Sokkoló hír a föld felé száguldó aszteroidáról: jóval nagyobb, mint hittük

Amikor az első hírek kiszivárogtak arról, hogy a végtelen világűrben épp a mi bolygónk keresztezi útját egy kisbolygónak, az egész tudományos világ felkapta a fejét. Talán elkerüli a Földünket, azonban az aszteroida tartogat még kellemetlen meglepetéseket. Vajon mi derült ki róla?
Még 2024 decemberében fedezték fel a NASA kutatói 2024 YR4 névre keresztelt aszteroidát, ami a veszélyességi Torino skála 3. kategóriájába esett. Ez azt jelenti, hogy érdemes figyelemmel követni, ugyanis a becsapódás esélye egy ideig a 20%-ot is elérte.
Ha rossz helyre csapódik be, egy kisebb város teljes lakosságát képes lenne kiirtani egy szempillantás alatt.
Jelenleg úgy állnak a dolgok, hogy Földünket elkerüli, azonban a Holdnak egyelőre még nem érdemes lemondani az életbiztosítását, ugyanis 2% körül van az esélye, hogy csinos kis krátert csinál rajta az aszteroida. Utóbbit a James Webb űrteleszkóp mérései is megerősítették, egy nem túl megnyugtató információval egyetemben.
Ellentétben a legtöbb teleszkóppal, a James Webb űrtávcső képes az égitestek által kibocsátott infravörös hőt is érzékelni. Ez azért fontos, mert így pontos képet ad az űrbéli objektumok mozgásáról. Március 26-án mintegy öt órán keresztül figyelték és megállapították, hogy mintegy 20 percenként megfordul a tengelye körül, az infravörös sugárzás alapján pedig nem szemcsés, hanem nagyobb sziklákból áll a felülete.
Szintén érdekes, ám kevésbé megnyugtató információ róla, hogy a korábbi mérésekkel ellentétben nem 40, hanem 60 méter az átmérője.
Ez egy 15 emeletes panelnak felel meg, ami nem kis pusztítást képes végezni. Várhatóan 2032-ben keresztezi a bolygónk útját, csakhogy addig még hét év van, tehát bőven megvan az esélye, hogy további, nem túl megnyugtató hírek derüljenek ki róla.
Noha földi aszteroidabecsapódás esélye elenyészően alacsony, a Holdról már nem mondható el ugyanez. Noha a 2% nem tűnik magasnak, ahhoz mindenképpen elegendő, hogy fenntartsa a csillagászok figyelmét. Ha ugyanis a közelgő aszteroida becsapódik a Holdba, az segíthet megértei a krátereinek kialakulását – ez pedig segíthet a potenciálisan veszélyes égitestek detektálását és a földi védekezési módszerek kifejlesztését az űrkutatásban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.