Az atópiás dermatitisz, vagyis az ekcéma egy gyűjtőfogalom, amely több gyulladásos bőrbetegséget foglal magában. Pontos okait nem tudjuk, de a tudósok szerint a genetika jelentős szerepet játszik a kialakulásában. Az ekcéma viszketéssel, bőrszárazsággal és kiütéssel jár. A tünetek közvetlen kiváltó okai között tudhatjuk a különböző krémeket, kozmetikumokat, samponokat, mosószereket, mosogatószereket, amelyek allergiás reakciót válthatnak ki, de ekcémát okozhatnak a pollenek, a poratkák, az állatok szőre, és a különböző illatanyagok is. Bár az ekcéma nem gyógyítható, arra azonban tudunk figyelni, hogy azokat a kozmetikumokat, tisztítószereket, krémeket elkerüljük, amelyek az allergiás reakciót kiválthatják.
Az orvosok összefüggéseket találtak az ételallergia és az ekcéma kialakulása között. Bizonyos élelmiszerek allergiás reakciót válthatnak ki a szervezetben és ez elősegíti az ekcéma fellángolását. Ételallergia esetén a szervezet úgy reagál egy bizonyos élelmiszerre, mintha az ártalmas, vagy veszélyes lenne, ennek következtében duzzanat, kiütés, viszketés alakulhat ki a test különböző pontjain.
A szakértők szerint az étrend jelentős szerepet játszik az ekcéma tüneteinek enyhítésében.
Egy 2014-ben publikált kutatás szerint a csecsemőknél az ekcéma jelenti az elsődleges kockázati tényezőt az ételallergia kialakulásában. A tudósok egyelőre nem tudják, hogy miért. Azt azonban megállapították, hogy azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt rendszeresen szed probiotikumos készítményeket, és nem iszik tehéntejet, azoknál kisebb valószínűség szerint alakul ki az ekcéma. Bizonyos élelmiszerek elkerülése is segíthet az ekcéma tüneteinek enyhítésében.
Mivel az ekcéma gyulladásos bőrbetegség, így előnyös lehet azoknak az ételeknek az elkerülése, amelyek gyulladást okozhatnak a szervezetben. Fontos, hogy fokozott figyelmet fordítsunk azokra a zsírokra, különösen a transzsírokra, amelyek elősegítik a gyulladás kialakulását: a hidrogénezett növényi olajok, margarinok, zsírban sült ételek, telített zsírok és a nagy mennyiségű omega-6 zsírsavak mind elősegíthetik az ekcéma tüneteit.
Az omega-3 zsírsavak azonban, amelyek megtalálhatók a halakban, lenmagban, repceolajban, és a zöld leveles zöldségekben gyulladáscsökkentő hatással bírnak.
Egyes kutatók szerint az eliminációs diéta is hatásos lehet az ekcéma ellen, ugyanis segítségével beazonosíthatjuk az allergiás reakciók okait. Az eliminációs diéta azt jelenti, hogy bizonyos élelmiszereket néhány hétig kizárunk az étrendünkből, majd megfigyeljük, hogy hogyan reagál rá a testünk. Ha a tünetek az adott élelmiszer elhagyásának hatására enyhülnek, akkor elég valószínű, hogy megtaláltuk az allergiás reakciót kiváltó okot. A kutatások szerint nincs bizonyíték arra, hogy az eliminációs diéta hatására az ekcéma tünetei teljesen megszűnnének; de azoknak, akiknek ételallergia okozta ekcémás tüneteik vannak, segíthet enyhíteni a tüneteket, ha elkerülik az allergia okozta élelmiszerek fogyasztását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.