönzi az embereket, hogy önállóan is vizsgálják az egyensúlyozási képességüket. Az általuk kifejlesztett technika nem igényel semmiféle mérőeszközt, vagy szakértelmet, bárki önállóan elvégezheti az otthonában.
Egy brit fitneszedző, Caroline Idiens szerint az egyensúlyozás képessége jól mutatja az általános egészségi állapotot.
A szakértők egyetértenek abban, hogy a fizikai erő, a hajlékonyság, a helyes testtartás és az egyensúly gyakorlása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a biológiai korunk szerint fiatalok és fittek maradhassunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.