Az illóolajok az aromaterápia segítségével befolyásolják az ember érzelmeit, hangulatát, gondolatait és persze fizikai állapotát.
Az illóolajok használata több ezer éves múltra tekint vissza. Az ókori civilizációkban az aromás növények a gyógyításban és a vallási ceremóniák során is fontos szerepet töltöttek be. Európában a Római Birodalom hanyatlását követően a középkori szerzetesek és apácák gyógyítottak a gyógynövényekkel. A kolostori kertekben olyan aromás fajták virágoztak, mint a zsálya, a rozmaring, a menta vagy a levendula.
A XX. század elején René-Maurice Gattefossé vegyészmérnök a franciaországi Lyonban egy laboratóriumi kísérlet során súlyos égési sérülést szenvedett, és a sebgyógyításra levendulaolajat használt. Az égés okozta fájdalom azonnal csökkent, majd a seb szövődmények nélkül begyógyult. Gattefossé 1937-ben Aromathérapie címmel megjelent könyve óta nevezik az illóolajokkal való egészségmegőrzést és gyógyítást aromaterápiának.
Renato Cayola és Giovanni Gatti olasz orvosok 1920 és 1930 között vizsgálták az illóolajoknak az idegrendszerre, a vérnyomásra és a légzés ritmusára gyakorolt hatását. Megállapították, hogy az illóolajok erőteljesen hatnak az idegrendszerre, és alkalmazásukkal az olyan pszichés zavarok is kezelhetők, mint a szorongás vagy a depresszió. A kutatások azt is bizonyították, hogy ezek az anyagok szaglás útján képesek hatni az agy limbikus rendszerére, ily módon pedig az érzelmi állapotokra is.
Pierre Franchomme 1975-ben elsőként beszélt az illóolajok kémiai típusairól. Ez különösen fontos mérföldkő a modern kori aromaterápiában, hiszen ez tette lehetővé a szerek célzott alkalmazását. A XXI. században pedig új lendületet vett az aromaterápia, és éppúgy meghódította a tudományos világot, mint azokat, akik a természetes megoldások hívei.
A szakemberek véleménye szerint az ilyen szerekkel végzett terápia mentes a mellékhatásoktól, ám nem szabad elfeledkezni arról, hogy az aromaterápia repertoárjában jócskán akadnak olyan olajok, amelyeket nem vagy csak nagy elővigyázatossággal lehet alkalmazni, főleg gyermekeknél, várandósoknál vagy idős embereknél!
A nátha mellett a megfázás tipikus tüneteként gyakran a felső légutak is begyulladnak.
Olaj: 2,5 ml teafa, eukaliptusz és zsálya, valamint 5 ml borsmenta keveréke.
Inhalálás: A keverékkel naponta 5 × 5 percet inhalálj.
Bedörzsölés: Készíts masszázsolajat eukaliptusz- és valamilyen növényi olaj keverékéből. Keverj össze 1 rész eukaliptuszolajat 9 rész növényi olajjal (mandula-, szezám- vagy napraforgóolaj), majd dörzsöld be vele a mellkasodat és a hátadat. A kezelést napjában többször ismételd meg.
A fertőzést a szervezetben lappangó vírus okozza, mely akkor aktiválódik, amikor az immunrendszer gyenge.
Olaj: 2 ml geránium és 2 ml Eucalyptus globulus keveréke.
Kezelés: Tegyél 1 cseppet a hólyagokra a keverékből fültisztító pálca segítségével. A tünetek jelentkezésétől kezdve minden félórában ismételd meg a kezelést.
Gyulladásos folyamat, mely gyakran magas lázzal és erős fájdalommal jár.
Olaj: 1 ml Eucalyptus radiata és 1 ml zöld mirtusz keveréke.
Inhalálás: Napjában 3-5 alkalommal inhalálj a keverékkel, a kezelés több mint 3 napig tartson.
Külső kezelés: Készíts 2%-os oldatot. Ehhez keverj össze 2 ml rozmaring- és 100 ml növényi olajat, majd kend be vele az orrcimpa környékét, naponta 3-5 alkalommal.
