7 dolog, amit nem vagy köteles kifizetni, ha albérletben élsz

Happy,Young,Woman,Signing,Mortgage,And,Receiving,And,Receiving,Keys
Shutterstock/Copyright (c) 2024 Ushuaia studio/Shutterstock. No use without permission. - Ushuaia studio
lakás költségek albérlet
Az albérlet mindig is kompromisszumokkal járt mind a bérlői, mind a tulajdonosi oldalról. Vannak dolgok, amikhez azonban ragaszkodnod kell, ha lakást bérelsz.

A saját lakás vásárálása egy nehezen megvalósítható álom, ezt támasztja alá egy friss kutatás is, amely szerint a magyar lakosság egyötöde albérletben él. Ez pedig kompromisszumokkal jár, de nemcsak a bérlő, hanem a tulajdonos részéről is. Gyakran nehéz megítélni, hogy a tulajdonos mikor jár el jogosan, és mikor próbál csupán anyagi előnyt kovácsolni a helyzetből.

lakás, albérlet, költségek
Az albérlet olykor áldás, olykor átok. 
Forrás: Shutterstock

Mutatunk 7 dolgot, amit igazságtalanul számoltat el rajtad az albérleted tulajdonosa! 

1. Közös költség teljes összegét

Amennyiben a közös költségbe beletartozik például a postaládák karbantartása, vagy maga az épület karbantartása, bérlőként nem vagy köteles kifizetni a közös költség teljes összegét. Ilyen esetekben javasolt megbeszélni a tulajdonossal, hogy a teljes összeg hány százalékát teszik ki ezek a munkálatok és a fennmaradó összeget fizetni. 

2. A központi berendezések üzemkész állapotának fenntartását

Mire gondolunk itt? Például a víz-, gáz-, csatornavezetékek, a fűtést és meleg vizet szolgáltató berendezés, a szellőztető berendezés, a lift, illetve a háziszemét gyűjtésére használt berendezés megfelelő állapotáról való gondoskodás, és annak költségeinek megtérítése nem az albérlő kötelessége. 

3. A lakás berendezéseinek üzemkész állapotának fenntartását

Itt gondolunk például a hűtőre, mosógépre, bojlerre, konvektorra vagy főzőlapra.

 Ha kibérelsz egy lakást, a szerződés aláírása előtt mindenképp ellenőrizd, hogy minden gép megfelelően működik-e.

Viszont, ha a bérlést követően nem rendeltetésszerűen használod a gépeket és ezért azok elromlanak, köteles vagy fizetni a javítás, vagy éppen a csere költségeit. 

4. Olyan felújításokat a lakásban, amik növelik az értékét

Azokat a munkálatokat, amiknek következtében az ingatlan értéke növekszik, a tulajdonosnak kell kifizetnie. Ilyen például, ha a villanyvezetékeket szeretné korszerűsíteni és kicserélni. 

Abban az esetben viszont, ha összekoszolod a falat, akkor bérlőként köteles vagy fizetni a festés költségeit. 

5. Csengő és kaputelefon üzemkész állapotát

Sokak számára kérdőjel, hogy a kapucsengő meghibásodásakor ki köteles fizetni: ha helyes használat közben hibásodik meg, ez esetben is a tulajdonos köteles kifizetni a javítást, vagy ha a közös költség tartalmazza a ház körüli meghibásodások javítását, akkor abból az összegből köteles finanszírozni. 

6. Beázást, ha eltörik, megreped a falban lévő cső

Ha elfelejted elzárni a csapot és ennek következtében beázás keletkezik, akkor egyértelmű, hogy az okozott károkat neked kell fizetned. 

Abban az esetben viszont, ha önhibádon kívül ázik be a lakás, például eltörik egy cső, vagy a felső szomszéd áztat el, a tulaj feladata megoldani a problémát. 

7. A munkálatok összegének megelőlegezését

Ha valami meghibásodik, köteles vagy azonnal jelenteni a tulajdonosnak, különben a késedelemből eredő kár téged fog terhelni. Ha viszont időben szóltál, a tulajdonost terheli a javítás költsége, amit nem vagy köteles megelőlegezni számára. 

 

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.