PFAS: az ételcsomagolás, a ruhád és a testápolód is káros lehet az egészségedre

pfas-life
Shutterstock - Kovalevich28
kutatás pfas káros anyag
Vannak olyan örök vegyi anyagok, amelyek hétköznapi ruhákban, kozmetikumokban, csomagolásban, sőt még az ivóvízben is megtalálhatóak és rendkívül káros az egészségünkre. A PFAS-ek az ételcsomagolásban is megtalálhatók.

A PFAS a perfluor- és polifluor-tartalmú alkil anyagok rövidítése, ami ott van az iskolai egyenruhákban, az élelmiszerek csomagolásában, a kozmetikumokban és a testápolási termékekben. Beszivárog az élelmiszereinkbe és az ivóvizünkbe is. A legújabb kutatások szerint pedig a bőrünk sem véd ellene teljesen.

Az 1950-es évek óta a PFAS kenőanyagként szolgál
Az 1950-es évek óta a PFAS kenőanyagként szolgál
Forrás: Shutterstock

A PFAS és amit tudnod kell róla

Az anyag az örök elnevezést a szén- és fluoratomok közötti szinte felbonthatatlan kötések miatt kapta. Az 1950-es évek óta ezek a vegyi anyagok kenőanyagként szolgálnak, így a tapadásmentes serpenyőktől kezdve a folt- és vízlepergető papírokig és szövetekig mindenben megtalálhatóak. A PFAS olyan egészségügyi problémákhoz vezet, mint a tüdőkárosodás, pajzsmirigy-megbetegedés, túlsúly, termékenységi problémák és rák. Azt eddig is tudtuk, hogy a PFAS nem bomlik le és egyre több van a környezetünkben.

Átjuthat a bőrrétegen is

Az angliai Birminghami Egyetem környezetkémikusai most kimutatták, hogy a PFAS átjuthat a külső bőrrétegen. Ez arra utal, hogy a PFAS képes lehet bejutni a szervezetünkbe és a véráramba.

Mi történik, ha a PFAS bekerül a véráramba?

A tanulmányban a tudóspk 17 féle PFAS-t vizsgált. A kutatók átlagos, hétköznapi termékeket vettek górcső alá, amelyek a bőrünkkel érintkezhetnek. A laboratóriumban a csapat minden egyes vegyi anyagot alkoholban oldott fel. Ezután minden egyes vegyi anyagból apró mennyiséget - négyzetcentiméterenként 500 milliárd grammot - vittek fel a laboratóriumban tenyésztett emberi bőrsejtekből készült szövetmintákra. Mindössze 36 óra kellett, hogy a 17-ből 11 átjusson a mintán, azaz a bőr külső rétegén. Az is kiderült, hogy a kevesebb szénatomot tartalmazó anyagok könnyebben jutottak be. A kutatók arra is kitértek, hogy a különböző PFAS-ekből mennyi maradt a bőrben és mennyi nem szívódott fel. Az egyik PFAS nagyjából 59 százaléka, a másiknak pedig 49 százaléka került a bőrbe. Valójában mindegyik eljutott a bőr alatti - a véráram helyettesítésére használt - folyadékba.

„Nem mondhatjuk 100 százalékos bizonyossággal, hogy az anyag a véráramba kerül” - vélekedik Ragnarsdóttir, a reykjavíki Izlandi Egyetem kutatója. „De a bőrbe mégis sikerült bejutniuk” - mondja. És ez „az első lépés a véráramba jutás folyamatában” - tette hozzá. 

A mennyiség és időtartam nem mindegy

A kutatáshoz emberi bőrszövetet használtak, viszont fontos figyelembe venni, hogy az egészséges, aktív bőrszövet talán másképp viselkedik, mint a mintának használt modell. A bőrünk a test különböző részein különböző vastagságú, így az sem mindegy, hogy hol mennyi és milyen PFAS-tartalmú dologgal érintkezünk. Ragnarsdóttir megjegyezte azt is, hogy csapata olyan magas dózisokat használt, amelyekkel ember normális körülmények között nem találkozik. Szerinte az embereknek még így is figyelniük kell arra, hogy a ruha, amit viselünk és a bőrükön használt testápolási termékek tartalmaznak-e PFAS-t. „A ruháinkat napközben órákig hordjuk” - mondja Ragnarsdóttir. „Tehát ha viselünk valamit, amiben PFAS van, az nem veszélytelen” - szögezte le. 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.