A krumpli világszerte alapélelmiszernek számít, amelyet a levesektől kezdve a köretekig felhasználhatunk. Olcsón termeszthető, tápláló, és hosszú ideig, 3–6 hónapig, vagy akár még ennél hosszabb ideig is eltartható, a fajtájától és persze a megfelelő tárolási körülményektől függően.
A burgonyát hagyományosan ősszel termesztették vagy vásárolták, majd gyökérvermekben tárolták a téli ételekhez. A gyökérverem egy föld alatti tárolóhely, amely védve van a fagyos hőmérséklettől, de hűvös és nedves körülményeket biztosít a krumplinak, répának stb.
A legtöbben már nem rendelkezünk gyökérveremmel, de a modern otthonokban is alkalmazhatjuk a tárolás hasonló elveit télen. A burgonya meghálálja, ha pincében vagy otthonod hűvös részén tárolod: a 7–10 °C a legideálisabb. Ha a hőmérséklet túl alacsony, a burgonyákban lévő keményítő cukorrá alakul, és a gumók besötétednek. A magasabb hőmérsékleten a krumpli kicsírázik. A burgonya hűvösen tartása lelassítja a csírázási folyamatot, de apró hajtások megjelenhetnek rajta. A burgonya ekkor is biztonságosan fogyasztható, egyszerűen távolítsd el róla a csírahajtásokat a főzés előtt.
Akár saját magad termeszted a krumplit, akár a helyi termelői piacon szerzed be, válassz olyan fajtákat, amelyek jól bírják a tárolást. Ajánlott fajták közé tartozik például a Kennebec, Yukon Gold, Red Chieftain, Burbank Russet és a German Butterball. Más burgonyafajták nem biztos, hogy egész télen elállnak, de a legtöbb krumplifajta megfelelő tárolási körülmények között legalább egy-két hónapig friss marad.
Nem tudni, a krumplit hogy tárolták, amire a szupermarket polcaira kerül. Ennek ellenére a boltban vásárolt burgonyát is frissen tarthatod néhány hónapig. Fontos, hogy vedd ki a műanyag tasakból.
Rendszerezd a burgonyát fajtánk szerint. Mivel egyes fajták hosszabb ideig elállnak, mint mások, a rendszerezés megkönnyíti, hogy előbb a gyorsabban romló fajtákat használd el.
Miközben szelektálod a burgonyát, alaposan nézd át azokat, és válogasd ki közülük, amelyeken zúzódások vagy egyéb sérülések vannak. A törött héjú, repedezett vagy puha foltos gumókat azonnal használd fel. A zöld burgonyákat dobd ki, mivel ezek keserű ízűek, és nagy mennyiségben fogyasztva betegséget is okozhatnak.
A fény hatására klorofill kerül a gumó felszínére, ami zöld elszíneződést okoz, és solanint képez. Amíg a klorofill zölddé változtatja a gumót, a solanin keserű ízt ad neki, és nagy mennyiségben fogyasztva betegséget is okozhat.
Fontos, hogy a burgonyát olyan helyre tedd, ahol jó a légáramlás, hogy oxigént használhassanak fel és szén-dioxidot adhassanak le tárolás közben. Egy kis ventilátor is segíthet, ha nincs természetes légmozgás a tárolóhelyen.
A burgonya 80 százaléka víz, ezért nedves helyen kell tárolni, hogy ne száradjon ki. Az ideális páratartalom 95 százalékos, de ez általában nem valósítható meg otthon, de párásító használatával növelheted a páratartalmat.
A burgonya ideális tárolási helye a fűtetlen pince, a szabad (de nem fagyos) levegő, a fészer, a padlás vagy a garázs.
Tárold a burgonyát sötét helyen, fedett dobozokban vagy tárolókban, amelyeken van néhány szellőzőnyílás. Mielőtt becsomagolod, ne mosd meg, mert a nedvesség penészedést okozhat, és csökkentheti az eltarthatóságot. Fontos, hogy a burgonyát külön tárold a hagymától, banántól és egyéb gyümölcsöktől. Ezek etilén gázt bocsátanak ki, ami korai csírázást okozhat a burgonyánál.
Néhány hetente nézz bele dobozokba, és a romlásnak indult krumplit dobd ki, hogy ne fertőzze meg a többit is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.