Tiszeker Dániel: "Cseh Tamás-függővé váltunk valamennyien"

Forrás: Fanatics Film -
színészképzés Kaposvári Egyetem amerikai magyarok Cseh Tamás vendégszereplés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Egy kaposvári színészosztály olyan különleges Cseh Tamás-estet hozott létre, amelyet még Amerikába is meghívtak vendégszerepelni. Az útról road movie készült, amelyet koncerttel egybekötve láthatunk a Belvárosi Színházban.

A Kaposvári Egyetem művészeti karának ebből az osztályából sokan szerepeltek a Made in Hungária című filmben, ekkor még csak elsősök voltak. Aztán harmadévesen, 2010-ben, Cseh Tamás halálának első évfordulóján vizsgafeladatként olyan estet hoztak létre a dalaiból, amelyet még New Yorkba és Washingtonba is meghívtak vendégszerepelni a kint élő magyarok. Az útról a Fanatics Film gondozásában egy különleges koncert-doku-road movie-musical film készült, amelynek premierjén Tiszeker Dániellel, a mozi rendezőjével beszélgettünk.

Forrás: Fanatics Film

Akkor ismerkedtem meg ezzel az osztállyal, amikor a Made in Hungáriához kerestünk szereplőket. A pestiek mellett kíváncsi voltam a kaposvári színészhallgatókra is, ami szerencsés döntés volt, ugyanis olyan tehetséges növendékekre akadtam ebben a Mohácsi János vezette osztályban, akik közül sokat beválogattam a filmbe. Ettől kezdve lejártam a vizsgáikra, így láthattam Cseh Tamás-estjüket is. Elképesztő volt: ők prózai osztály, mégis, a zenés est kedvéért megtanultak tizennégyféle hangszeren játszani - ráadásul többen közülük a vizsgára való készülés egy hónapja alatt! A vizsgaelőadás szerepelt a pécsi színházi találkozón, majd az országban mindenfelé. Aztán a híre nem állt meg a határon, Amerikában élő magyarok hívták meg az előadást New Yorkba és Washingtonba. Erre az útra kísértük el őket, így született meg ez a road movie, aminek a bemutatóját tegnap tartottuk egy koncerttel egybekötve a Belvárosi Színházban.

A film műfaját röviden úgy határoztad meg, hogy kísérleti film.

Igen, mert több műfajt ötvöztünk benne. Nem szimplán úti- vagy dokumentumfilm, hiszen beleszerkesztettük a koncertet is, és az eredetileg statikusabb, egy szál gitáros Cseh Tamás-dalokat fikciós, rendezett helyzetekbe, jelenetekbe emeltük - ezeket musicalszerűen, New York adottságait kihasználva keltettük életre. A dramaturgiai dolgokon túl fontos szerepe volt a képeknek is. Pataki Ádám és Erdélyi Gábor operatőri munkája nagyon sokat hozzáadott a filmhez, mert nem úgy álltak hozzá ők sem, hogy ez egy dokumentumfilm, hanem játékfilmes, szépen megkomponált, igényes képeket alkottak. Így alakult ki ez a sajátos, kevert műfajú film, amelynek még egy jellegzetessége van, mégpedig a személyes hangvétel. Mivel a srácok nagyon közel kerültek hozzánk, mondhatni barátok lettünk, ez is beszűrődik a filmbe: nincs az a távolságtartás, ami általában kialakul, ha egy stáb bekerül egy összetartó közegbe. De a kaposváriaknál nem: amennyire tehetségesek, ugyanannyira befogadók is - így külső szemlélő számára talán viccesen felszabadultak vagyunk a filmben. Mindenesetre reméljük, hogy a megszokott dokumentumfilmek képi és szerkesztési dolgait áthágva és a játékfilmes fikciót felhasználva sikerült maradandót alkotnunk.

Forrás: Fanatics Film

Miért kapcsoltátok össze a filmet egy koncerttel?

Többet akartunk adni, mint egyszerű mozipremiert. A bemutató helyszíne is inspirált minket: a Belvárosi Színház épülete régebben a Filmmúzeum volt, talán a hely szelleme sugallta, hogy a régi hagyományhoz méltóan koncertet is szervezzünk a film mellé. Ez az ötlet tetszett meg Orlai Tibornak, aki az est producere, és ő biztosította számunkra a Belvárosi Színházat. Persze tervezzük, hogy később mozikban is, illetve tévében is bemutassuk a filmet, de erről egyelőre még az egyeztetések folynak, nem tudok még konkrétumot mondani, most ennek az előadásnak örülünk, amelyet legközelebb április 21-én láthatnak a nézők.

Nagyjából egyidős vagy a színészosztály tagjaival, mindannyian huszonévesek vagytok. Mit jelent a generációtoknak Cseh Tamás?

Édesanyám gyakran hallgatta, és persze én nem értettem, pontosan miről is énekel. Aztán ennek a munkának a kapcsán megismertem a számait, és rájöttem, bár a szavai egy másik korszakról szólnak, de amit mondanak, az máig érvényes. Ma már rendszeresen hallgatom. Érdekes volt, amikor ezt a filmet vágtuk: egyszerre szólt az eredeti, Cseh Tamás-dal, közben a vágóasztalról a színészek hangján ugyanazok a dalok... Cseh Tamás-függővé váltunk valamennyien.

Nem tartotok attól, hogy a leendő közönségetek esetleg nem akar nosztalgiázni és nem osztozik ebben a "függőségben"?

Nem, mert a filmnek több rétege is van: akihez nem áll közel Cseh Tamás, annak érdekes lehet New York - az a szellemi pezsgés, ami kint fogadott bennünket. Akinek nem a koncertfilm jön be, az élvezheti az útifilmet benne. És szerethetik benne a kalandot, amihez a kultikus énekes dalai ráadásként egy plusz jelentésréteget adnak hozzá.

Forrás: Fanatics Film

A Fanatics Film bemutatja:
Micsoda útjaink
Vágó: Mészáros Attila
Operatőr: Pataki Ádám – Erdélyi Gábor
Rendezte: Tiszeker Dániel

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.