A savanyítás szabályai – Spájzolj be télire kedvenc zöldségeidből

savanyítás
Shutterstock - New Africa
szezonális savanyítás gyümölcsök zöldségek
Érdemes a szezonális gyümölcsökből és zöldségekből mindig beraktározni, ugyanis mikor nincs termési idejük, akkor sokkal drágábban juthatunk hozzájuk. Ennek legkönnyebb és legpraktikusabb módszere a befőzés és a savanyítás.

A savanyítás az egyik legelterjedtebb és legrégebbi módszer arra, hogy kedvenc szezonális gyümölcseinket és zöldségeinket a téli időszakra is eltegyük. Ahhoz azonban, hogy ez a művelet tartós legyen és az elrakott termények valóban fogyasztathatóak legyenek akár hetekkel és hónapokkal később is, néhány fontos szabályt be kell tartanunk. Ezeket gyűjtöttük össze.

savanyítás
Így tedd el kedvenc szezonális gyümölcseidet és zöldségeidet télire – Savanyítás szabályai
Forrás: Shutterstock

A savanyítás szabályai  

Ép gyümölcsök és zöldségek

Hiába készül a zöldségből lekvár, dzsem, kompót vagy savanyúság, törekednünk kell a legszebbek kiválasztására. Ugyanis, ha egy termék fonnyadt vagy nyomott, akkor az a későbbiekben könnyedén tönkre teheti a készítményt. Gyorsan elszaporodhatnak a gombák vagy a penész. Tehát csak olyat tegyünk bele, amit szívesen meg is ennénk!

Fertőtlenítsük át 

Mindig jól zárható üveget válasszunk a befőzött gyümölcsnek és zöldségnek, hogy valóban sokáig el tudjanak állni a spájzban. A legtökéletesebb egy befőttesüveg, ezeket olcsón beszerezhetjük az élelmiszerboltokban vagy akár az otthoniakat is felhasználhatjuk. Először áztassuk forró vízbe, majd alaposan mossuk ki és fertőtlenítsük le. Fontos, hogy hőállót használjon, nehogy szétrobbanjon, mikor beleönti befőzött finomságot. 

Folyamatos kóstolás

A hagyományok szerint befőzni cukorral szokás, hiszen ez az, ami tartósítja a gyümölcsöt és zöldséget. A receptekben mindig megmondják mennyit tegyünk bele az édesítőből, viszont jobban ízlésére tudjuk faragni, ha folyamatosan kóstoljuk. A boltban lehet kapni kifejezetten befőző cukrot, ami megkönnyíti a főzést is. 

Minden mentes titok

Egyre többen próbálják meg az életükből elhagyni vagy minimálisra redukálni a cukor fogyasztást. Ez a lekvárokra és dzsemekre is vonatkozik. Az otthoni befőzés során is elhagyhatjuk a cukrot és az egyéb tartósító szereket. Az eredmény ugyan egészségesebb, de receptnél egy kicsit precízebbnek kell lenni. Ha kihagyjuk a cukrot, akkor az egyik fő tartósító elemet nem tesszük hozzá. Ez nem baj, de sokkal alaposabban fertőtlenítsünk és figyeljünk a dunsztolásra. 

Savanyításhoz általában

A nedves dunsztot általában savanyításhoz használjuk vagy minden olyan más alkalomkor, amikor a befőzés tartalmát nem hőkezeltük, azaz nem főztük meg. A befőttesüveget csavarjuk egy konyharuhába (ez azért fontos, hogy az üveg ne érjen a láboshoz), majd töltsük fel a fazekat annyira, hogy az üveg száját már ne érje víz. Ezután forraljuk fel a vizet és hagyjuk benne 15-20 percig az üvegeket. A vízhez tehetünk egy kevés ecetet, hogy ne keletkezzen vízkő az üvegen. Ha lejárt az idő, akkor emeljük ki és hagyjuk alaposan kihűlni. 

