Íme 5 gyakori hiba, amit érdemes elkerülni a csirkemell főzésekor. Ismerd meg azokat a hasznos tippeket és apró trükköket, amiknek a segítségével a következő alkalommal már egy szaftos és ínycsiklandó fogás kerülhet majd az asztalra.
Ha unod, hogy az elkészült csirkemell mindig száraz, próbáld ki ezt a technikát! A pácolás azért fontos, mert segít megőrizni a csirkemell nedvességét és ízét. A száraz pácolás során a csirkét sóval kell bedörzsölni, majd 20-30 percig, de akár 24 óráig is hűtőben pihentetni. Ezután fontos, hogy itassuk le róla a nedvességet, és csak utána főzzük, vagy süssük meg. A nedves pácolás során helyezzük a csirkét sós vízfürdőbe, majd akár 24 órán át pihenhet a hűtőben. A nedves pácolás esetén is fontos, hogy mielőtt elkészítenénk, alaposan itassuk le róla a nedvességet.
Mind a száraz, mind a nedves pácolás során a só denaturálja – vagyis ellazítja – a csirke fehérjéit, így egy kis víz kerül a hús felszínére. Ez puhítja a húst, és lehetővé teszi, hogy a sós víz visszaszivárogjon. Ha nem gondoltál rá egy nappal korábban, akkor is érdemes legalább 20 percet rászánni a száraz pácolásra, hogy élvezhesd ennek az egyszerű, de hatékony lépésnek az előnyeit.
A csirkemell nem olyan gazdag és intenzív ízű, mint a csirkecomb vagy a szárny, így egy kicsit többet kell dolgozni vele, hogy ízletes legyen. Ezért érdemes kipróbálni egy marinádot, lehetőleg olyat, amelyet egy éjszakán át a csirkén hagysz. A marinád, akárcsak a pác, egy egyszerű előkészítő lépés, amelynek azonban annál nagyobb a jelentősége: ízletessé varázsolja a csirkemellet. Egy különösen hatékony marinádösszetevő például a joghurt (lehet fűszerezett vagy natúr is), mivel a benne található tejsav segíti a csirkemell vízfelvételét.
Az ízletes és szaftos csirkemell egyik titka, hogy jobb, ha csonttal és bőrrel együtt sütöd. A csont és a bőr ugyanis természetes ízt és védelmet nyújt a túlhevülés vagy kiszáradás ellen. Amikor csak lehetséges, válaszd a csontos, bőrös változatot! Ha mégis a filézett, bőr nélküli mellett döntesz, ügyelj arra, hogy elkerüld a felsorolt hibákat, és a végeredmény így is tökéletes lehet!
Ez egy gyakori hiba, és ez az egyik oka annak, hogy kevésbé lesz szaftos a hús. Nem szabad kísértésbe esni, és felszelni a húst egyből azután, hogy elkészült.
Érdemes hagyni a csirkemellet pihenni, így a belső nedvek egyenletesen oszlanak el a húsban, ahelyett, hogy egy korai vágással kifolynának.
A csirkemell egyik vége vastagabb, míg a másik vékonyabb, ezért könnyen túlfőhet az egyik oldal, miközben a mási még félig nyers. Mi erre a jó megoldás?
Használj húsklopfolót, sodrófát, vagy akár a tenyeredet, és óvatosan lapítsd ki a vastagabb részeket, amíg a hús vastagsága egyenletes nem lesz. Alternatív megoldásként a csirkemellet felszeletelheted egyforma darabokra, a maradékot pedig elteheted későbbre.
A csirkemell, különösen a filézett és bőr nélküli változat, sovány hús, ezért könnyű túlfőzni/túlsütni. Sem a klopfolás, sem a pácolás, sem a marinád nem tud segíteni, ha a belső hőmérséklete jóval meghaladta a 74°C-ot. Ezért mindig legyen kéznél egy húshőmérő. Ez az egyik legjobb és legegyszerűbben használható eszköz a konyhában. Amikor úgy érzed, hogy a csirke már majdnem elkészült, mérd meg a hőmérsékletét. Ha 5-10°C-kal alacsonyabb, mint a célhőmérséklet (ami általában a fentebb említett 74°C), vedd le a tűzről, és hagyd pihenni 5-10 percig. A belső hőmérséklet ez idő alatt tovább emelkedik, így a végeredmény egy tökéletesen elkészült csirkemell lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.