Nem tudsz koncentrálni és mindent elfelejtesz? Lehet, hogy az agyköd az oka

Amikor valaki elfelejti miért ment be egy szobába, egyértelmű szavak nem jutnak az eszébe, mentálisan kimerültnek érzi magát, nem az öregedés jeleit tapasztalja. Az agyköd egy gyakori jelenség, melynek okait csak nemrég kezdi megérteni a tudomány.
Igen kellemetlen jelenség az agyköd, mely egyes vélemények szerint nem is tekinthető önálló orvosi diagnózisnak, sokkal inkább egy mögöttes állapot tünetegyüttese. Nagy valószínűséggel élete folyamán mindenki tapasztalta legalább egyszer, mégha nem is tud róla.
Agyköd tünetei többek között a koncentrálási nehézség, feledékenység, zavartság, kognitív lassúság, valamint zavart gondolkodás.
Fontos megkülönböztetni az agyködöt a kognitív zavaroktól, ugyanis utóbbiakat mérhető neurológiai sérülés is kiválthatja. Létezik egy olyan iskola is, mely szerint az agyköd okai pszichológiai tényezőkre vezethetők vissza.
Annyi bizonyos, hogyha sikerül megtalálni kialakulásának okát, az agyköd kezelése is hatékonyabb lehet.
Kutatások szerint az agyköd tünetei a szivárgó vér-agy gát miatt is megjelenhetnek, ugyanis ha az agyat védelmező membrán megsérül, akkor toxinok és kórokozók kerülhetnek az agyba, melyek kognitív problémákhoz vezethetnek. Emiatt az autoimmun betegségben szenvedők különösen veszélyeztetettek.
További lehetséges okok lehetnek a menopauza miatt felborult hormonháztartás, pajzsmirigyproblémák, de például a bélflóra megbolydulása is az agyköd lehetséges kiváltó oka lehet.
Hangsúlyozandó, hogy az agyi köddel kapcsolatban még számos kutatás szükséges, hogy teljesen megérthessük a jelenséget.
Mióta 2020-ban kitört a koronavírus-járvány, egyre több kutatás eredménye hozza ki, hogy a Covid agyködöt idézhet elő, főleg hosszú távú betegeskedés után. A COVID-19 vírus hatására ugyanis az agy rosszul irányított vagy túl intenzív immunválaszt vált ki, mely hosszú távú kognitív problémákhoz vezethet, amilyen például az agyköd is.
A koronavírus ezen felül csökkentheti a szürke- és fehérállomány méretét és tartós gyulladást okozhat.
Ha csak ritkán tapasztaljuk a tüneteket, agyköd kezelésekor első körben érdemes lehet életmódbeli tényezőket módosítani, egészséges táplálkozást, elegendő alvást, bőséges folyadékfogyasztást, valamint a testmozgást beleértve. Ha viszont gyakori jelenség, akkor feltétlen menjünk el orvoshoz, mert komolyabb probléma állhat a háttérben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.