Nem mindig volt augusztus 20. Szent István napja
1083. augusztus 20-án avatták szentté államalapító királyunkat, Istvánt. Hosszú időn át egyházi ünnepként tartották számon. Ám volt idő, amikor csökkentették ezen ünnepek számát, és így a keresztény államunk alapítójáról egyszerűen megfeledkeztek. Végül Mária Terézia (1740-1780) rendelte el, nem csupán a Szent István-nap megtartását, de annak nemzeti ünnepként való felvételét is a naptárba. Ő hozatta haza Budára István Szent Jobbját 1771-ben, amit minden év augusztus 20-án körbevittek a városon.
Az 1848-as szabadságharc leverését követően, több mint 10 évig tilos volt Szent Istvánról megemlékezni, majd az 1867-es kiegyezést követően majd' teljes fényét visszanyerte.
Ferenc József 1891-ben az ipari munkások számára is munkaszüneti nappá nyilvánította. 1945 után először csak „lefokozták” egyházi ünneppé, majd a kommunista rendszer átalakította; az új kenyér, majd az alkotmány, 1950-től pedig a Népköztársaság ünnepe lett.
A teljes rehabilitációra, egészen 1991-ig kellett várni, amikor a rendszerváltozás utáni első Országgyűlés Szent István napját, a Magyar Köztársaság hivatalos állami ünnepévé nyilvánította.
Az első feljegyzés, melyben szó esik a Szent István-napi tűzijátékról, 1829-ből való. Ám az ünnephez szorosan csak 1835-től kapcsolódik, ekkor még a helyszín a Városliget volt.
Az augusztus 20-ai tűzijáték a Horthy-rendszerben vált hagyománnyá.
A Gellért-hegy a 20. század elején lett a tűzijátékok fő helyszíne.
Ismertek persze időszakok, amikor nem borította ezen a nyári napon az éjszakai égboltot tűzijáték – az '50-es években például csak tábortűz volt a Gellért-hegyen. A '60-as évek közepétől kezdődően aztán újjáéledt, sőt egyre jelentősebbé váltak a különböző vízi és légi parádék is.
*Forrás: Wikipédia
Augusztus 20-án rendhagyó nappal jelentkezik az OzoneTV: egész nap Magyarország legszebb tájaiban gyönyörködhetnek a nézők. A visszajelzések alapján nagy sikernek örvend a Magyarország madártávlatból sorozat, ami már 9 résszel mutatja be az ország különböző tájegységeit, és Budapestet. Reggel 7 órától éjfélig láthatják nézők ezeket a részeket, és vetítésre kerül majd az a dokumentumfilm is, amit az origo.hu olvasói ihlettek, ugyanis több mint 100 ezren szavaztak Magyarország legszebb fekvésű falvaira.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.