Halottál már a haldokló városról? — Pinokkió is itt élt egy darabig

Létezik egy páratlan festői szépségű olasz városka, ami egyedülálló a világon, azonban a szépségnek ára van — Civita di Bagnoregio nem is kevéssel fizet érte. A város sziklára épült, de nem áll sziklaszilárdan, — itt nem ritka, hogy a házak időnként a mélybe zuhannak. Egykor virágzó etruszk város volt, napjainkban alig lakják — több macska él itt mint ember. Egyetlen hosszú híd vezet a haldokló város kapujához — létezik azonban egy titkos alagút is, amit vészhelyzet esetére hoztak létre. Nem kizárt, hogy valóban eljön az idő, amikor ezt a mese városkát teljesen magával rántja az erózió. Addig is érdemes felfedezni ezt a gyöngyszemet, hogy egy igazi feledhetetlen élményként tudjon tovább élni az emlékekben, bármi történjék vele a jövőben.
Civita di Bagnioregio, amely szigetként emelkedik ki az őt körül ölelő völgyből, virágkorában nem volt ennyire kicsiny madárfészek, 5 városkapu is díszítette az omlások ellőtt. Mára csupán egy őrzi emléküket, amely a város éke: ide érkezel, mielőtt a szemed elé tárulna az ősi etruszk csoda, amit több mint 2500 éve alapítottak. Ez egy érintetlen történelmi szelet, amely visszarepít az időbe. A várost nem bolygatta más az évezredek során, pusztán az enyészet, ami omlásba taszította nagy részét.
Umbria tartományának, az Olaszország zöld szívének is nevezett vidék határán, de már Lazio tartományban, Róma városától 90 kilométerre fekszik ez az izgalmas, ezerarcú pusztuló város.
Az egyetlen megközelítése egy hosszú gyaloghíd, ami egy magas szakadék felett húzódik. 2020 - ban a polgármester belépődíjat vezetett be, amit a város fenntartására és megóvására fordítanak.
A lakosság a gyakori sziklaomlások miatt keresztelte el: “la cittá che muore „- névre, ami annyit tesz: a haldokló város. Az 1965 - ös nagy földrengések, roppant erővel rázták meg a várost, aminek következtében a domb igen ingtaggá vált. Ekkor a lakosság zöme úgy döntött, hogy elhagyja a várost. Ennek is köszönhető részben, hogy ilyen páratlan állapotban megmaradt a város középkori hangulata, romantikus utcácskákkal. Ide nem volt lehetősége betörni a modern kornak.
Az etruszkok Civitát virágzó várossá tették, köszönhetően a kereskedelem számára kedvező stratégiai helyzetének és a kor legfontosabb kommunikációs útvonalai közelségének. A gyors fejlődésbe közbeavatkozott a 16. században egy hatalmas földrengés, amit bár a város túlélt, de annyira megrepedt a szikla, amire építették, hogy veszélyessé vált, és a lakók közül sokan elhagyták a települést.
A helyzeten ront a folyamatos erózió. 2004-ben megpróbálták acélrudakkal megerősíteni a sziklát, hogy visszatartsák a geológiai károkat, viszont az emberek többségét ez sem erősítette meg: attól tartanak, hogy a természet erősebb még az acélnál is.
A legutóbbi adatok szerint mindössze 16 - an lakják Civitát, akik ide született őslakosoknak számítanak és ragaszkodnak a szülővárosukhoz minden körülmények között. Macska is él itt bőven, ezek az állatok is szorosan hozzátartoznak a város életérzéséhez. Működnek itt fogadók és szálláshelyek is, ahol szezonális időben sokan eltöltenek pár napot a városban. Ilyenkor tele van élettel és pezsgéssel mint hajdanán fénykorában — hirtelen 100-ra nő a lakók létszáma.
Bár nem itt született, egy időre Pinokkió is beköltözött a városkába — legalábbis a 2009-es olasz minisorozat forgatásának idejére. A Gueppetto műhelyeként szolgáló épület valójában egykor olívalolaj - palack gyártó kisüzem volt, amelyet a filmesek új életre keltettek.
Ma is látogatható és különleges hangulatával úgy idézi meg a mese világát, mintha Pinokkió bármelyik pillanatban előléphetne az ajtajában.
Ne hagyd ki Civita di Bagnoregio romantikus, középkort idéző báját, ha Rómában vagy a közelben jársz, mindenképpen látogass el a haldokló városba is!
Páratlan élmény:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.