A mindennapi feladatok közepette sajnos nem minden bejáratott szokásunk válik előnyünkre. Némelyik a szív és érrendszert, másik az emésztést vágja haza, de az agyra károsak tűnnek a legártalmatlanabbnak. Összeszedtünk 5 rossz szokást, amit agyad egészsége érdekében hagyj el.
Elsősorban a testsúly kordában tartására asszociálunk, mikor a mozgásszegény életmód káros hatásait ecsetelik nekünk, pedig bizony az idegrendszernek sem tesz jót. A rendszeres testmozgás bizonyítottan csökkenti a stresszt, emellett az Alzheimer-kór és demencia kockázatát is nagyban redukálja.
Ha a rendszeres testmozgást sikerül a mindennapi rutinunkba beilleszteni, azzal javítjuk a szív és érrendszer állapotát, ami jó hatással van a kognitív készségekre és az agy vérellátására.
A felgyorsult világban óhatatlanul is több dologra figyelünk: bekapcsolt tévé mellett főzzük a másnapi ebédet, miközben e-mailekre válaszolunk és bekészítünk egy mosást. Multitasking közben rendkívül hatékonynak érezzük magunkat, de a szó szoros értelmében romboljuk az agyunkat. A gyakran multitaskingoló emberek elülső agykéregszövete bizonyítottan ritkább szövésű, mint egy feladatra koncentráló társaiké.
Digitális korban az ember hajlamos kialakítani azt a rossz szokást, hogy minden felmerülő kérdés esetén a zsebében lapuló telefon után nyúl. Ezzel a hosszú távú memóriánkat roncsoljuk, mivel nem érezzük szükségét a dolgok megjegyzésének, és a logikai gondolkodásunk is romlik.
Még rosszabb, amikor egész nap a képernyő előtt tobzódunk az információdömpingben, ami még az ADHD kockázatát is növeli.
A számítógép képernyője miatt nyáron is lehúzzuk a redőnyt, hogy ne tűzzön rá a nap, pedig a napfény egész évben fontos az idegrendszerünk számára. Ez nem csak D-vitamin hiányt okoz, amit tabletták sem képesek hiánytalanul pótolni, de lassul általa az anyagcsere és a kortizol nevű hormon termelődése, ami hosszútávon alvászavarokhoz, koncentrációs problémákhoz, valamint a kognitív készségek romlásához vezet.
Az emberi agy törzsfejlődésében kulcsszerepe volt a társas életmódnak. Ha a közösségi média és a mindennapi rohanás világában hanyagolod a személyes emberi kapcsolatokat, ezen a rossz szokáson azonnal változtatni kell. Ugyanis az elmagányosodás rövid út a depresszióhoz, demenciához és Alzheimer-kórhoz vezet, de szociális készségeidnek sem válik épp előnyére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.