A téli időszámítás minden év október utolsó vasárnapján kezdődik. Ez idén október 27-re esik, ezen a napn az órákat hajnali 3:00-kor visszaállítjuk 2:00-ra. Az óraátállítás miatt reggelente világosban kelhetünk, este korábban lesz sötét. A mutatók visszatekerését eredetileg energiatakarékossági céllal vezették be, azonban mára az emberek mindennapi életére gyakorolt hatása miatt vált vitatottá.
Az óraátállításnak, különösen a nyári időszámításra való áttérésnek eredeti célja az energiatakarékosság volt, hiszen a világosság hosszabb kihasználásával csökkenteni lehetett az áramfelhasználást. Ez különösen a mezőgazdaság és az ipar számára volt előnyös, hiszen a munkafolyamatok természetes világosság mellett hosszabb ideig folyhattak. Ősszel, a téli időszámításra való áttérés során az órákat egy órával előretekerjük, hogy reggelente világosabb legyen. Ez különösen a munkába járóknak kedvez, bár a korábbi sötétedés miatt a délutánok rövidebbnek tűnhetnek.
Az óraátállítás az emberi bioritmust is befolyásolja. Bár az őszi átállás során egy órával több alvásra van lehetőség, sokan érzékenyen reagálnak a változásra. Tanulmányok szerint az óraátállítás befolyásolja az alvás minőségét, és egyeseknél fáradtságot, koncentrációs nehézségeket okozhat az átmeneti időszakban.
Az óraátállítás okozta nehézségeket elkerülhetjük, ha az átállás előtti napokban fokozatosan hozzászoktatjuk szervezetünket a változáshoz. Néhány nappal az átállítás előtt próbáljunk meg egy kicsivel korábban lefeküdni. Emellett fontos az egészséges életmód és étkezés fenntartása, valamint a rendszeres mozgás, ezekkel minimalizáljuk az átállás okozta kellemetlenségeket. Ha a téli időszámítás első napjaiban délutánonként alszunk egy kicsit, és este csak valami könnyű ételt fogyasztunk vacsorára, nagyban megkönnyíthetjük a dolgunkat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.