Ahogy megírtuk, ALS-t diagnosztizáltak Eric Dane-nél. Az Eufória és A Grace klinika sztárja megosztotta a hírt a nyilvánossággal, de arra kérte a médiát, hogy legyenek tekintettel az ő és családja magánéletére. Dane szerencsésnek érzi magát, hogy forgathat, április 14-én kezdik az Eufória 3. évadának felvételeit. Az ALS ritka betegség, az első tünetek pedig sokszor banálisak.
Az amerikai színész, akit a legtöbben Dr. McSteamy néven ismernek A Grace klinika című sorozatból, a People magazinnak adott interjúban árulta el, hogy amiotrófiás laterális szklerózist (ALS) diagnosztizáltak nála. Az ALS jelenleg gyógyíthatatlan, progresszív neurológiai betegség. A 27 hónapos átlagos túlélési idő ellenére egyes páciensek – például Stephen Hawking – évtizedekig élhetnek a betegséggel. Eric Dane nyilvános bejelentését követően újra több szó esik az ALS-ről, amely évente több ezer ember életét változtatja meg világszerte.
Az ALS – más néven Lou Gehrig-kór – az agyban és a gerincvelőben található motoros neuronokat támadja meg, amelyek az akaratlagos izommozgásokat vezérlik. A betegség előrehaladtával ezek az idegsejtek fokozatosan elhalnak, így az izmok elsorvadnak, ami végül teljes bénuláshoz vezethet. A Johns Hopkins Medicine szerint az ALS általában a 40 és 70 év közötti korosztályt érinti – Eric Dane jelenleg 52 éves.
Az ALS kezdeti tünetei változatosak lehetnek: előfordulhat, hogy a beteg nehezen emel meg egy kávéscsészét, elváltozik a hangszíne, vagy megbotlik séta közben. Jellemzőek a kézben és lábban jelentkező fáradékonyság, a tárgyak gyakori leejtése, beszédzavarok, izomgörcsök vagy akaratlan izomrángások. Gyakori, hogy a betegek nevető- vagy sírógörcsöt kapnak olyan helyzetekben, amelyek érzelmileg nem indokolják ezeket a reakciókat.
Ahogy a betegség súlyosbodik, az izomgyengeség kiterjed az egész testre. Különösen kritikus pont, amikor az ALS a légzőizmokat is érinti, mivel ekkor a betegeknek gépi segítségre lehet szükségük a légzéshez. Az ALS azonban csak a motoros neuronokat támadja: az érzékelési funkciók – mint a látás, hallás, szaglás, tapintás és ízlelés – általában érintetlenek maradnak, csakúgy, mint a szemizmok és a hólyagműködés.
Bár az ALS-re jelenleg nincs gyógymód, a tünetek enyhítésére és a betegség lefolyásának lassítására többféle kezelés létezik. Az Egyesült Államokban körülbelül 30 000, az Egyesült Királyságban nagyjából 5 000 ember él ALS-sel. A legtöbb eset szórványosan jelentkezik – azaz nem öröklődik –, bár előfordulhat genetikai eredet is. A diagnózist követően az átlagos túlélési idő 27 hónap, de vannak kivételek: a világhírű elméleti fizikus, Stephen Hawking például 21 évesen kapta meg a diagnózist, és 76 éves koráig élt. A betegség előrehaladását lassító gyógyszerek képesek néhány hónappal meghosszabbítani a betegek életét, illetve mérsékelni a motoros neuronok pusztulását. A fizikoterápia, beszédterápia és táplálkozási támogatás szintén fontos részei az ALS kezelésének: ezek a módszerek segítik a betegek mozgásképességének, kommunikációjának és megfelelő tápláltsági állapotának fenntartását a lehető leghosszabb ideig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.