Tudd meg, mennyi alvásra van szükséged az életkorod alapján – A szám téged is meglephet!

alvás
Shutterstock/Zigres -
pihenés alvásigény egészség alvás
Az alvási szükségletek életkorunkkal változnak, amit hormonok, melatonin és a cirkadián ritmusunk is befolyásol. Legyél akár 18, 26, 45 vagy 60 éves, most megtudhatod, pontosan mennyi alvásra van szükséged az életkorodnak megfelelően.

Az alvás lételemünk, hiszen az alvás mennyisége és a jó minőségű pihenés nélkül nem tudunk megfelelően működni sem fizikálisan, sem mentálisan. A különböző életkorok sajátos igényeket támasztanak az éjszakai pihenéssel kapcsolatban. Tudd meg, neked hány óra alvásra van igazán szükséged!

Az alvás és az ébrenlét ciklusa folyamatosan változik a korral
Az alvásigény életkoronként eltérő, amire sok tényező hathat.
Forrás: Shutterstock/Inside Creative House

Az életkorod meghatározza, mennyi alvásra van szükséged

18 és 25 év közötti fiatal felnőttek

Erre a korosztályra vagy a nem alvás, vagy a hétvégi „alvásmaraton” a jellemző. 

Fiatal felnőttkorban a legtöbb testi funkció stabil, de külső tényezők, mint a munka vagy a család hatással lehetnek az alvás szokásaikra. 

Az alvásszakértők napi hét-tíz órát javasolnak ezen életkor számára, mivel ez fontos az általános egészség és a teljesítmény fenntartásához. Dr. Hana Patel, alváskutató szerint a magas melatoninszint segít a fiatal felnőtteknek gyorsabban elaludni és mélyebben aludni. Hajlamosak azonban később lefeküdni, és reggel tovább aludni.

Hány óra alvás kell a felnőtteknek 26 és 44 év között?

A 26 és 44 év közötti életkorban az alvás-ébrenlét ciklusa általában stabil marad, mivel a biológiai fejlődés befejeződött.

Ebben az életkorban a cirkadián ritmus (biológiai óra) változatlan marad. A melatonin termelése azonban enyhén csökken, ami alvásproblémákat okozhat. Ennek ellenére a rendszeres alvási szokások továbbra is elengedhetetlenek a testi és lelki jóléthez. Az ajánlott alvásmennyiség ezen életkor esetében is hét-tíz óra.

Mennyi alvás kell a 45 és 59 év közöttieknek?

A középkorú felnőttek között sokan arról számolnak be, hogy hamarabb elfáradnak, és több alvásra van szükségük, hogy teljesen kipihenjék magukat.

A hormonális ingadozások – különösen a menopauza során – kulcsszerepet játszanak ebben. A nők gyakran számolnak be olyan alvási problémákról, mint az éjjeli hőhullámok és az álmatlanság. Ebben az életkorban különösen fontos odafigyelni a megfelelő alvásra, mivel a pihenés és a testi regenerálódás több időt igényelhet. Ezen korosztálynak kicsit több, mint 7-9 óra alvást javasolnak, hogy kielégítsék a test igényeit.

60 év felett a rendszeres alvás kiemelten fontos

60 év felett a mély alvás még nagyobb szerepet kap, különösen a kognitív teljesítőképesség és az immunrendszer szempontjából. 

Idősebb korban gyakran előfordul, hogy az alvásritmus előrébb tolódik, így sok idős ember korábban fekszik le és korán kel.

A melatonin szintje tovább csökken, ami megnehezítheti az elalvást. Ezen kívül ezen életkorban gyakoribbak az alvászavarok. Az idősek számára továbbra is a 7-8 óra alvást ajánlják a megfelelő pihenés elősegítése érdekében. Az állandó alvás-ébrenlét ritmus segíthet stabilizálni a belső órát.

A napfény és a relaxáció javítják az alvás minőségét

A megfelelő alvásidő mellett a napfény is fontos szerepet játszik az alvás minőségében, hiszen a természetes napfény segít a szerotonin termelésében, amely később melatoninná alakul át. A rendszeres lefekvési és felkelési idők, valamint az esti pihenésre, alvásra ráhangoló tevékenységek, mint az olvasás vagy a naplóírás, szintén hozzájárulnak az alvás minőségének javításához és segítenek csökkenteni a stresszt.

Kávézás után is tudsz aludni? Komoly veszélyt is jelenthet!Alvászavar: íme az ok, amiért a nők rosszabbul alszanak, mint a férfiakFogyás alvás közben? Ezzel a természetes itallal lehetséges!

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.