Ezek a legszokatlanabb karácsonyi szokások a világ körül

karácsonyi hagyományok, karácsonyi szokások, karácsony a világ körül
Shutterstock/FamVeld -
karácsony 2024 karácsony szokások hagyományok nagyvilág
A karácsonyt világszerte sokféle módon ünneplik, és minden ország más és más hagyományokkal gazdagítja az ünnepi időszakot. A karácsonyi szokások igen változatosak, és gyakran éppen ezek teszik igazán különlegessé az ünnepeket.

A karácsonyhoz számos szokás tartozik, amelyek családonként is eltérhetnek, nem beszélve a különböző országok karácsonyi hagyományairól. Ha más népeket nézünk, a magyar karácsonyi szokások – legyen szó díszítésről, étkezésről vagy ajándékozásról – viszonylag visszafogottak. De amíg nálunk sokszor a legapróbb részleteken vitatkozunk, például, hogy mikor díszítsük fel a karácsonyfát, más kultúrákban nem pazarolják az időt ilyen dolgokra. Cipőket dobálnak, takarítóeszközöket rejtegetnek, vagy éppen bizarr ételeket fogyasztanak. A világ tele van olyan karácsonyi hagyományokkal, amelyek nekünk talán furcsának tűnhetnek, de mindegyikük elengedhetetlen része a helyi karácsonyi szokásoknak. Íme egy válogatás a világ legfurcsább és legkülönlegesebb karácsonyi népszokásaiból.

karácsonyi hagyományok, karácsonyi szokások, karácsony a világ körül
A karácsonyi szokások közül az egyik legnépszerűbb Katalóniában a Tio de Nadal, ami egy kis farönkből készült lény.
Forrás: Shutterstock/BearFotos

A legkülönösebb karácsonyi szokások a világban

Kakiló rönkök: Katalónia

Katalóniában több furcsa hagyomány is létezik, ezek közül az egyik a caga tio, vagyis a „székletet ürítő rönk”. Karácsony előtt két héttel egy mosolygós lényt készítenek egy kis farönkből (Tio de Nadal), amelyet az étkezőasztalra helyeznek. A rönköt minden nap meg kell etetni gyümölcsökkel, dióval és édességekkel, majd szenteste botokkal kell ütni, verni, hogy „kikakilja” a gyerekek ajándékait. Egy másik, szintén széklet témájú katalán hagyomány a caganer, egy kis székelő figura, amely hagyományosan a betlehemekben jelenik meg. 

Az utóbbi években a boltban és a karácsonyi vásárokon kapható caganerek szinte bármilyen híresség alakját ölthetik.

A Krampusz: Németország és Ausztria

A német karácsonyi szokások, azon belül is az osztrák-bajor alpin folklórban a Krampusz a Télapó félelmetes barátja, egy ördögi lény, aki a rossz gyerekeket bünteti az ünnepi időszakban. A mitikus félelmetes lény szőrös, patás és hatalmas szarvakkal rendelkezik, és minden évben december 5-én ünneplik több városban Németországban és Ausztriában a Krampusnacht nevű fesztiválon. Az eseményhez gyakran felvonulás is tartozik, ahol százak öltöznek be Krampusznak, és üldözik egymást az utcákon.

Rántott csirke: Japán  

Bár a karácsony nem nemzeti ünnep Japánban, ez nem akadályozza meg, hogy sokan ünnepeljék. A karácsonyi hagyományok közül náluk a Télapónak, vagy ahogy ott nevezik, Santa Kurohsu szeme van a tarkóján, hogy a háta mögé is elláthasson és szemmel tarthassa a rossz gyerekeket.  A japán karácsonyi torta pedig általában piskótából, tejszínhabból és eperből készül. A karácsonyi étkezések egyik sajátos változata, hogy sok japán ember a KFC éttermeibe látogat karácsony környékén, és a december 25-ét megelőző hét állítólag az étteremlánc legnyereségesebb időszaka Japánban.

Cipődobálás: Csehország  

Karácsony környékén a cseh nők egy ügyes trükkel próbálják megjósolni a következő év szerelmi életét. A hajadon nők háttal állnak a bejárati ajtónak, és cipőket dobálnak a válluk fölött. Ha egy hölgy eldobott cipője úgy landol, hogy az cipő orra az ajtó felé mutat, akkor nagy valószínűséggel az illetőnek küszöbön áll az esküvője, férjhez mehet a következő 12 hónapban.

Bálna bőr vacsorára: Grönland  

Ha úgy gondolod, hogy a kelbimbó nem éppen a legfinomabb étel, ami felkerülhet az ünnepi asztalra, próbáld ki Grönland egyik karácsonyi különlegességét. A mattak (nyers bálna bőr, zsírral)  az egyik ilyen étel. A másik bizarr karácsonyi szokások pedig a kiviak, ami egy olyan étel, amelynél egy apró madarat, az aukot fóka bőrébe csomagolják, több hónapra eltemetik, majd miután lebomlott, megeszik.

Seprűk elrejtése: Norvégia  

Norvégiában úgy tartják, hogy szenteste egybeesik a gonosz szellemek és boszorkányok megérkezésével. Ezért a családok védekezésképpen elrejtik minden seprűjüket és felmosórongyaikat, mielőtt lefeküdnének aludni.

Pudingdobálás: Szlovákia  

Szlovákiában karácsonyi vacsorán hagyomány, hogy a család legidősebb tagja a pudingból (ami általában tejből, kenyérből, mákból és valami édesből készül) dob a mennyezetre. Az, hogy mennyi ragad fel, megmutatja, hogy milyen szerencse vár a család tagjaira az elkövetkező évben.

Mangófák: India  

Bár India lakosságának csupán 2,3%-a keresztény, ez még így is körülbelül 25 millió embert jelent. Az indiai karácsonyi szokások között a karácsonyt éjféli misével és ajándékozással ünneplik, de mivel nincs fenyőfa vagy lucfenyő, helyette banán- és mangófákat díszítenek fel.

Jule kecskék: Skandinávia  

A hagyományos skandináv karácsonyi szimbólum, a Jule-kecske (Yule Goat/Julbock), egy szellemként jelent meg az ünnepi időszak előtt, hogy biztosítsa, hogy az ünneplés megfelelően történjen. A későbbi évszázadokban a kecske ajándékozó szerepet kapott, mielőtt végül a Mikulás váltotta fel. Manapság a szalmából készült kis kecskék népszerű karácsonyfadíszek Skandináviában, amelyek a megújulást és a termékenységet szimbolizálják.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.