szponzorált tartalom depresszió pszichés betegségek
A depresszió sokszor „női betegségként” él az emberek fejében, pedig a férfiak ugyanúgy érintettek lehetnek.

Gyakran nehezebb felismerni a tüneteket a férfi depresszió esetében, mert a társadalmi elvárások miatt hajlamosak magukban tartani az érzéseiket. Ha úgy érzed, hogy a párod szomorúbb, ingerlékenyebb, vagy épp a megszokottnál zárkózottabb, lehetséges, hogy depresszióval küzd. Íme öt gyakori jel, amely arra utalhat, hogy a párod depressziós, és hozzá néhány tipp, hogyan segíthetsz neki.

férfi depresszió
A férfi depresszió tüneteit nehezebb észrevenni – Ezekre kell figyelni!
Forrás: Shutterstock

A férfi depresszió jelei

1. Ingerlékenység, dühkitörések

A férfiak depressziója gyakran nem a megszokott szomorúsággal jelentkezik, hanem fokozott ingerlékenységgel és dühkitörésekkel. A stresszhelyzetekben hajlamosabbak lehetnek indulatból reagálni, kisebb dolgokon is könnyebben felhúzhatják magukat, mint korábban. Ez sokszor egy módja annak, hogy a belső feszültséget és kétségbeesést kifejezzék anélkül, hogy sebezhetőségüket mutatnák.

Hogyan segíthetsz?

Légy türelmes, és próbáld megérteni, hogy ez nem ellened irányul. A kritika helyett fogalmazz meg támogató mondatokat, mint például: „Úgy tűnik, most nagyon sok körülötted a stressz. Szeretnél beszélni róla?”

2. Érdeklődés elvesztése

Ha a párod olyan dolgok iránt is elveszíti az érdeklődését, amik korábban örömet okoztak neki – mint a hobbijai, a barátokkal töltött idő vagy akár az intim pillanatok –, az komoly figyelmeztető jel lehet. A depresszió gyakran jár a motiváció csökkenésével és általános lehangoltsággal.

Hogyan segíthetsz?

Bátorítsd arra, hogy visszatérjen azokhoz a tevékenységekhez, amelyeket korábban szeretett, de ne erőltesd. Néha a közös időtöltés (pl. egy könnyed kirándulás) is segíthet, mert visszahozhatja a pozitív érzéseket.

Hirdetés

3. Fáradtság és alvászavarok

A depresszió gyakori kísérője a fáradtság és az alvási problémák. Ha a párod kimerülten tér haza, sokszor említi, hogy nehezen alszik el, vagy épp túl sokat alszik, az a depresszió jele lehet. A fáradtság gyakran az érdeklődés elvesztésével is együtt jár, ami tovább erősíti a kedvetlenséget.

Hogyan segíthetsz?

Figyelj arra, hogy a mindennapokban ne terhelje túl magát. Segíthetsz neki abban is, hogy olyan esti rutinokat alakítson ki, amelyek megnyugtatják (például közös tea vagy relaxáló zene).

4. Értéktelenség és bűntudat érzése

A depresszió egyik legszélsőségesebb, de gyakori tünete az értéktelenség és bűntudat érzése. A férfiak ezt hajlamosak mélyen magukban hordozni, és sokszor önállóan próbálnak megküzdeni vele. Gyakran érezhetik úgy, hogy nem teljesítenek elég jól a munkában, a családban vagy a párkapcsolatban.

Hogyan segíthetsz?

Fontos, hogy érezze: támogatod és elismered az erőfeszítéseit. Néha egy-egy pozitív visszajelzés is sokat segíthet, de ügyelj arra, hogy ezek őszinték legyenek. Például: „Látom, hogy nagyon keményen dolgozol. Büszke vagyok rád.”

5. Alkoholfogyasztás vagy más önpusztító szokások

A férfiak gyakran próbálják az érzelmi fájdalmat alkohollal vagy más káros szokásokkal elfojtani, hogy enyhítsék a depresszió tüneteit. Az elkerülő magatartás jele lehet, ha a párod gyakrabban nyúl alkoholhoz vagy más szenvedélyekhez, hogy elkerülje az érzelmi fájdalmat.

Hogyan segíthetsz?

Finoman próbálj beszélgetni vele arról, hogy azt érzed, talán ezek a szokások nem hoznak megkönnyebbülést hosszú távon. Bátorítsd arra, hogy inkább a közvetlen problémákra koncentráljon, és ha szükséges, kezdd el támogatni egy szakember felkeresésében.

Mit tehetsz, ha a párod depressziós?

Ne ítélkezz: A depresszió nem gyengeség vagy lustaság, hanem komoly mentális probléma. Támogatásoddal sokat segíthetsz neki abban, hogy ne érezze magát még rosszabbul.

Bátorítsd segítségkérésre: sok férfi számára nehéz elfogadni, hogy mentális problémája van. Bátorítsd finoman arra, hogy próbáljon szakemberhez fordulni, vagy vegyen részt támogató csoportokban.

Tölts vele minőségi időt: a közösen eltöltött minőségi idő segíthet abban, hogy újra megnyíljon, és jobban érezze magát.

Légy türelmes: a gyógyulás időigényes folyamat. Lehetnek jobb és rosszabb napjai is – fontos, hogy a nehéz időkben is támogasd őt.

Ne feledkezz meg magadról sem: a partnered támogatása nagyon fontos, de a saját mentális egészséged is számít. Gondoskodj róla, hogy te is kapj támogatást, akár barátoktól, akár szakemberektől.

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária Bt. támogatta.

Hirdetés

A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

https://www.remotiv.hu/

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.