Kiderült az igazi, békebeli zserbó titka, amitől pont olyan lesz, mint a nagyié

Zserbó titka
Shutterstock - Evgeny Atamanenko
karácsonyi sütemény karácsony 2024 desszert édesség
Ki ne ismerné ezt a mézédes finomságot, ami nem hiányozhat egy ünnepi asztalról sem? A zserbó közismert karácsonyi sütemény, melynek tésztája többféle módon is elkészíthető, de a klasszikus töltelékből nem hiányozhat a házi baracklekvár a dió és még valami, amitől annyira omlós és puha lesz.

A zserbó hálás sütemény, hiszen egyszerre sokat el lehet készíteni belőle, és hűvös, száraz helyen viszonylag sokáig, akár 1-2 hétig is eltárolható. A legtöbben a mai napig a nagyi kézzel írt receptes füzetéből készítjük, és évtizedek óta tartjuk magunkat a hagyományos családi recepthez. Bár nem a legolcsóbb sütemény, hisz jócskán kell bele dió, és kissé időigényes is, hisz kell pihentetni egy órát, de ha igazán maradandót szeretnénk alkotni a szeretteinknek, a zserbó egyszerűen nem hiányozhat az asztalról ünnepek idején. És, ami a legjobb benne, hogy a hagyományos verzión túl még jó néhány változatban elkészíthető, például mézzel, zabkeksszel, vagy épp durvára vágott dióval. Neked melyik a kedvenced?

Zserbó titka
A zserbó titka: ahogy a nagymamánk is készítette
Forrás: Shutterstock

A tökéletes zserbó titka, amitől nem esik szét lapjaira

A tökéletes zserbó a bejglivel ellentétben szaftos, omlós, nem esik szét a tésztája és az egyenletesen elterülő csokimázon nincsenek repedések. Idén karácsonykor a tiéd is ilyen lehet, ha betartod az alábbi lépéseket és odafigyelsz az arányokra. Csak szánj rá elég időt, ne spórolj a hozzávalókkal, és ügyelj a részletekre!

Hozzávalók:

A tésztához:

1,5 dl tej
5 dkg cukor
1,5 dkg élesztő
50 dkg liszt
15 dkg vaj
1 csipet só
2 db tojássárgája

A töltelékhez:

25 dkg darált dió
20 dkg porcukor
2 dkg vaníliás cukor
75 dkg baracklekvár

Elkészítése:

1. A meglangyosított tejet összekeverjük 1 tk cukorral, majd belemorzsoljuk az élesztőt, és hagyjuk felfutni.

2. A lisztben elmorzsoljuk a felkockázott, hideg vajat. Hozzáadjuk a sót, a megmaradt cukrot, a felfuttatott élesztőt, valamint a tojássárgájákat, és alaposan összedolgozzuk az egészet. Az így kapott tésztát három egyenlő részre osztjuk, majd folpackba csomagolva mindegyiket 1 órán keresztül kelesztjük.

3. A töltelékhez összekeverjük a darált diót, a porcukrot és a vaníliás cukrot. A lekvárt simára keverjük. Lisztezett deszkán kinyújtjuk a megkelt tésztákat kb. 30 × 40 cm-es téglalapokká. Elosztjuk két tésztalapon a lekvárt és a diós tölteléket, egymásra helyezzük őket, ezután befedjük az utolsó lappal.

Zserbó
A lekvár-dió tökéletes  harmóniája teszi kihagyhatatlanná a zserbót karácsonykor
Forrás: Shutterstock

4. A zserbót tepsibe tesszük, és 170 fokra előmelegített sütőben 40-45 percig sütjük. Kivesszük, majd hagyjuk kihűlni.

5. A csokimázhoz sűrű szirupot főzünk a cukorból és 1 dl forró vízből. A tűzről levéve beleszórjuk a felaprított étcsokoládét, és kevergetve hagyjuk felolvadni. Ha kihűlt, de még folyós, belekeverünk 1/2 tk vizet és a villával felvert tojásfehérjét.

6. A mázt a süti tetejére simítjuk, és hagyjuk megszilárdulni.

És mi a nagy titok az elkészítésében?

A tökéletes zserbó nem vajjal, hanem zsírral készül, amitől sokkal lágyabb, omlósabb és puhább lesz a tésztája. A rétes, a kelt tészták, sőt, egyes omlós tészták is kívánják a zsírt, ha még nem próbáltad, először csak a vajmennyiség felét cseréld zsírra. Az eredmény omlós, gyorsan puhuló tészta lesz, a kelt tészták pedig puhábbak maradnak.

Zserbó
A zserbó örök klasszikusnak, sokan szeretik kicsik is, nagyok is.
Forrás: Shutterstock

Tipp:

A zserbót csak a csokoládé megszilárdulása után szabad felvágni. Forralj vizet, öntsd kancsóba, és tegyél bele egy éles kést. Amint átmelegedett, töröld szárazra, és jelöld be vele a kockák vagy szeletek méretét a bevonaton. Ezután töröld le a pengéről a csokit, majd a tiszta késsel vágd át a tésztát.

  • A békebeli zserbó története

A sütemény eredete vitatott. A hagyomány szerint Gerbeaud Emil (1854–1919) svájci cukrászmester találta fel a süteményt, aki bejárva Angliát, Franciaországot, Németországot, Franciaországot, végül Kugler Henrik hívására 1884-ben Budapesten telepedett le, hogy az előkelő belvárosi cukrászda vezetését átvegye. Az akkori Gizella téren (ma Vörösmarty tér) működő cukrászda az „elegáns világ találkozóhelyének” számított, így Kugler ennek megfelelően egy világlátott, újításokra nyitott, vérbeli cukrászembert keresett – és talált meg Gerbaud Emil személyében.

Neked melyik változat a kedvenced?


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.