Csavarjuk pokrócba

A száraz dunsztot a megfőzött gyümölcsök és zöldséges esetén használjuk, hogy minden baktérium és egyéb kórokozó kiforrjon belőle. A forró lekvárt vagy dzsemet öntsük az üvegbe és alaposan zárjuk le. Ezután tekerjük őket pokrócba, hogy minél lassabban hűljenek ki. Ennek ideje akár 2-3 nap is lehet. 

Tartsuk észben a szezont

Befőzni mindig a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket érdemes. Ilyenkor ezek olcsóbbak is, illetve mi sem keveredünk össze a sok üveg és recept között. Augusztus és szeptember hónapban a sárgabarackot, körtét, szilvát és egrest érdemes befőzni, illetve még az utolsó lehetőség, hogy dinnyét savanyítsunk. Ezután persze az elfogyasztással bőven várhatunk, hiszen pont a tartósítás az egyik legnagyobb előnye ennek a folyamatnak. 

savanyítás
Befőzni mindig a szezonális gyümölcsöket és zöldségeket érdemes.
Forrás: Shutterstock

Különleges savanyúság


 

A nyár sláger zöldsége a dinnye, bár mi inkább gyümölcsként fogyasztjuk. Nagymamáink viszont sokszor készítettek belőlük savanyúságot is. Minden nagyinak megvan a saját és jól bevált receptje, ezeket érdemes tőlük elkérni. A savanyúsághoz a görögdinnye a legjobb, ami még nem teljesen érett. Itt nem feltétlenül csak a dinnye húsára, hanem a héjára és a fehér részre lesz szükségünk. Ezért fontos, hogy először alaposan mossuk meg. Az alapléhez szükségünk lesz ecetre, citromsavra, borkénre, cukorra és sóra. A recept szerinti írt adagokat öntsük a vízbe, hagyjuk feloldódni. Ezután jöhet bele a dinnye. Zárjuk le alaposan és készítsünk nedves dunsztot. Kiváló húsok és minden mellé, amihez ennénk savanyúságot. 

Kombináljuk nyugodtan

Ha extrább lekvárokra vagy dzsemekre vágyunk, akkor akár kombinálhatjuk is nyugodtan. Elsőre furcsán hangozhat, de a baracknak például rendkívül jól áll egy kis citrom. Az édes gyümölcsnek ad egy kis pikáns savanykás ízt. A megfőzött gyümölcshöz reszeljünk egy kevés héjat (alaposan mossuk meg!) és csavarjunk hozzá egy fél citromlevet. 

Húst inkább ne!

Befőzni szinte bármit lehet, de a hússal inkább ne próbálkozzunk! Ugyan vannak rá receptek, amik beválhatnak, de ha valami nem megfelelően sikerül, akkor komoly megbetegedéshez vezethet. A húsban lehetnek olyan kórokozók is, amiket nem biztos, hogy ránézésre vagy szag alapján észreveszünk. A húst fogyasszuk mindig frissen!

Rendszerezzünk és címkézzünk

Ugyan a befőttek évekig is elállnak, de érdemes őket elkészítés után felcímkézni. Írjuk rá, hogy pontosan mikor és mit készítettünk. Így, ha a spájzban már felhalmozódtak a finomabbnál finomabb készítmények, akkor is megtaláljuk, amit keresünk. Akár úgy is csoportosíthatunk, hogy különböző színű fedőket használunk. Ezek kifejezetten jól is mutatnak. 

Mindig tiszta kanállal

A befőzött lekvárba vagy dzsembe mindig tiszta kanállal nyúljunk bele. Ugyanis, ha valami szennyeződés kerül bele vagy más étel, akkor hiába zárjuk vissza alaposan, elkezd penészedni. A kanalat pedig ha lenyaltuk, akkor ne szedjünk vele újra, mert a nyáltól szintén erjedésnek indulhat a befőzés tartalma. 


 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.