Az uborka azon zöldségek egyike, amit szinte egész évben szívesen fogyasztunk, hiszen frissítő, tavaszias ízt csempészhetünk vele az étkezéseinkbe. Vékony, ízletes héja és apró magjai révén könnyen előkészíthető, és minden uborkás fogáshoz remek ízt ad. Mostanában azonban gyakran műanyag fóliába csomagolva találkozunk vele a boltok polcain. De vajon mi ennek az oka?
Jó oka van annak, hogy így történik, de akit nagyon zavar a felesleges műanyag csomagolás, annak jó hír, hogy a cégek már dolgoznak az egyszer használatos műanyag csomagolások környezetbarát alternatíváin. Olvass tovább, hogy megtudd, miért olyan fontos a csomagolás az uborkák esetében.
Az uborka héja vékony. Emiatt hajlamosak elveszíteni a nedvességüket, miközben a boltok polcain pihennek. A friss uborkák hamarosan puhává és hajlékonnyá válnak, elveszítik roppanós állagukat, ami miatt annyira szeretjük. A műanyag fólia egy második bőrt, védő réteget biztosít, amely segít megőrizni a nedvességet, így a uborka sokáig friss marad.
Egy kísérlet során összehasonlították a szabadon, újrazárható tasakban tárolt uborkákat a szorosan műanyag fóliába csomagoltakkal. Az eredmény pedig az lett, hogy a műanyag fóliába csomagolt uborkák kétszer annyi ideig, 10 napig maradtak frissek, amíg a tasakban tárolt uborkák csak 5 napig.
Az újrazárható zacskóban tárolt uborkák lélegeztek és kiengedték a nedvességet. Ezzel pedig ideális környezetet teremtettek azoknak a mikroorganizmusoknak, amelyek rothadást okoznak. Ez a probléma viszont nem állt fenn a szorosan műanyagba becsomagolt uborkák esetében.
Az uborkák vékony héja miatt könnyen megsérülhetnek, karcolódhatnak vagy horpadások keletkezhetnek rajtuk a boltokig vezető úton. A vásárlók nemcsak a hibátlan zöldségeket részesítik előnyben, de ezek az ütődések és karcok gyakran penészesedéshez és rothadáshoz is vezethetnek ezért is javasolja a szakértők, hogy sérülésmentes gyümölcsöket és zöldségeket válasszunk.
Ha már dolgoztál élelmiszerrel, talán ismerős számodra a "FAT TOM" emlékeztető, amely a kórokozók szaporodásához szükséges hat tényezőt foglalja össze. Az „O” az oxigénre utal.
Az oxigén gyorsítja az élelmiszerek romlását, mivel a legtöbb mikroorganizmusnak oxigénre van szüksége a növekedéshez és szaporodáshoz.
Az oxigén oxidációt is okoz, amelytől az uborka bebarnul. Ahogy a műanyag fólia megőrzi az uborka nedvességét, úgy az oxigént is kizárja, lassítva ezzel a romlási folyamatot.
Nem fogyasztod el az uborkákat egy-két napon belül? Akkor a legjobb, ha követed az uborkaforgalmazók módszerét: tekerd őket szorosan műanyag fóliába, hogy otthon is frissek maradjanak. Tárold őket a hűtőd legmelegebb részén, elöl, minél távolabb a hűtőelemtől, mivel az uborkák kb. 13°C-on érzik jól magukat. És ne mosd meg addig, amíg nem tervezed elfogyasztani őket.
Számos vállalat dolgozik olyan tárolási megoldáson az uborkák számára, amely csökkenti a műanyag hulladékot. Létezik komposztáló megoldás, amely keményítőalapú anyagból készül, és könnyen lebomlik.
Kifejlesztettek egy ehető bevonatot is, amely az élelmiszerekből származik, és ugyanúgy megőrzi az uborkák frissességét, mint a műanyag: bent tartja a nedvességet és kizárja az oxigént.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.