A vizelet visszatartása, vagyis a pangó vizelet táptalaja lehet a bakteriális fertőzéseknek, ami miatt könnyen hólyaghurut is kialakulhat. A vizelési inger tehát nem véletlenül jön! Egy felnőtt ember átlagosan naponta négy-nyolc alkalommal keresi fel a mellékhelyiséget, ez persze függ a bevitt folyadék mennyiségétől is. Az egészséges szervezet hólyagűrtartalma nagyjából fél liter, azaz körülbelül ennyi folyadékot tud eltárolni a húgyhólyagunk azelőtt, hogy jelzést küldene az agynak a vizelési ingert előidéző jelért. Normál esetben ha megtelik a hólyagunk, magunk dönthetjük el, hogy meddig tartjuk vissza a vizeletet, amíg beugrunk a legközelebbi mosdóba. Sokan azonban órákig is képesek visszatartani a vizeletüket, akár a munkájuk, akár egy jó mozifilm miatt, ami nagyon rossz ötlet. Mutatjuk miért!
Táplálkozás közben a szervezetünkben salakanyagok képződnek, amelyek a vérbe kerülnek. Ezek az anyagcsere-termékek szervezetünk számára mérgezőek, ki kell ürülniük, nehogy életveszélyes állapotot idézzenek elő. A túl gyakori vizelési inger is utalhat valamilyen betegségre - általában felfázásra - de természetesen ez esetben sem megoldás, ha visszatartjuk a vizeletünket. A pangó vizelet ugyanis táptalaja lehet a bakteriális fertőzéseknek, ami miatt könnyen hólyaghurut is kialakulhat. A betegség jóval nagyobb arányban érinti a nőket, mivel a férfiak hosszabb és kanyargósabb húgycsövével szemben a női húgycső rövid (2,5-4 cm) és egyenes, így a baktériumok szinte akadálytalanul, hamar el tudnak jutni a hólyagba.
Alapvetően nem történik nagy baj, ha időnként hosszabb-rövidebb ideig visszatartjuk a vizeletünket, de egészségünk érdekében jobban járunk, ha úgy érezzük, tele van a hólyagunk, nem halogatjuk a mellékhelyiségre menetelt. A túl sokáig a hólyagban tartogatott pangó vizelet megnöveli a vesékre nehezedő nyomást, sebezhetővé teszi a fertőzésekkel szemben, sőt, rosszabb esetben visszaszivároghat a vesékig, amely így vesekárosodáshoz is vezethet. Különösen veszélyes ez akkor, ha valamilyen veseproblémában is szenvedünk.
A húgyúti fertőzések egyik kellemetlen velejárója az állandó vizelési inger, amely annak ellenére jelentkezik, hogy alkalmanként csak kevés vizeletet tudunk üríteni. Sokan ezért visszatartják, és nem mennek el vécére, ami hiba, hiszen a vizeletben tovább szaporodnak a baktériumok, emiatt pedig a betegség könnyen súlyosbodhat vagy tovább is elhúzódhat. Ha sokszor visszatartjuk a vizeletet, akkor hosszú távon a medencefenék és a gátizomzat izmait gyengítjük meg, ez pedig vizelettartási problémákhoz, azaz inkontinenciához is vezethet. A gátizomzatot testsúlyfölösleg is megterhelheti, illetve genetikai adottságok miatt szintén gyenge lehet ez az izomcsoport.
Ha odafigyelünk és megfelelő mennyiségű vizet fogyasztunk, elégszer használjuk a mosdót, és egészségesek is vagyunk, akkor vizeletünk szalmasárga színű és víztiszta. Ha vizeletünk majdnem teljesen áttetsző, vízszerű, akkor ez annak jele, hogy túl sok folyadékot fogyasztunk. Ez felboríthatja a szervezetünk ásványianyag-egyensúlyát, de szerencsére komolyabb egészségügyi veszélyektől csak extrém esetekben kell tartani. De minél sötétebb és sűrűbb a vizeletünk, annál valószínűbb, hogy több folyadékra lenne szükségünk.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.