A globális felmelegedés következtében a bolygónk átlaghőmérséklete évről-évre fokozatosan emelkedik. A klímaváltozásnak számos negatív ökológiai következménye van: folyamatosan csökken az élővilág sokszínűsége, emelkedik a tengerszint és jelentősen romlik a mezőgazdasági területek használhatósága is. A tudósok szerint ez hatással lesz arra is, hogy bizonyos élelmiszerek pár éven belül eltűnnek a boltok polcairól – vagy olyan magas áron lesznek elérhetőek, hogy átkerülnek a luxuscikkek közé. Az éghajlatváltozás következtében kialakuló szélsőséges időjárás tönkreteheti azokat a területeket, amelyek bizonyos alapvető élelmiszerek termesztéséhez szükséges körülményekkel rendelkeznek.
A világ egyik legnépszerűbb és sokak számára nélkülözhetetlen mindennapi itala a tudósok szerint komoly veszélyben van a klímaváltozás miatt. Az időjárási viszonyok nagyban befolyásolják a kávétermesztést, ugyanis a magas hőmérséklet és a kiszámíthatatlan csapadékmennyiség rendkívül rossz hatással van a kávécserjékre. Kolumbia és Brazília a kávétermesztés legmeghatározóbb országai közé tartoznak – ezeken a területeken egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási viszontagságok és az aszályok, amelyek jelentős mértékben rontják a termés minőségét. Latin-Amerikában a kávénövényeket egy „levélrozsda” nevű, pusztító hatású gomba támadta meg, amely vasszínű spórákkal borítja be a leveleket, így leállítja a kávécserjékben zajló fotoszintézist.
A levélrozsda 2012 és 2017 között több mint 2,5 milliárd eurós kárt és elmaradt hasznot okozott, és hatására közel 2 millió gazda kényszerült arra, hogy végleg elhagyja a földjét. Afrikában is hasonlóan elkeserítő a helyzet: az előrejelzések szerint 2080-ra 65%-kal csökkenhet a kávé termesztésére alkalmas területek száma.
A világ egyik legnépszerűbb gyümölcse, a kálium kiváló forrása szintén veszélyben van a tudósok szerint. A banán trópusi környezetben fejlődik, a globális felmelegedés következtében azonban több település is teljesen alkalmatlanná válhat a banán termesztésére. Ennek az is az oka, hogy ezeken a területeken a termesztőknek jelentős vízhiányokkal kell számolniuk, ami szintén negatívan hat a banántermesztésre. A vízhiány és az emelkedő hőmérséklet miatt egyre jobban terjed egy különösen veszélyes gombafertőzés is – a Tropical Race 4 nevű kór – amely a banánok kiszáradás miatti pusztulását okozza.
A kutatók igyekeznek mindent megtenni, hogy kifejlesszék a legellenállóbb banánfajtákat, de egyelőre kiszámíthatatlan, hogy milyen eredmények várhatók. Sajnos elképzelhető, hogy a banán hamarosan eltűnik a boltok polcairól.
A globális hőmérséklet változásai hatására a kávébab mellett a kakaóbab is termésválsággal nézhet szembe az előrejelzések szerint. A kakaóbab virágzásához a növénynek nagyon speciális környezetre van szüksége és csak az Egyenlítőtől 20 fokkal északra és délre eső településeken képes növekedni. Magas páratartalmat, egyenletes hőmérsékletet, nitrogénben gazdag talajt, bőséges csapadékot igényel – és ezek a feltételek szinte csak az esőerdőben találhatók meg. Az éghajlatváltozással foglalkozó szakemberek szerint a kakaótermelő területeken 2050-ig 2,1 Celsius-fokos hőmérséklet-emelkedés várható, amelynek hatására a termőterületek vészesen fogynak majd.
Amennyiben a kakaóbab termesztéséhez szükséges feltételek nem tudnak teljesülni, a csokoládé szintén eltűnhet a boltok polcairól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.