A leghíresebb női serpa, akiért eljött a jeti, de legyőzte

serpa, mount everest
Getty Images - Royal Geographical Society
dokumentumfilm hegymászó serpa
A nepáli hamupipőke története, aki saját rekordjait újra meg újra megdöntötte. Már tízszer járt A Mount Everest tetején, legutoljára egy bántalmazó házasság traumája után érezte úgy hogy, az élete múlik ezen a csúcstámadáson. Mára a hegymászónő a leghíresebb serpa lett a világon.

A hegymászó szó hallatán elsősorban férfiakra gondolunk, pedig bőven akadnak nők is a hegyek tetején. Lhakpa Sherpa a teljes kilátástalanságból érkezve tízszer fordult meg a Mount Everesten, a róla készített dokumentumfilmben azonban nem is annyira a hegymászáson és a rekordjain van a hangsúly, hanem azon, milyen párkapcsolati pokolban szenvedett két serpa expedíció közt.

Lhakpa Sherpa, serpa, hegymászó
Lhakpa Sherpa az egyik leghíresebb női serpa a világon. 
Forrás: Getty Images

Serpa: a hegymászók segítője

A serpákról az a kép él az emberek fejében, hogy szívós, hegyi emberek, akik a Himalájába érkező expedíciókat segítik, elsősorban a cipekedésben, teherhordásban. A valóság viszont egy kicsit más. 

A Nepálban, Kínában, Tibetben és Bhutánban élő 150 ezer serpa alapvetően állattenyésztésből él: jakot, szarvasmarhát tartanak, és növényeket termesztenek. 

Valóban vannak köztük, akik a hegymászóknak dolgoznak, ugyanis minden adottságuk megvan ehhez: falvaik 3-4000 méter magasságban találhatók, a nagy hegyek völgyeiben, hozzá vannak tehát szokva a magaslati körülményekhez és a hideghez.

A serpa szó jelentése keleti, és egyben vezetéknévként is hazsnálják. A szót akkor ismerte meg az egész világ, amikor 1953. május 29-én az új-zélandi Edmund Hillary és segítője, a nepáli Tendzing Norgaj a világon elsőként megmászták a Mount Everestet.

A serpák tibeti buddhisták, de hitük keveredik a sámánizmussal. Számtalan istenségük és démonjuk van, amik a hegyekben, barlangokban és az erdőben élnek. A legnagyobb hegyeket szinte istenként imádják, a Mount Everestet például ők Csomolungmának hívják, ami azt jelenti: „a világ anyja”.

Lhakpa Sherpa a világhírű hegymászónő

Lhakpa Sherpa: Az Everest királynője címmel nemrég került fel a Netflix kínálatába az a dokumentumfilm, amely az idén 51 éves nepáli nő hegymászó-teljesítményét és életét mutatja be. Lhakpa a hegy közelében nevelkedett és hiába igyekeztek elriasztani attól,- édesanyja azt mondogatta neki, hogy a túloldalán él a jeti és majd elviszi, - mégis mindig hatalmas vonzást érzett felé. 

A túl magas és felettébb akaratos Lhakpát nem házasították ki a nepáli szokás szerint korán, mert anyja úgy érezte, az öntörvényű lányt nem lehet férjhez adni.

 Lhakpa iskolába sem járhatott, csak a fiútestvérek kiváltásga volt a tanulás.

A serpa a mai napig írástudatlan.

Meglehetősen sokat elmond a nepáli nők helyzetéről, hogy Lhakpának fiúnak kellett hazudnia magát ahhoz, hogy első munkáját megkapja, így nyílt lehetősége arra, hogy mindössze tizenöt évesen serpának álljon mázsás súlyokat cipelve a meredek lejtőkön. Ehhez az kellett, hogy rövidre nyírja a haját és fiúnak öltözzön, ám erőnlétével és kitartásával hamar elérte azt a szintet, hogy ne a neme, hanem a teljesítménye által ítéljék meg.

Megjelent az életében a jeti 

Lhakpa a sikerei csúcsán egy teljesen más életet is építhetett volna, sőt, még egy kis teázót is nyitott abban az időben. Azonban egy váratlan szerelem érkezett az életébe Gheorghe Dijmărescu személyében. A román származású amerikai hegymászóval 2000-ben ismerkedtek meg Katmanduban, Nepálban, és 2002-ben kötöttek házasságot. 2007-ig Lhakpa hatszor, míg férje kilencszer mászta meg a Mount Everestet. Ebből öt alkalommal együtt érték el a Csomolungma csúcsát. Ez így elmondva egy szenzációs történet legfényesebb lapjait idézi fel, ám a könyv nagy része sajnos sötét fejezetekből áll. Az ok, amiért Dijmărescuról mégsem szólnak cikkek százai csodálatos teljesítményeiről, a nehéz természete és a botrányok sorozata, amelyek hozzá kapcsolódnak. 

A román jetinek nem tudjuk, hogy szőrös-e a talpa, de az biztos, hogy nagy tenyere és kemény ökle van. 

Meglehetősen sokszor használta. Leütött ő akárkit, férfiakat és nőket is, de ha úgy jött ki a lépés, akár a saját lányát is. Lhakpát connecticuti világukban rendszeresen megalázta, értéktelennek nevezte, a nő pedig sokáig el is hitte, hogy hiányos angoltudással, írástudatlanul semmit sem ér férje nélkül. 

A férfi terrorjának egyik legszomorúbb, egyben legszemléletesebb példája az volt, amikor egy vita hevében felkapta a nőt, kirángatta az udvarra, és a szemetesbe dobva őt azt ordította, hogy oda való.

Lhakpa úgy érezte, megrekedtek, ezért is szeretett volna ötvenhez közel egy újabb visszatéréssel, egy Everest-mászással példát mutatni a gyerekeinek arra, hogy bármi sikerülhet, ha az ember nagyon akarja. Erről a vállalásról mesél a róla és a lányairól szóló dokumentumfilm. 

A hátán hozta le a serpa az Everestről a hegymászót: meg sem köszönte nekiMegtörtént esetek, amelyekből kasszasiker lett - Öt film, ami megrázta a fél világot16 hegymászó halt meg az idei szezonban ugyanott, ahol Suhajda Szilárd eltűnt

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.