Kitört a járvány: olyan horrorvírus szedi az áldozatait, ami súlyos vérveszteséget is okozhat

marburgi vírus, horrorvírus
Shutterstock - THICHA SATAPITANON
járvány Marburg-vírus vírushelyzet
Tanzániában most először jelentettek Marburg-vírusos megbetegedéseket, és a helyzet egyre súlyosbodik! Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) máris figyelmeztetett, hogy a vírus gyorsan terjedhet, és hatalmas fenyegetést jelent. De mi is ez a veszélyes vírus?

Tanzánia elnöke bejelentette a Marburg-vírus, az ebolához hasonló horrorvírus kitörését. Samia Suluhu Hassan elnök egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy az egészségügyi hatóságok megerősítettek 1 marburgi esetet Kagera északnyugati régiójában.

Marburg vírus, horrorvírus, betegség
A marburgi horrorvírus a gyümölcsdenevérektől származik
Forrás: Shutterstock

Horrorvírus jelent meg Afrikában 

Január 14-én az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy feltételezett marburgi járványról számolt be az országban, és öt nap alatt kilenc gyanús esetet és nyolc halálesetet regisztrált Kagerában. 

Mi az a Marburg-vírus, és mennyire veszélyes?

A hétfői sajtótájékoztatón, amelyet a WHO-val közösen tartottak, Samia elnök elmondta, hogy kormánya fokozta erőfeszítéseit, és csapatot küldtek az összes gyanús eset kivizsgálására. A Marburg-vírus rendkívül fertőző, és olyan tünetekkel jár, mint a láz, az izomfájdalmak, a hasmenés, a hányás és bizonyos esetekben a súlyos vérveszteség miatti halál. Orr-, szem- és ínyvérzés is előfordulhat.

A WHO szerint a vírus átlagosan az általa megfertőzött emberek felét megöli.

Tanzánia azt állítja, hogy az 1 megerősített eset mellett a hatóságok 24 másik embertől vettek mintát, akikről azt gyanították, hogy fertőzöttek. Ezek mind negatívak lettek. Eközben a WHO által bejelentett nyolc haláleset okát még nem hozták nyilvánosságra. Tanzánia első marburgi járványa 2023 márciusában történt a Bukoba kerületben. Hat ember halálát okozta, és csaknem két hónapig tartott.

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója szerint a tanzániai járvány globális kockázata "alacsony".

Annak ellenére, hogy nincs jóváhagyott kezelés vagy vakcina, a járványok gyorsan megállíthatók

 - mondta. A WHO nem tanácsolja a korlátozásokat, együttműködést javasolnak.  A Marburg-vírus a gyümölcsdenevérektől, majd a fertőzött egyedek testnedveivel való érintkezés útján terjed az emberre. A vírus ellen nincs specifikus kezelés vagy vakcina, bár a kísérletek folyamatban vannak.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.