A párásító egy nagyszerű eszköz otthonra, nemcsak azért, mert javítja a levegő minőségét, hanem azért is, mert jó illatot áraszt. Ugyan a párásítóról köztudott, hogy jót tesz a bőrnek, mivel nedvesen tartja a levegőt, megakadályozza az irritációt okozó kiszáradást, és kifejezetten hatékony, amikor megfázásos vagy influenzás tüneteket észlelünk. Fontos, hogy a párásítót megfelelően és gyakran tisztítsd, de másra is figyelned kell, ha szeretnéd, hogy ne ártson a bőrödnek.
A száraz téli levegő eltávolítja a bőr természetes olajait, roncsolva annak nedvességvédő réteget, ami repedezéshez vagy bőrhámláshoz vezethet. Ráadásul a dehidratált, hámló bőr és a sérült nedvességvédő réteg problémákat okozhat a bőr baktériumokkal és szennyeződésekkel szembeni védekezésében, ami gyulladáshoz és érzékenységhez vezet.
A levegő nedvességtartalma mind nyáron, mind télen problémát jelenthet, mivel a központi fűtés és légkondicionálás egyaránt kiszárítja a bőrt. Attól függően, hogy hol élsz és milyen a páratartalom, akár egész évben szükséged lehet párásítóra. Ám nem mindegy, hogy hogy használod.
A száraz, forró beltéri környezet kiszáradást és viszkető bőrt okozhat az arcon és a testen, valamint a hajat és a szemet is befolyásolja. Az olyan bőrbetegségekkel küzdők, mint az ekcéma, a pikkelysömör és a rozácea, szenvedhetnek a legjobban, ugyanis nekik kifejezetten rossz a száraz levegő.
„Az ideális páratartalom a bőr egészségéhez 40% és 60% között van. Ez segít megakadályozni a vízveszteséget, ami száraz, hámló bőrhöz vezet” – mondta Dr. Jordan Staples, bőrgyógyász.
Az optimális beltéri páratartalom fenntartása támogatja a bőr védőrétegét is. Ez lehetővé teszi, hogy a bőr elegendő nedvességet tartson meg a védőfunkció fenntartásához anélkül, hogy túlságosan kiszáradna. A túl alacsony páratartalom szárazságot okozhat, ám a túl magas páratartalom is ártalmas, mert a mikroorganizmusok túlszaporodásának kedvezhet.
Először is, kövesd a saját párásítódhoz tartozó használati utasítást. A szakértők azt javasolják, hogy helyezd el abban a helyiségben, ahol a legtöbb időt töltöd, például a nappaliban vagy a hálószobában. Nem szükséges nagyon közel lenned hozzá, amennyiben a párásító teljesítménye megfelel a szoba négyzetméretének.
„Hozzád képest legalább 1 méter távolságra kell elhelyezni a párásítót, és abban a szobában, ahol a legtöbb időt töltöd.” – mondta Dr. Jordan Staples.
Az is hasznos lehet, ha éjszaka, alvás közben használod a párásítót (hat-nyolc órán keresztül), mert a bőr megújuló és hidratációs mechanizmusai ekkor a legaktívabbak.
Általánosságban elmondható, hogy a párásítók minden bőrtípus számára hasznosak lehetnek, de különösen hatékonyak a száraz bőr, az ekcéma, a pikkelysömör és az érzékeny bőr kezelésében. Ezek a bőrproblémák száraz környezetben hajlamosak begyulladni, így a megnövekedett páratartalom enyhítheti a tüneteket és csökkentheti a kellemetlenségeket és az irritációt.
A beltéri páratartalom 40-60% között tartása akár 30%-kal is csökkentheti az ekcéma fellángolásait, miközben még a normál bőr esetében is javul a védőréteg működése a megfelelően párásított környezetben. Ami a ráncokat és a finom vonalakat illeti, bár a párásító közvetlenül nem szünteti meg ezeket, a bőr nedvességtartalmának növelésével minimalizálhatja megjelenésüket.
A desztillált és az ioncserélt víz a legjobb a párásítóba, hogy jó hatással legyen a bőrödre és megfelelően működjön. A csapvíz nem a legjobb megoldás, ugyanis az ásványi anyagok fehér port képezhetnek, ami irritálja az érzékeny bőrt és a tüdőt.
A párásítót hetente alaposan tisztítsd meg ecetes oldattal, illetve ürítsd ki és öblítsd át minden használat után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.