A fenyőfa tűlevelei nemcsak illatosak, hanem ehetők is, ezen kívül mesés balzsamokat és krémeket is készíthetünk belőlük.
A tűlevelek vitaminokban, különösen C-vitaminban gazdagok, kellemes ízűek, és nagyon egyszerű a gyűjtésük. A karácsonyfaként árusított fenyők fogyasztásakor azért legyünk elővigyázatosak, mert előfordulhat, hogy az ültetvényeken kemikáliákkal kezelik a fákat.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy melyik fenyő ehető, ugyanis a számos örökzöld növény között bizony találhatunk néhány mérgezőt is, mint például a tiszafa. A lucfenyő, az erdei fenyő, a jegenyefenyő, a vörösfenyő és az ezüstfenyő hajtásai azonban biztonsággal fogyaszthatóak. A népi gyógyászat a fenyő levelét és zsenge hajtását - tévesen fenyőrügynek is nevezi a köznyelv - használja légcsőhurut, máj-, tüdő- és idegbetegségek, láz, vizenyő, csúz és vérzések esetén. Vértisztító és sebgyógyító hatása is van. A vörösfenyő terpentinolajából fertőzést gátló sebkenőcs is készülhet.
A fenyőújításból, azaz a zsenge tavaszi fenyőhajtásokból készített szirupot asztma és meghűléses betegségek esetén fellépő légúti panaszok kezelésére használjuk. Ehhez rétegezzünk friss hajtást és cukrot egy befőttesüvegbe, hagyjuk állni legalább hat hétig, majd szűrjük le. De nem csak a fiatal hajtásból, hanem a tűlevelekből és a lucfenyő tobozrügyből is ugyanezzel a módszerrel készíthetünk szirupot, mint ahogy, ha a fenyő tűleveleket mézben áztatjuk, és ezt kanalazzuk, azzal is sokat teszünk az egészségünkért, ráadásul varázslatos ízt varázsolhatunk vele a teáknak és desszerteknek. Ehhez legalább 1-2 hétig hagyjuk a mézben a tűleveleket, mielőtt leszűrjük, de 4-6 hét az ideális áztatási idő.
A karácsonyfa elterjedése előtt télen fenyőgallyakat vittek a lakásba, amely a levegő tisztítását, illatosítását szolgálta. A fenyő illóolajának erőteljes fertőtlenítő hatása van, így érdemes ezt kihasználnunk. Ehhez permetet is készíthetünk, ha a tűlevelek alkoholos kivonatát vízzel hígítjuk, s ezt egy szórófejes flakonba töltjük, majd befújjuk vele a szobát. Különösen akkor ajánlott, ha fertőző beteg van a családban, azonban a betegre, illetve az ágyára ne fújjunk a permetből. Reumára pedig a tűfürdő javasolt, ehhez a tűlevelek alkoholos kivonatát, illetve magukat a tűleveleket is a fürdővízbe tehetjük.
A zsenge hajtásokban jelen lévő terpentin kiválóan tisztítja a nyirokrendszert és az ereket is, így a szirup rendszeres fogyasztásával könnyebbé válik a nyirokkeringés. Javítja a vérkeringést, s az egész szervezetre serkentőleg hat, megakadályozza az érfali lerakódásokat. Panaszok esetén érdemes minden nap egy evőkanálnyi szirupot megenni.
A fenyőlevelek, főleg a zsenge hajtások C-vitamin-tartalma igen magas, ezt könnyen ellenőrizhetjük, ha megkóstolunk egyet, érezni fogjuk a jellegzetesen kellemes savanyú ízt. Ezenkívül tartalmaz B2- és K-vitamint, karotinoidokat és ásványi anyagokat. Még túlélő praktikákat bemutató könyvek is szót ejtenek róla, hogy tűleveleiből magas tápértékű folyadék főzhető, valamint magvai nyersen és sütve is fogyaszthatóak. Az olasz konyha kedvelt alapanyaga a fenyőmag, melynek íze a földimogyoróra emlékeztet, s például a klasszikus pesto szószban is megtalálható.
Bár a jellegzetes fenyőillat elsősorban a fenyőgyantának köszönhető, olaja is nagyon kellemes illatú és hatékony gyógymód. A fenyő tűleveleket vágjuk apróra, öntsük fel hidegen sajtolt szezám vagy olívaolajjal, hogy jól ellepje. 4-6 hétig hagyjuk ázni, közben gyakran mozgassuk meg az üveg tartalmát, végül szűrjük le. Az így készült olajat felhasználhatjuk konyhai célokra, például salátaöntethez, zöldségek, húsok sütéséhez. Önthetünk belőle a fürdővízbe is, reumatikus panaszok, köszvény, erős izzadás esetén. Vérző fogínyre öblögetőként használhatjuk, aranyérre pedig zsíros krémbe keverve. Erős fertőtlenítő hatása miatt gennyes pattanásokra, kelésekre és sebekre is kiválóan alkalmazható.
A fenyőolajat használhatjuk testápoló olajként, bőrfeszesítő arcápolóként, masszázsolajként, krémek, balzsamok és más kozmetikumok alapanyagaként is.
Ha tehetjük, látogassunk el időnként egy fenyvesbe, és amíg a tűlevelek között átszűrődő, sejtelmes fényben gyönyörködünk, idegrendszerünk megnyugszik, tüdőnk pedig jólesően felfrissül, megtisztul, a páratlanul tiszta, gyógyító levegőnek köszönhetően.
A kedvenc linzer vagy édes és sós aprósütemény receptünket is felturbózhatjuk, ha egy kevés apróra vágott fenyő tűlevelet adunk hozzá. Ebben az esetben friss tűlevelek használjunk, ne szárítottat. Édes süteményekben jól illik mellé a reszelt narancshéj vagy citromhéj, sós süteményekben pedig kiegészíthetjük apróra vágott rozmaringgal.
Sütemények, desszertek díszítésére
használhatunk mutatós és ízletes szórócukrot.
A tűleveleket kristálycukorral keverjük egyneművé konyhai aprítóban. A fenyős cukrot terítsük szét vékony rétegben egy sütőpapírral bélelt tálcán, és szobahőmérsékleten hagyjuk megszáradni, mielőtt jól záródó üvegbe tesszük. Ugyanígy készíthetünk fenyősót is, melynek segítségével a legegyszerűbb sült hús, rizs vagy burgonya is ünnepivé válik.
A tűlevelekből érdemes teát is készíteni. Ehhez 1 teáskanálnyi szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig lefedve állni hagyjuk, leszűrjük. Ezt a mennyiséget naponta kétszer fogyaszthatjuk. Külsőleg borogatás vagy ecsetelő készítéséhez kétszeres mennyiségű szárítmányt használjunk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.