Függönymosás: milyen gyakran érdemes kitisztítani?

függöny mosás, függöny tisztítása
Shutterstock/VH-studio -
takarítás háztartási tippek függöny tisztítás mosás
A függönyök gyakran kimaradnak a takarítási rutinunkból, pedig nem lenne szabad elhanyagolnunk. Azonban ha nem megfelelő módon végezzük el a függönymosást, könnyen tönkretehetjük őket. Íme, amit tudnod érdemes a különböző típusú függönyök tisztításáról és a legjobb módszerekről.

A megfelelő függönyök kiegészíthetik a szoba dizájnját, biztosíthatják a privát szférát és a szigetelést, valamint szűrhetik vagy blokkolhatják a napfényt. A koszos függöny azonban egészségtelen környezetet teremt, és rendezetlennek, elhanyagoltnak tűnhet tőle a lakás. Ezért fontos, hogy rendszeresen tisztítsuk a függönyeinket, de vajon milyen gyakran kellene elvégezni a függönymosást, hogy megőrizzük otthonunk frissességét és tisztaságát?

A függönymosás gyakran kimarad a takarítási rutinból.
A függönymosás között használjunk a tisztításához gőztisztítót.
Forrás: Shutterstock/SeventyFour

Milyen gyakran érdemes elvégezni a függönymosást?

A függönyök tisztításának gyakorisága számos tényezőtől függ, ilyen tényező például a lakóhelyünk és az otthonunk porosodásának mértéke is. Allergiások számára érdemes két hónaponként porszívózni vagy kimosni a függönyöket, hogy alacsonyan tartsuk a por szintjét. Ha házi kedvencünk van, három-négy havonta tisztítsuk meg a függönyöket, hogy elkerüljük a szőr felhalmozódását. Ha nincsenek házi kedvenceink, vagy otthonunk nem túl poros, havonta egyszer-kétszer javasolt a függönyök gőztisztítása. Továbbá érdemes havonta egyszer-kétszer kiporszívózni is a függönyöket. Ha pedig gépben vagy kádban szeretnénk kimosni őket, 8-12 hetente ajánlott a tisztítást.

Függönytisztítási módszerek

A függönyök különféle anyagokból készülhetnek, mint például poliészter, bársony, gyapjú, vászon és selyem. A helyes tisztítási módszer attól függ, hogy milyen anyagból készült a függöny. 

Egyes anyagok speciális gondoskodást igényelnek, mint például a vegytisztítás, míg más anyagok tartósabbak, és kézzel is moshatók. 

Az anyag típusa mellett a foltok vagy a szennyeződések mértékét is figyelembe kell venni. És mindig fontos, hogy a tisztítás előtt ellenőrizzük a kezelési címkét.  Íme néhány tisztítási módszer, amit érdemes mérlegelni:

  • Gőzölés

Az egyik legjobb módszer a függönyök tisztítására, ha rendszeresen gőzölőt használunk. A gőztisztító hatékonyan felfrissíti a textíliákat, eltávolíthatja a port, baktériumokat és kellemetlen szagokat, de nem helyettesíti a teljes mosást. Elkerülhető a függöny mosásának macerás lépései: nem kell leszedni őket, kimosni, megvárni a száradást, majd újra felakasztani. A gőztisztítóval meghosszabbítható a mosások közötti idő, de nem helyettesíti a mosást. Csak felfrissíti a függönyöket. A függönyök mélyebb tisztításához időnként szükség van mosásra is, különösen, ha makacs szennyeződések találhatók rajtuk.

  • Porszívózás

A függönyök rendszeres porszívózása segíthet csökkenteni a por felhalmozódását. Ez a módszer a legtöbb függönytípusra alkalmazható, de különös figyelmet kell fordítani a finomabb szövetek porszívózására, például a selyem esetében.

  • Függöny mosása mosógépben

Ha szövet függönyeink vannak, azok általában hideg vízben, kímélő programon moshatók. A sötétítő függönyöket ne tegyük szárítógépbe, inkább hagyjuk, hogy a levegőn száradjanak. 

A kímélő mosás előtt a gyűrűket és kampókat is el kell távolítani.

  • Kézi mosás

Ha a függönyünk bonyolult hímzéssel díszített, vagy ha nem szeretnénk kockáztatni a gépi mosást, akkor érdemes kézi mosást választani. Töltsük meg a fürdőkádat meleg vízzel és mosószerrel, majd hagyjuk, hogy a függönyök egy ideig ázzanak, mielőtt kiöblítenénk és megszárítanánk őket.

  • Vegytisztítás

Ha az utasítások azt javasolják, a függönyöket vegytisztítással tisztítsuk. Sok esetben a kézi mosás vagy a gépi kímélő program is elegendő, de ha különösen aggódunk a függönyök állapota miatt, érdemes a biztonságos megoldást választani.

  • Nylon függöny mosása

Ha műanyag függönyeink vannak, azokat kézzel is tisztíthatjuk. A műanyag függönyök könnyebbek abban a szempontból, hogy egyszerűen beáztathatjuk őket a fürdőkádban vagy egy nagy műanyag tálban, víz és 1-2 csésze ecet keverékével, majd tisztítókefével átdörzsölhetjük őket. Ráadásul jobban ellenállnak a durvább tisztítószereknek, például a hipóval szemben. A műanyag függönyök általában mosógépben is moshatók, hacsak az utasítások mást nem írnak. 

Tipp: Ha mosógépet használunk, tegyünk bele néhány törölközőt is, hogy súrlódást biztosítsanak és segítsenek eltávolítani a szennyeződéseket.

  • Függöny fehérítés

A függöny fehérítésekor fontos, hogy csak olyan anyagokat használjunk, amelyek nem károsítják a szövetet. Ha fehér függönyt szeretnénk frissen tartani, a hideg vízben oldható oxigén alapú fehérítőszer a legjobb választás, és lehetőleg kerüljük a klóros fehérítőket, mert az károsíthatja a szálakat és színelváltozást okozhat. A fehérítő használata előtt mindig ellenőrizzük a függöny címkéjét, és ha nem ajánlott, inkább válasszunk kíméletesebb megoldásokat.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.