Kaparó torok, csöpögő orr, fáradékonyság: a megfázás jellegzetes tünetegyüttese. Ha azonnal teszel ellene valamit, gyorsan felépülhetsz!
Olaj: 10 ml rozmaring, 2,5 ml kakukkfű keveréke.
Bedörzsölés: Bőrre mindig csak bázisolajjal hígított illóolajat kenj! Egyforma arányban keverd össze a kakukkfű- és a rozmaringolajat, és ezzel masszírozd be mellkasodat, hátadat. A műveletet napjában 5-ször ismételheted.
Fürdő: Nagyon hatásos a következő keverék: 1 ml teafa-, 2 ml borsmenta-, 1-1 ml kakukkfű- és levendulaolajat keverj össze egy kevés tejszínnel, majd öntsd a forró fürdővízbe. Vigyázat, a keverék a borsmentaolaj magas mentoltartalma miatt gyerekeknek nem ajánlott! Ilyenkor használj helyette 3 ml levendulaolajat.
Bizonyos fűszeres ételek, fog- és ínybetegségek, anyagcserezavarok jellegzetes szájszaggal járnak.
Olaj: 2 tk menta, 1 tk kakukkfű, 1 tk teafa, 2 tk levendula és ½ tk oldószer (például tejszín) keveréke.
Gargalizálás: Egy üvegcsében keverd össze az olajokat az oldószerrel, amelyre azért van szükség, hogy az olaj feloldódjon a vízben. Tegyél pár cseppet a keverékből a fogmosóvizedbe, és reggel, este pár percig gargarizálj vele.
Idegesség, magas vérnyomás, belső nyugtalanság, alvászavar, keringési elégtelenség... Lássuk, mi segít ellene!
Olaj: 2 ml Eucalyptus citriodora, 3 ml levendulaolaj keveréke.
Bedörzsölés: Keverj össze a két illóolajat, és adj hozzá 100 ml bázisolajat (például jojoba-), majd jól rázd össze az egészet. Lefekvés előtt dörzsöld be a keverékkel a homlokod, a mellkasod és a karjaidat. Az aromás illat megnyugtatja az idegeket.
Így használd!
1. Ha 48 órán belül nem érzel javulást, hagyd abba a kezelést, és forduljon orvoshoz.
2. Csak garantáltan jó minőségű, terápiás célra készült illóolajat vásárolj. Legjobb, ha aromaterápiás szakember segítségével választasz.
3. Vásárláskor minden esetben ellenőrizd a lejárati időt!
4. Masszázshoz jók a hígított illóolajok, de másfajta kezelésekhez csak a tiszta illóolajok felelnek meg.
5. Bátran használhatsz egyszerre többféle illóolajat. A különféle illatok kombinált alkalmazása fokozza a hatásukat.6. Ne kenj tiszta, hígítatlan olajat közvetlenül a bőrödre, legfeljebb szükséghelyzetben, pl. rovarcsípés esetén.
6. Ne kenj tiszta, hígítatlan olajat közvetlenül a bőrödre, legfeljebb szükséghelyzetben, pl. rovarcsípés esetén.
7. Egyes betegségek (például máj- és vesebajok, cukorbetegség stb) esetén kerülni kell bizonyos illóolajokat, ezért érdemes természetgyógyász, aromaterapeuta segítségét kérni a választáshoz.
Hangulatot varázsol a lakásba
+ Az illatos olajok használatakor a legfontosabb szempont, hogy tekintettel légy a család többi tagjára. Ha valakinek nem tetszik egy illat, ne erőltesd rá, mert akár rosszullétet is okozhat egy-egy intenzív aroma. Gyakori, hogy megfájdul az ember feje, felkavarodik a gyomra. Egy kisgyerek pedig végképp nem tudja jelezni, ha rosszul van, pláne azt nem, hogy mitől. Ilyenkor szellőztesd ki alaposan a lakást.
+ Ha az illatosításhoz mécsest használsz, körültekintően helyezd el: a gyermek semmiképp se tudja elérni, továbbá a láng közelében ne legyen gyúlékony anyag!
+ Lehetőleg egyféle készítményt használj, és mindig csak kis mennyiségben, hiszen az illóolajok hosszú időre biztosítják a kellemes illatot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.