A hűtőben sok mindent tárolhatunk, de nem mindent. Ha gyakran azt tapasztaljuk, hogy a frissen vásárolt zöldség- vagy gyümölcsféle a kelleténél gyorsabban megromlott, nagy valószínűséggel rosszul tároltuk. A bűnös az ételek érésekor felszabaduló etilén gáz, ami tönkreteszi még a legszebb, legegészségesebb epret, banánt és sárgarépát is. Ezért különösen fontos, hogy az etilént tartalmazó termékeket külön tároljuk az etilénre érzékenyektől. Mutatjuk hogyan tároljuk őket okosan!
Az élelmiszerek élettartam-maximalizálásának legnagyobb titka, hogy gondosan szétválasztjuk egymástól az etilénérzékeny gyümölcsöket vagy zöldségeket azoktól, amelyek nagy mennyiségű etiléngázt termelnek. Ilyen többek között a paradicsom és a hagyma, ami felgyorsítja például a burgonya, répa öregedését, ami elég bosszantó tud lenni, ha nagyobb mennyiséget vásároltunk belőle.
Az alma, körte, érett banán mind-mind olyan gyümölcs, amit jobb önmagában tárolni. Érésüket lelassíthatjuk, ha zárt zacskóba, dobozba tesszük őket, hogy ízüket és aromájukat minél hosszabb ideig megőrizzék. Ezeket az élelmiszereket akár konyhapulton is tárolhatjuk, de mivel jelentős etiléngázt bocsájtanak ki, legalább 15-20 cm távolságra legyenek az összes többi zöldségtől és gyümölcstől.
Tévhit, hogy a lédús paradicsomot le kell hűteni, épp ilyenkor fordul elő ugyanis, hogy íztelenné, ehetetlenné válik. A hideg ugyanis megváltoztatja a gyümölcs kémiai tulajdonságait. A legjobb tárolás számára a szobahőmérséklet és a konyhai pult. Bár a banánban és a paradicsomban sok a közös vonás, gáztermelő tulajdonságuk miatt felgyorsítják egymás érését, így sosem lesznek igazán jó barátok.
Hiába tűnik kézenfekvőnek, de bizony a mézet sem szabad a hűtőbe tenni, ha nem szeretnénk, hogy idővel kikristályosodjon és megkeményedjen. Ráadásul soha nem romlik meg, úgyhogy nem kell attól tartanunk, hogy veszít a minőségéből. Természetesen akkor sem történik baj, ha kristályos, de ha folyékony állapotában szeretnénk megőrizni, hűtő helyett inkább száraz, hűvös helyen tároljuk.
A csokoládé alapanyagai, mint a kakaóvaj és a kakaópor, érzékenyek a hőmérséklet-változásokra. Ha a csokoládét hűtőbe tesszük, majd újra szobahőmérsékletre kerül, a kakaóvaj kicsapódhat a felszínén, ami egy fehér réteget, az úgynevezett "zsírvirágot" eredményez. Ez a jelenség nemcsak esztétikailag csúfítja el a csokoládét, hanem befolyásolja annak ízét és állagát is. Tárold inkább a konyhapulton vagy a felső szekrényben egy műanyag dobozban.
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.