Most kiderül, valóban működik-e a három másodperces szabály

Hand with classic stopwatch
Getty Images - acilo
tévhitek konyhapadló étel
Régóta él a köztudatban a három másodperces szabály, miszerint ha azonnal felveszünk egy földre pottyant ételt, akkor nyugodtan megehetjük. De valóban ilyen egyszerű lenne a dolog?

Kivédhetetlen, hogy a konyhai sürgés-forgás közepette időnként ne hulljon étel a földre. Ilyenkor lép életbe a három másodperces szabály, azaz, ha három másodpercen belül felvesszük az ételt, biztonsággal elfogyaszthatjuk, mert a baktériumoknak ennyi idő kell, hogy felületére kerüljenek. Valóban így működik? Most kiderül az igazság!

három másodperces szabály
A három másodperces szabály a mai napig tartja magát - De tényleg igaz? 
Forrás:  Getty Images

Hogyan működik a három másodperces szabály?

Biológiai ismereteinket segítségül hívva vizsgáljuk meg a közmegegyezésen alapuló hiedelmet. Habár gyorsan mozognak, még sebesebben szaporodnak, a baktériumoknak is szükséges némi idő ahhoz, hogy egyik felületről a másikra terjedjenek. A 3 másodperces szabálynak is ez adja az alapját.

A közhiedelmet minden bizonnyal a spórolás és pazarlás elkerülésére való törekvés is életben tartja.

A három másodperces szabály tudományos szemmel

Több kutatás is foglalkozott már a három másodperces szabállyal, Gyuris Rita magyar növényorvos Instagram csatornáján például lebilincselő videót tett közzé kísérletéről. Lelőjük a poént: a földre ejtett táptalajdarabok beszennyeződtek. Az amerikai Rutgers egyetemen is végeztek ezzel kapcsolatban kutatást: a kísérletben 4 különböző felületen – rozsdamentes acélon, csempén, fapadlón és szőnyegen – teszteltek 4 különböző élelmiszert. A vizsgált ételek görögdinnye, vajas kenyér, kenyér és gumicukor voltak. Tesztek során 1, 5, 30 másodperc és 5 perc után vették fel a földre ejtett ételt.

Már 1 másodperc után is kimutathatóak voltak a baktériumok a vizsgált mintákon.

3 másodperces szabály
Kutatások bizonyítják: a 3 másodperces szabály nem több egy mítosznál
Forrás: Getty Images

A három, más források szerint öt másodperces szabály igazságtartalmából egyedül annyi lett bizonyítva, hogy minél tovább van az étel a földön, annál több kórokozó tapad meg rajta.

Érdekes eredménye volt viszont a kísérletek, az a felfedezés, hogy a nagy nedvességtartalmú ennivalók nagyobb mennyiségű baktériumot vonzanak, hisz a mikroorganizmusok vizes környezetben gyorsabban terjednek. Ételek közül a gumicukor, felületekből pedig a szőnyeg bizonyult a legbiztonságosabbnak.

Azt már csak mi tesszük hozzá, hogy a földre hullott ételen por és morzsák ugyanúgy megtapadhatnak, arról nem is beszélve, hogyha rendszeresen utcai cipővel trappolunk végig a konyha kövén, veszélyes kemikáliákat hordunk be a lakásba. Azoktól pedig a 3 másodperces szabály sem védhet meg minket.

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.